Schudnę 10 kilo, będę więcej czasu poświęcać sobie, poprawię relacje z mężem, zacznę systematycznie ćwiczyć… Brzmi znajomo? Robiłaś noworoczne postanowienia? Jestem przekonana, że powiesz „tak”! Przecież każda z kobiet zaczyna styczeń z kartką spisanych postanowień i planów do realizacji. Są okresy w ciągu roku kiedy my, kobiety, stawiamy sobie cele i wypisujemy postanowienia, bo może w styczniu nam się nie udało, ale w lipcu to już na pewno wytrwamy, bo jest inna energia, świeci słońce, dzień jest długi, ptaki śpiewają i aż chce się zmian! Ale czy każda z nas ich dotrzymuje? Badania dowodzą, że tylko 8% osób z sukcesem realizuje swoje postanowienia i to nie tylko te noworoczne.

Co sprawia, że nasze postanowienia „giną”, że motywacja ulatuje, że wokół nas szereg niedokończonych spraw, a w głowie zostają nam wyrzuty sumienia, że ZNOWU nam się nie udało, że coś poszło nie tak, że zawiodłyśmy? Co zrobić, żeby wytrwać w życiowych projektach i doprowadzić je do końca?

Zacznijmy od tego, że każde postanowienie ma swój naturalny cykl życia składający się z 5 faz.

Faza 1 – wielka ekscytacja. Właśnie coś sobie postanowiłyśmy – np. że będziemy chodzić na siłownię. Jesteśmy zmotywowane, w euforycznym stanie, mamy dużo energii, chce nam się działać na samą myśl o rezultatach, jakie odniesiemy – będziemy się pięknie prezentować w bikini na plaży w Sopocie i wszystkie koleżanki będą nam zazdrościć figury, bo przecież dopiero co urodziłyśmy dziecko, a tu płaski brzuch i bajecznie wyrzeźbione nogi. Uśmiechamy się do siebie pod nosem, jesteśmy zadowolone i rozpiera nas nadludzka energia. „Tak, zrobię to!” – powtarzamy sobie. Porażka? Nie ma mowy, nie tym razem!

Faza 2 – walka w codzienności. Zaczynają się pierwsze schody, czyli walka z pokusami, wymówkami i wyzwaniami życia codziennego. A to czasami nam się nie chce, a to pada deszcz, więc jak tu biegać, a to mamy akurat mniej czasu niż zwykle, bo musiałyśmy zostać dłużej w pracy… W tej fazie toczymy ze sobą wewnętrzną walkę, ale nadal trzymamy się postanowienia, bo gdzieś głęboko w sercu tli się nasza motywacja, a w głowie widać obrazy wymarzonych rezultatów. Mimo niesprzyjających warunków, pokus i wymówek dzielnie trzymamy się postanowienia. Świetnie! Tu jeszcze jesteśmy z siebie dumne i możemy sobie pogratulować! I wtedy przychodzi ten moment…

Faza 3 – chwilowa zmiana, czyli sytuacje i zdarzenia, które wybijają nas z codziennego rytmu. W tej fazie napotykamy „cmentarzysko” naszych postanowień i celów. Wystarczy małe „wybicie” z rytmu, np. wyjazd służbowy, wakacje, nieprzyjemna rozmowa czy zarwana i nieprzespana przez nasze pociechy noc… Zwróćmy uwagę, że nie są to zawsze negatywne rzeczy, a często miłe i przyjemne „wybijacze”, ale to właśnie one sprawiają, że na tym etapie zarzucamy postanowienia na jakiś dłuższy moment. Rodzi się nieprzyjemny dyskomfort, czasem poczucie winy i wyrzuty sumienia.

Faza 4 – ignorancja. Dyskomfort i poczucie winy zmniejszamy sobie w bardzo prosty sposób, a mianowicie – nie myślimy o tym. Gdy jesteśmy świeżo po porażce, unikamy konfrontacji z naszym postanowieniem. Często nawet umniejszamy jego wartość i wmawiamy sobie, że nie było ono wcale takie ważne. Płynnie, w takim stanie, przechodzimy do kolejnej fazy.

Faza 5 – narastająca presja. Odczuwamy presję, żeby podjąć wyzwanie na nowo, bo nie osiągnęłyśmy swojego celu. Cały czas myślimy o tym, że nie zrealizowałyśmy postanowienia, mimowolnie i coraz częściej wracają do nas myśli, które są niewygodne, można je porównać do rzepów, które się przyczepiły i mimo tego że są małe, przeszkadzają, a nawet denerwują. Co robimy, aby przestać myśleć o niezrealizowanym celu? UWAGA – wyznaczamy nowy! I to często bardzo podobny do poprzedniego. Czyli wchodzimy od początku w cykl życia naszego postanowienia i zapętlamy się od nowa. Brzmi znajomo?


Autor: Karolina Rybus-Przeniosło

Zdjęcie: Designed by Freepik

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.