Jesienne wieczory to idealna pora do zatapiania się w lekturze na długie godziny przy gorącej herbacie. Dlatego polecamy cztery mocne i bardzo kobiece pozycje. Czego my tu nie mamy. Współczesny Nepal w oczach podróżniczki, poruszającą historię polskich służących. Ale także biografię jednej z najsłynniejszych himalaistek świata oraz coś lżejszego, czyli wgląd do garderoby polskich pisarek i pisarzy.

***

1/ Służące do wszystkiego – Joanna Kuciel – Frydryszak

Polskie „białe niewolnice” – zapomniana grupa kobiet z najniższej warstwy społecznej z pierwszej połowy XX wieku: niedoceniona, wykorzystywana, upokarzana i przemilczana do dziś. Wiejskie dziewczęta zaczynające służbę najczęściej w wieku lat piętnastu. Pozbawione prawa do urlopu i wypoczynku, na nogach od świtu do nocy. Zarabiające grosze. Pierwsza w naszym kraju książka, która opowiada o losach kobiet pracujących w Polsce w charakterze służących. To także opowieść o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. O różnicach klasowych, tarciach i o zmieniającym się społeczeństwie.

2/ Podszewka – Syliwa Stano i Zofia Karaszewska

Pod podszewką opowiada o poszukiwaniu stylu i kreowaniu siebie. Moda okazała się bowiem punktem wyjścia do rozmów o wizerunku publicznym i poglądach na życie. Pisarki i pisarze, pokazując nam, co wisi w ich szafach, opuścili gardę. Najważniejsze to, czy zdradzając swoje garderobiane sekrety, mówią nam jednak prawdę o sobie? Zdziwicie się.

3/ Kopnij piłkę ponad chmury – Iwona Szelezińska

Nepal to kraj u progu zmian, w rozkroku pomiędzy starym a nowym światem. Iwona Szelezińska portretuje społeczeństwo w dobie po trzęsieniu ziemi z 2015 roku. To właśnie społeczeństwo, które zachwiało znanym porządkiem, pokrzyżowało plany, złamało niejeden życiorys, ale co najważniejsze też dało szansę. Kieruje uwagę w stronę tych, których z reguły nie widać, a których wygodniej jest nie dostrzegać, gdyż zetknięcie z nimi wymusza zmianę postawy. Zmianę z ludzi teoretycznie zbyt słabych, aby stawili czoło sztywnym społecznym normom, sprostali oczekiwaniom ogółu. Ale czy na pewno?

4/ Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt – Elżbieta Sieradzka

Jedna z najsłynniejszych himalaistek świata. Pierwsza Polka i Europejka na Evereście, pierwsza kobieta, która zdobyła K2. Wanda Rutkiewicz. Postać wybitna, i kłopotliwa. Budziła skrajne emocje: uwielbienie i nienawiść, podziw i niechęć, zazdrość i troskę, fascynację i rozczarowanie. Uparta, ambitna i ekstremalnie wymagająca wobec siebie i innych. Elżbieta Sieradzińska wykonała tytaniczną pracę: przeprowadziła dziesiątki rozmów z alpinistami. Sięgnęła do wielu źródeł – między innymi do fragmentów niewydanych wspomnień matki himalaistki, Marii Błaszkiewicz.


Mat.pras.

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.