Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją.

Jeśli napotykasz trudności wychowawcze i chcesz jeszcze lepiej zrozumieć swoje dziecko, ta książka z pewnością jest dla Ciebie. Kate Silverton na prostych przykładach z życia wziętych udowadnia, że niegrzeczne dzieci nie istnieją, a jedynie to my, dorośli mamy niewłaściwe podejście. Ale spokojnie wszystko można zrozumieć i wszystkiego można się nauczyć. Ta książka to skarbnica wiedzy, na taką pozycję wśród książek dla rodziców czekałam.

jaszczurka pawian i mądra sowa

SKLEP

Tytuł: „Jaszczurka, pawian i mądra sowa”

Autor: Kate Silverton

Wydawnictwo Otwarte

Wiek: książka dla rodziców

Cena: 44,99 zł

Jeśli chcesz być jeszcze lepszą mamą, koniecznie sięgnij po książkę „Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne nie istnieją”, bo to najlepiej wydane blisko 45 zł, które wydałam w 2022 roku. Na taki poradnik jako mama czekałam. Dzięki niemu utwierdziłam się w przekonaniu, że moim celem jest wychowanie zdrowych emocjonalnie dzieci. Jeśli napotykasz trudności wychowawcze i chcesz zrozumieć lepiej swoje dziecko, na kartkach książki znajdziesz konkretne przykłady i techniki jak mądry rodzic powinien się zachować. Czy wiesz, że twoje macierzyństwo możesz być proste i radosne? Jeśli ta perspektywa dodała ci skrzydeł, koniecznie przeczytaj artykuł do końca, a przekonasz się, że ta książka to twoja życiowa inwestycja, dużo cenniejsza, niż zajęcia pozalekcyjne twojego dziecka.

jaszczurka pawian i mądra sowa
jaszczurka pawian i mądra sowa

Przyznaj, że często spotykasz się z określeniem, że dziecko jest grzeczne lub niegrzeczne. Choćby ostatnio miałam na ten temat rozmowę z Dyrektorką przedszkola Zoe, bo w moim przekonaniu kładzie się za duży nacisk na grzeczność, a prośba „Bądź grzeczna” za często powtarzana. Bo co tak naprawdę to oznacza, grzeczna, czyli jaka? Dla każdego może to oznaczać coś zupełnie innego. Ale zacznijmy od początku. Zanim poznasz sprawdzone strategie wychowania dzieci, musisz zrozumieć, że wbrew opinii, która krąży wśród rodziców, dzieci nami nie manipulują, a wszystko sprowadza się do ich potrzeb i odczuć. Jeśli zrozumiesz to, łatwiej będzie Ci przyjąć codzienność z dzieckiem na każdym etapie rozwoju.

Aby łatwiej było pojąć rozwój dziecka autorka książki „Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją.” wykorzystała do zobrazowania dziecięcych mózgów metafory. I tak mózg dziecka to w książce baobab – drzewo piękne i dorodne. Mózg rozwija się hierarchicznie od dołu do góry, a wyróżnić możemy trzy typu mózgu. Wszystkie części mózgu istnieją już od urodzenia, ale rozwijają się w swoim czasie.

Pierwszy etap to mózg przetrwania, który zobrazowany jest jaszczurką. Jest to zwierzę, które krąży przy pniu drzewa, jest zwinne, ale kieruje się jedynie instynktem. Działa zatem natychmiastowo i automatycznie. Jej cel to przetrwać.

Idąc wyżej napotykamy pawiana, który reprezentuje mózg emocjonalny, który odpowiada za emocje, takie jak strach, złość czy radość. Nie potrafi kierować się logiką, żyje i reaguje tu i teraz.

Na samej górze jest mózg racjonalny, czyli mądra sowa. To ona potrafi analizować i logicznie myśleć. Umie też okazywać uczucia i radzić sobie z silnymi emocjami. Jest też empatyczna. U dorosłych to ona bierze pod skrzydła jaszczurkę i pawiana, i reaguje racjonalnie. Natomiast w mózgach dzieci jej jeszcze nie ma, stąd tyle trudności i niezrozumienia.

Naszą rolą jest pomóc mu w pierwszych latach życia zrozumieć emocje i nauczyć się odpowiednich zachowań. A oto podpowiedzi jak to zrobić.

7 mądrych sposobów wychowania dziecka, które posiądziesz, czytając książkę „Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją”.

1. Metoda zatrzymaj żal

KIEDY UŻYĆ | Gdy dziecko wybucha złością w miejscu publicznym lub w domu

NA CZYM POLEGA | W pierwszej kolejności zatrzymaj się i zrób głęboki wdech. Aby zapamiętać metodę użyjemy skrótu ŻAL, który wyjaśnić można następująco:

Ż – pamiętaj, że nie chodzi tu o ciebie, to nic osobistego

A – analizuj, co się jeszcze mogło wydarzyć?

L – ląduj na miejscu dziecka, spójrz na sytuację z jego perspektywy

Zamiast ruszać do walki pawianem, wykorzystasz mózg mądrej sowy. Pamiętaj, że taki napad złości wynika z faktu, że mózg dziecka jest po prostu obciążony. Najczęściej reagują tak, gdy czują się zagrożone.

 

2. Rodzicielska jednostka GROM

KIEDY UŻYĆ | Gdy pawian szaleje, a jaszczurka skacze, jednym słowem, gdy emocje wymykają się spod kontroli, a hormony stresu buzują.

NA CZYM POLEGA | Wcielamy się w rolę prawdziwego bohatera i mamy na tyle odwagi, żeby owładnąć silne emocje.

GRy – zabawa w mówię co widzę, dziecko poczuje się słuchane i dostrzeżone, nazywamy emocje

O – otwieram się i akceptujemy potrzebę dziecka, mów krótko, patrz dziecku w oczy, prowadź delikatne negocjacje

M – magia ukojenia, to chwila, w której możesz ,,ocalić” dziecko

To narzędzie uczy dziecko regulacji emocjonalnej.

 

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

3. Pajacyki i potrząsanie w rytmie salsy

KIEDY UŻYĆ | Gry rodzicielska jednostka GROM nie wystarcza

NA CZYM POLEGA | Na otrząśnięciu się z napięcia

Stres mieszka w ciele dziecka. Nawet zwierzęta instynktownie pozbywają się energii po stresującym wydarzeniu. Ten sam efekt pomoże dziecku osiągnąć poprzez pajacyki, czy potrząsaniem w rytmie salsy (uwaga! Nigdy nie potrząsamy  małych dzieci, je delikatnie kołyszemy).

jaszczurka pawian i mądra sowa
jaszczurka pawian i mądra sowa

4. Czerwony alarm

KIEDY UŻYĆ | Gry wydarzyło się coś, gdy cię przy dzieciach nie było lub nie rozumiałaś, co się stało

NA CZYM POLEGA | Na haśle czerwony alarm, gdy wydarzyło się coś, co trzeba przegadać, na co dziecku trudno znaleźć właściwe słowa. Zadaj dziecku kilka otwartych pytań i pokaż, że jesteś oraz, że może na ciebie liczyć.

To narzędzie, które uczy komunikacji i wyrażania swoich uczuć, gdy wydarzyło się dla dziecka coś trudnego. Kształtujemy w ten sposób mózg dziecka.

 

5. Rodzinna umowa, granice i nauralne konsekwencje

KIEDY UŻYĆ | Aby określić, na co się w rodzinie godziny, a na co  nie

NA CZYM POLEGA |

Rodzinna umowa – spisujemy umowę na rodzinne zachowania, na które się godzimy, oraz te, których nie akceptujemy. Dzięki temu tworzymy bezpieczne otoczenie pod względem emocjonalnym i fizycznym. To cenne narzędzie, aby przekazać bliskim co jest dla nas najcenniejsze. Pod umową podpisują się wszyscy członkowie rodziny. Możecie do umów wracać i je sprawdzać. Przypnij umowę w widocznym miejscu, niech będzie waszym codziennym wsparciem.

Granice – pokazują odpowiednie i nieodpowiednie zachowanie są jak pole siłowe, które otacza naszych  bliskich. Pozwalają bowiem dobrze się bawić bez wykraczania poza bezpieczną strefę. Sprawiają, że stajemy się jako rodzina jedną drużyną.

Naturalne konsekwencje – pokazujemy w ten sposób dzieciom, że wszystko ma swoje konsekwencje. W ten sposób rozwijamy mózg mądrej sowy.

 

jaszczurka pawian i mądra sowa
jaszczurka pawian i mądra sowa

6. Wszyscy wygrywają

KIEDY UŻYĆ | Gdy dziecko nie trzyma się ustalonych umów rodzinnych i granic.

NA CZYM POLEGA | Zawieramy umowę określoną w czasie, jeśli dzieci się nie zgodzą mogą na tym stracić, dlatego się zgadzają. To sytuacja typu win-win.

7. Kojąca kanapa

KIEDY UŻYĆ | W sytuacji, w której dziecko nie trzyma się ustalonych przez wszystkich zasad lub gdy jest przytłoczone. Gdy ty jesteś na skraju wytrzymałości, a dzieci po prostu nie współpracują.

NA CZYM POLEGA | Siadamy przy dziecku, możecie je przytulić, lub po prostu posiedzieć sobie razem, abyście oboje mogli się uspokoić. Nie szukaj scenariuszy, powiedz po prostu: ”Już dobrze, mamusia rozumie. Wyrzuć to z siebie”. To sposób dużo lepszy niż kara. O klapsach w ogóle nie wspomnę, bo nie mieszczą się one w normach społecznych i nie są zgodne z Prawami Dziecka.

Najlepsze dopiero przed tobą

Nie zdradzę ci dzisiaj wszystkich mądrości płynących z książki „Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją”. Wierzę, że te kilka pomysłów na trudne sytuacje zachęcą cię do tego, abyś sięgnęła po tę nowość i nie tylko postawiła ją w domowej biblioteczce, ale przeczytała uważnie i wdrożyła w życie cenne strategie. Nie bój się zaznaczać wartościowe fragmenty, przepisywać cenne wskazówki i wracać do książki, gdy tylko będziesz potrzebowała wsparcia. Macierzyństwo to najtrudniejszy zawód na świecie, nikt nie zjadł wszystkich rozumów i ciągle uczymy się mądrego podejścia do dzieci i ich wychowania. Wierzę, że z pomocą tej książki odnajdziesz spokój i radość z macierzyństwa.

Dołącz do KLUBU KSIĄŻKI MINT

I na koniec małe podsumowanie o Klubie Książki MINT!

Systematycznie prosto na Twoją skrzynkę wysyłać będziemy recenzje książek dla dzieci i dorosłych. W ramach Klubu czekają też na Ciebie liczne niespodzianki: rabaty na zakup książki, książki gratis do recenzji i kreatywne zabawy i pomoce do lektury. Zapraszam serdecznie, nie będziesz żałować!

Jeśli jeszcze Cię nie przekonałam – WSKAKUJ TU – KLIKNIJ – i sprawdź, dlaczego warto dołączyć do Klubu Książki Mint.

Dołącz do KLUBU KSIĄŻKI MINT

.

Artykuł powstał przy współpracy z Wydawnictwem Otwartym.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.