Jak przygotować dziecko do przedszkola?
Zastanawiasz się jak przygotować dziecko do przedszkola? Podzielę się 7 sprawdzonymi poradami, aby ten czas był łatwiejszy dla dziecka i dla Ciebie. Usiądź wygodnie, czytaj i koniecznie notuj!
Jak przygotować dziecko do przedszkola? Pamiętam pierwszy dzień w przedszkolu Zoe jak dziś. Zoe miała 2,5 roku, byłą nadzwyczaj ogarniętym dzieckiem i aż żal było ją chować przed światem. Miałam ten luksus, że przedszkole mieściło się dosłownie obok naszego domu, tak więc nawet przez okno widziałam jak bawi się na podwórku z dziećmi. Z perspektywy czasu myślę sobie, że to ja bardziej przeżyłam tą rozłąkę. Dodam też, że byłam jedyną mamą, która się rozpłakała. Ale trzymałam się dzielnie, łzy pociekły dopiero, gdy Zoe weszła do sali. Ona sama natomiast była szalenie otwarta na przygodę i spotkanie z dziećmi. Doskonale pamiętam także zdziwienie jednej z mam, przecież mając dużo starsze dzieci, powinnam być przygotowana na te pierwsze dni. Jak widać nie zawsze rozsądek bierze górę. Bazując na moim doświadczeniu z 3 dzieci, wiem już dzisiaj czego potrzeba i dziecku i mamie, aby pierwszy dzień w przedszkolu poszedł najmniej bezboleśnie. I chętnie się tym z Tobą podzielę.
7 sposobów na to, jak przygotować dziecko do przedszkola
1. ZACZNIJ OD SIEBIE
W myśl zasady ,,Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko” – zacznij od siebie. Dopóki Ty nie pojmiesz co przedszkole da dobrego dziecku oraz nie zaufasz ciociom z przedszkola, tym trudniej będzie Ci zachować spokój. Pamiętaj, że dzieci czują nasze emocje, i dlatego nasz lęk natychmiast przeniesie się na nie. Decyzja o rozpoczęciu przedszkola musi być świadoma i przemyślana. Jeśli zaczniesz rozmawiać o obawach przy dziecku, ono poczuje się niepewnie i niechętnie pomaszeruje do przedszkola. A zatem jak przygotować nie tylko dziecko, ale i siebie do przedszkola? Zajrzyj do kolejnych punktów.
2. ROZMOWA KLUCZEM DO SUKCESU
Jeśli zastanawiasz się jak przygotować dziecko do przedszkola, jedną z moich podpowiedzi będzie szczera rozmowa i zero owijania w bawełnę. Musisz dziecko przedszkolem zafascynować, sprawić, że potraktuje je jak przygodę. Nie bój się trudnych pytań, ani nigdy dziecka nie okłamuj. Nie mów, że wrócisz za 5 minut, jeśli to nie prawda. Wyjaśniaj co będzie robić, omów plan dnia i upewnij się, że każdy aspekt życia przedszkolnego jest dziecku znany. W swoich opowieściach nie staraj się przedszkola idealizować. Przecież dobrze wiesz, że nie zawsze jest kolorowo. Czasem dzieci krzyczą, a zajęcia nie każdego muszą od razu zainteresować. Mów prawdę, dziecko jest na nią gotowe.
3. WYCIECZKA DO PRZEDSZKOLA
Jeśli tylko to możliwe idźcie na wycieczkę do przedszkola. Jeśli nie będziecie mogli wejść i się rozejrzeć, przejdźcie obok. Daj dziecku czas na przystanek, dokładne obejrzenie miejsca. Zapewne pojawią się pytania, no i dobrze, o to właśnie chodzi. Ta wizja lokalna może być nawet doskonałym lekarstwem dla Ciebie. Poznanie miejsca, cioć, zapachów i klimatu pozwoli Wam się uspokoić i przekonać o dobrym wyborze.
4. JAK PRZYJACIELE
Wykorzystaj ulubionych bohaterów książek i bajek, żeby przedstawić ich pierwsze przygody z przedszkolem. Dzieci bardzo wczuwają się w rolę swoich przyjaciół z kartek książki czy z kadrów kreskówek.
5. DOKONAJ DOBREGO WYBORU
Wybór przedszkola to nie lada gratka. Wiem doskonale co mówię, wędrowaliśmy z placówki do placówki w poszukiwaniu swojego szczęścia i dopiero z Zoe je znalazłam. Nie bazuj jedynie na opiniach z forum, spotkaj się z Dyrektorem, nie bój się zadawać trudnych pytań. Masz do tego prawo, aby wybredzać i wybrać takie miejsce, do którego sama chciałabyś chodzić. Nie wybieraj modnego przedszkola na drugim końcu miasta, albo takiego przy domu, tylko dlatego, że jest blisko. To poważna decyzja i zaangażowanie na kilka lat. Zrób listę za i przeciw, odwiedzaj przedszkola i wybierz to, które przekonuje Cię najbardziej. Ty także musisz mieć flow i dobry feeling z tym miejscem. Tylko wtedy będziesz oddawała bezpiecznie swoje dziecko.
6. POPRACUJ NAD ROZŁĄKĄ
Jeśli do tej pory rzadko, patrz nigdy, nie rozstawałaś się z dzieckiem, pora metodą małych kroków, podjąć próby. To budowanie samodzielności i autonomiczności to kolejny etap Waszego życia. Oswój się z rozstaniem i pozwól dziecku na to. Zacznij od krótkich rozłąk, a potem systematycznie je wydłużaj. Nie rób z pożegnania końca świata, tylko w ten sposób przygotujesz dziecko na wyższy level rozstań w przedszkolu. Nie przekupuj podarunkami, bo mamusia pracuje lub ma swoje obowiązki, a dziecko chodzi do przedszkola. Takie jasne wyznaczenie ról jest dla dziecka budujące i niezwykle potrzebne. To duża nauka dla Ciebie przede wszystkim, żeby rozłąkę traktować naturalnie.
7. WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA
Pozwól dziecku aktywnie włączyć się w proces przygotowywania wyprawki do przedszkola. Daj dziecku możliwość wyboru, zachęć do wspólnych zakupów i testów. Daj dziecku używać tych przedmiotów w domu, niech sprawdzi, przygotuje się i poczuje te emocje. A także pozwoli oswoić te przedmioty, które w przedszkolu będą przypominać dom i będą już dobrze znane. To ważny etap w procesie jak przygotować dziecko do przedszkola. Niech ten czas kompletowania wyprawki będzie radosny i budzący przyjemne skojarzenia. Taka atmosfera będzie dobrze sprzyjać nowym wyzwaniom.
WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA Z ZOE
Zoe niedawno zmieniła przedszkole z uwagi na zmianę domu. Przedszkole w nowym miejscu, to dla niej ciągle trudny temat i powrót we wrześniu także będzie dla niej wyzwaniem. Aby umilić jej ten czas, zrobiłyśmy małe zakupy, aby powrót do przedszkola oswoić i zbudować wokół tego dobrą atmosferę.
Dla Zoe jej pierwszy piórnik, w którym może chować swoje ulubione kredki i mazaki. Ten od Rex London przypadł mi do gustu swoim patternem, który przypomina mi kaszubski wzór. Zoe chodzi do przedszkola, zatem ta wielkość piórnika będzie dla niej wystarczająca. Piórnik w formie saszetki wykonany jest z materiału, który łatwo się czyści, a ponieważ wiem, że przejdzie z nami wiele dróg, tym bardziej ten aspekt był dla mnie ważny.
Zoe urzekły pachnące gumki do zmazywania w kształcie lodów, które także świetnie zmieściły się do piórnika. Gumki można składać i rozkładać w dowolne konfiguracje kolorystyczne. Korzystamy z nich także do nauki liczenia i mamy przy tym dużo zabawy. Nauka zmazywania i magia z tym związana, to także fajny temat do eksplorowania.
Niezbędny w jej plecaczku jest także zestaw plastrów w kolorowym opakowaniu. Jeżdżą z nami wszędzie, nie tylko do przedszkola. A to poręczne opakowanie zmieści się z łatwością w kieszonce. Zoe uwielbia plastry i nawet małe zadrapanie wymaga wielkich oględzin. To kolorowe pudełko można następnie uzupełniać wkładami. Taki gadżet, mały, ale praktyczny.
Lunch box typu bento to nasz niezbędnik. Zoe to mały łakomczuszek i już w drodze do przedszkola jest głodna. Ma w nim swoje zdrowe przysmaki, które zaspokoją jej głód. W drodze powrotnej też muszę mieć już niespodzianki, bo te 10 minut drogi strasznie się jej dłuży. Bento box to mój ulubiony typ śniadaniówki. Ma przegródki, co pozwala przygotować urozmaicony posiłek. A widelczyk pozwala jeść nawet bardziej rozbudowane dania. Zoe nauczyła się sama go otwierać i zamykać. Ja lubię to, ze mogę go myć w zmywarce. Rzadziej podgrzewam w mikrofalówce, ale taka opcja też jest możliwa.
A jak Wasze przygotowania na pierwszy dzień w przedszkolu? Stres czy na luzie?