7 wskazówek jak wybrać dziecku pierwsze buty do chodzenia
Czy właśnie nadszedł ten moment, w którym Twoje dziecko stawia pierwsze kroki? To nowy etap w jego rozwoju. I dlatego musisz poznać 7 najważniejszych wskazówek, jak wybrać pierwsze buty do chodzenia dla dziecka.
jak wybrać dziecku pierwsze buty do chodzenia

SKLEP

Doskonale pamiętam to podekscytowanie, gdy moje dzieci stawiały pierwsze kroki. W ich oczach widać było radość, że od dzisiaj są w stanie dotrzeć, gdzie ich nogi i oczy poniosą.

One eksplorowały świat z nowego poziomu, ja natomiast rozpoczęłam poszukiwania pierwszych butów do chodzenia. Aby było Ci łatwiej odnaleźć się w tym temacie, przygotowałam  7 wskazówek jak wybrać dziecku pierwsze buty do chodzenia. Aby stworzyć artykuł rzetelny i merytoryczny, zwróciłam się do marki Emel, która jest ekspertem w temacie obuwia dla najmłodszych. Od lat stawiają na prawidłowy i zdrowy rozwój stóp dzieci. I tak wspólnie mamy dla Ciebie:

jak wybrać dziecku pierwsze buty

Poradnik jak wybrać pierwsze buty do chodzenia dla dziecka

Zanim przejdziemy do sedna naszego tematu, chciałabym podkreślić w pierwszej kolejności, że dla dobrego rozwoju dziecka, warto jak najczęściej chodzić boso. Jest to dla stóp najbardziej naturalne i optymalne środowisko. Nie zapominajmy, że buty to jedyna część garderoby, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka. Badania pokazują, że aż 98% dzieci rodzi się bez wad stóp, ale już ponad 50% dorosłych cierpi na schorzenia i wady tej części ciała. Można zatem śmiało powiedzieć, że korzystając z poradnika jak kupić dziecku pierwsze buty do chodzenia, inwestujesz w jego zdrowie i bezpieczeństwo.

1. NIE KUPUJ PIERWSZYCH BUTÓW DLA DZIECKA, GDY TYLKO POSTAWI PIERWSZY KROK

Moment pierwszych kroków jest ekscytujący zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Natomiast nie warto biec od razu do sklepu w poszukiwaniu butów idealnych. Mamy takie mylne przekonanie, że dziecko powinno mieć buty od najmłodszych lat. Podczas nauki chodzenia warto jednak chodzić na boso. Niech dzieci mają możliwość odkryć świat gołymi stopami, poczuć różne powierzchnię, ich temperaturę i fakturę. Dzieci potrzebują też swobody poruszania paluszkami. Dziecko musi czuć całym sobą środek ciężkości. Gdy dynamika ruchu zostanie opanowana i na horyzoncie pojawiają się też pierwsze wyjścia na spacery, to znak, że warto pomyśleć o odpowiednim dla małych stóp obuwiu.

2. PRAWIDŁOWO ZDEJMIJ MIARĘ BUTA

Jesteście gotowi na spacery, sprawdź jak dobrać pierwsze buty dla dziecka. Przede wszystkim buty powinny być nowe, nigdy jeszcze przez nikogo nie używane. Każda stopa rozwija się inaczej, nie może zatem ukształtować się do stopy poprzednika. Dziecko często nie mówi jeszcze, więc nie będzie mogło powiedzieć, że buty są niewygodne.

Zmierz stopę dziecka najlepiej po całym dniu, rano ten pomiar może nie być dokładny z uwagi na to, że stopy dziecka mogą puchnąć w ciągu dnia. Warto kupić buty o 0,3-0,7 cm dłuższe, niż najdłuższy palec u nogi. Jako pierwsze buty dla dziecka sprawdzą się Roczki od firmy Emel. Dla mojej Zoe był to najlepszy wybór. Są to delikatne buciki w małych rozmiarach, które czule otulą stopę dziecka.

Nie możemy zapominać, że stopy dziecka szybko rosną. Powinno się zatem dokonywać pomiaru co 6-8 tygodni.

Tutaj oczywiście nie ma reguły. Jedne stopy rosną szybciej, inne wolniej. Rolą rodzica jest pamiętać, dbać i sprawdzać. Warto też dodać, że buty najlepiej przymierzać w sklepie stacjonarnym, dodatkowo można poradzić się specjalisty. Więc, jeśli masz taką możliwość, odwiedź najbliższy sklep marki Emel.

jak wybrać dziecku pierwsze buty
jak wybrać dziecku pierwsze buty

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

3. ZWRÓĆ UWAGĘ NA PODESZWĘ BUTA

Najlepsze buty dla dziecka to takie, które są lekkie i zapewniają stopom wsparcie, i elastyczność. Maluch w butach musi mieć też swobodę ruchów. Podeszwa musi zatem być stabilna, ale także musi pokrywać się kształtem z obrysem cholewki, tak aby dziecko czuło się stabilnie. Podeszwa musi być cienka, aby dała dziecku możliwość dowolnego ruchu.

4. POSTAW NA ODPOWIEDNI MATERIAŁ

Stopy dziecka muszą oddychać. Powiedz głośno ,,nie” tanim materiałom, które tego nie zapewniają. Wyściółka powinna być wykonana ze skór naturalnych, dzięki temu stopa będzie oddychać i nie będzie się pocić. To ważne, abyś wiedziała, że wyściółka nie może być wyprofilowana. Cholewka buta również powinna być wykonana ze skór naturalnych. Zdaję sobie sprawę, że te delikatne materiały szybko się zużywają, ale w temacie zdrowych stóp dziecka, nie ma miejsca na półśrodki.

jak wybrać dziecku pierwsze buty

5. WYBIERZ PRAWIDŁOWY KRÓJ BUTA

Prawidłowy krój buta to klucz do sukcesu i zdrowych stóp. Przednia część buta musi być wysoka i szeroka tak, aby dziecko mogło poruszać paluszkami. Dzięki temu dziecko będzie miało swobodę ruchu, a rozwój stopy będzie odbywał się prawidłowo. Jeśli chodzi o cholewkę, tutaj także potrzebujemy delikatności i miękkości, a wszystko po to, żeby i tu dziecko miało nieograniczone możliwości ruchowe.

6. SZNUROWADŁA TO NAJLEPSZY WYBÓR

Rzepy wydają się być bardziej praktycznym rozwiązaniem, które może uczyć dziecko samodzielności. Jednak to sznurowadła pozwolą dopasować but do stopy w odpowiednim stopniu. Wybierz zatem buty ze sznurowadłami.

7. NA TE PROBLEMY MUSISZ ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Stopa Twojego dziecka dalej się rozwija. Zwracaj uwagę na te 4 ostrzegawcze sygnały:
• problemy z paznokciami – wrastający paznokieć, stany zapalne, mogą świadczyć o źle dobranym obuwiu
• zaczerwieniona skóra – przyjrzyj się stopom, wysypka, guzki to powód do dalszej weryfikacji stanu zdrowia
• zdeformowane palce – sprawdź, czy palce są na linii prostej ze stopą i nie są zgięte do tyłu
• postawa – miej na uwadze jak dziecko stawia stopy

Mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu, wybór pierwszych butów dla dziecka nie jest już dla Ciebie czarną magią. Nie zapominaj, że pierwsze kroki, to przede wszystkim cudowna zabawa dla dziecka, a dla Ciebie emocje ze wspólnego kroczenia od teraz przez jego życie. Niech wybór i zakup pierwszych bucików będzie pięknym wspomnieniem. I pozwolę sobie powtórzyć, że nic nie będzie tak dobre dla Twojego dziecka, jak chodzenie boso. Więc, w domu, w ogrodzie, na plaży, gdzie tylko się da, odkrywajcie świat pełnymi stopami.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Emel.

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.