Nareszcie… nadeszły upragnione i długo wyczekiwane wakacje. Chwila wytchnienia dla wszystkich po rocznych zmaganiach szkolnych i zawodowych. Dla dzieci to czas beztroskiego wypoczynku, zabawy do zachodu słońca, słonecznych kąpieli i zrywania dojrzałych owoców na działce u dziadków. A dla rodziców? Niestety, ale dla nich wakacje nie trwają już dwa miesiące, co najwyżej jest to nieco ponad dwa tygodnie. Na pewno jest to jakaś przerwa od codziennej rutyny zawożenia do szkoły, odwożenia do domu, czy na dodatkowe zajęcia. Zatem jak planować czas w wakacje by wszystkiego dopilnować i znaleźć chwilę dla siebie?

***

Mamą jest się na cały etat – 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Wakacje nie są odpoczynkiem od bycia mamą, wręcz przeciwnie! To okres wytężonej pracy, gdzie to naszym zadaniem (nie szkoły, czy innych instytucji) jest organizacja czasu dziecka, które szybko zacznie się nudzić.

Po tygodniu od rozpoczęcia wakacji, kiedy wrócimy zmęczone pracą i letnim upałem do domu aby od razu ugotować obiad na pewno w końcu usłyszmy: Mamo, co robimy? Mamooo, nudzi mi się! Mamo, pójdziemy na plażę? Nie zawsze będziemy miały tyle energii, co nasze pociechy by sprostać ich oczekiwaniom. Aby zatem nie zwariować i wszystkiego dopilnować powinnyśmy się po prostu dobrze zorganizować!

Z organizacją wakacyjnej codzienności dla naszych dzieci nie poradzimy sobie same. Nam przecież też w wakacje należy się chwila odpoczynku. Niezbędne jest zatem wsparcie naszej drugiej połówki, czy kogoś na kim po prostu możemy polegać. Dobra organizacja w wakacje to zatem po pierwsze podział obowiązków, a po drugie i chyba najważniejsze: zaplanowanie spędzania wolnego czasu dla siebie samej i dla naszych dzieci.

Przy planowaniu najlepiej powołać się na tradycyjną metodę kartki i długopisu lub inne, bardziej nowoczesne technologie. Najlepiej wykorzystać „narzędzia” do zadań specjalnych:

1/ Nasze narzędzie numer 1. Tradycyjne, ale w wersji którą my proponujemy – niekonwencjonalne. Mowa oczywiście o planerze. Ten rekomendowany przez nas jest dedykowany każdej mamie, gdyż stworzony został właśnie przez mamy. Dzięki temu torebkowemu gadżetowi możesz zacząć planowanie w dowolnym momencie w roku. Znajdziesz w nim kalendarz roczny, gdzie zapiszesz wizyty u lekarzy czy wyjścia do teatru, a także plan tygodniowy, dzięki czemu będziesz mogła zapisać swoje priorytety i cele na każdy tydzień. Dodatkowym ułatwieniem w Mamy Planerze jest kieszonka oraz arkusz kolorowych naklejek. Z zewnątrz piękny design, a w środku podział kolorystyczny, który pozwoli Ci na odnalezienie się we własnych zapiskach.

2/ „Pokoloruj swój czas” – zaznaczaj w swoim torebkowym kalendarzu obowiązki różnymi kolorami i symbolami – wtedy wystarczy tylko zerknąć i już wiesz, na co powinnaś dziś wykorzystać czas. Możesz także użyć dołączonych naklejek, za pomocą których oznaczysz różne wydarzenia w życiu Waszej rodziny.

3/ Zaplanuj menu obiadowe na cały tydzień – to zdecydowanie dobry pomysł, w szczególności w okresie wakacyjnym, gdy partner czy dzieci mogą się w to zaangażować i nieco Tobie pomóc. Spróbuj zaplanować takie posiłki, których przygotowanie sprawi frajdę dzieciakom.

4/ Gdy posiłki zaplanowane czas na internetową listę zakupową. W dzisiejszych czasach smartfon to narzędzie, bez którego nie wychodzi się z domu. Aplikacja Twojej ulubionej sieci sklepów pozwoli Ci na łatwe zrobienie zakupów zarówno na miejscu w sklepie jak i on-line z dostawą do domu.

5/ Gdy akurat nie masz dostępu do swojego planera, skorzystaj z aplikacji Any.do. Dzięki niej szybko zapiszesz w swoim smartfonie rzeczy do wykonania w najbliższym czasie. Any nie pozwoli Ci o nich zapomnieć poprzez przychodzące przypomnienia.

6/ Podio – coś dla pracujących mam, kiedy musisz zapanować nie tylko nad obowiązkami domowymi, ale również zawodowymi. Ten program pozwoli Ci poprzez integrację z Twoim kontem Google na organizację projektów, zarządzanie urlopami i planowanie wydatków. Idealnie rozwiązanie dla mam pracujących wieloetatowo.

7/ Zacznij korzystać z aplikacji Wunderlist, aby zapanować nad obowiązkami i je odpowiednio rozdzielić. Z łatwością możesz wysłać partnerowi listę zakupów, bo nie zdążyłaś ich zrobić; wspólnie ze znajomymi zaplanujecie wakacje dla Waszych rodzin – każdy będzie mógł dodawać swoje propozycje. Koniec więc z telefonami do siebie i sporami. Ta aplikacja pozwoli Ci zawsze na kompromisowy wybór.

8/ A czasem zapisz coś tylko dla siebie. Jadąc tramwajem, czekając w poczekalni czy wieczorem w łóżku przed snem – zapomnij na chwilkę o obowiązkach. Zapisz swoje myśli: polecany film, który chciałabyś obejrzeć, ciekawy cytat z przeczytanej książki czy coś mądrego, co urzekło Cię, gdy usłyszałaś to z ust Twojej pociechy. Zapisz datę, zajrzyj kiedyś do swego planera i miej ciekawą pamiątkę z Twojej przeszłej rzeczywistości.

Już dziś zacznij od poukładania Waszego życia!


Autor: Aleksandra Adamiak

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.