Książki rozwijają wyobraźnię, uczą i bawią. Wybrałam 6 książek, w które uzupełniłam biblioteczkę Zoę. Wrzesień zaczynamy z przytupem. Wielki powrót do przedszkola, wymaga ciekawych tytułów do czytania i poznawania świata. Książki dla przedszkolaka właśnie takie mają być.
Autor: Bogna Bojanowska
SKLEP
KSIĄŻKI DLA PRZEDSZKOLAKA – BAWIĄ, UCZĄ, ROZWIJAJĄ
1. Kolorowy potwór idzie do Przedszkola | Autor: Anna Llenas | Wydawnictwo Mamania | Przekład Zofia Raczek
Pierwszy dzień w przedszkolu jest zawsze bardzo ekscytujący. Uczucie lęku i ciekawości mieszają się ze sobą wprowadzając dziecko w zakłopotanie. Są takie, które dzielnie maszerują, gotowe na nowe. Inne nieśmiało podążają za mamą, obawiając się niewiadomej.
Nowi koledzy, nowe przedszkole i Pani czekają także na kolorowego potwora. Ale czy potwór da sobie radę? Początki zawsze bywają trudne, ale gdy tylko przekona się do nowego miejsca i dzieci, oswoi się z panującymi zasadami, z wielką ochotą będzie tam wracał. Ale czy jego opiekunka równie chętnie będzie chciała wrócić do przedszkola? To się okaże.
Bardzo urzekła mnie ta historia, która w prosty sposób tłumaczy przedszkole i pozwala im z większą pewnością ruszyć 1 września do nowego miejsca zabawy, ale i nauki. Wiem, że będzie to idealna książka dla mojego przedszkolaka.
- Historia małej popielicy, która nie mogła zasnąć | Autorki: Sabine Bohlmann | Ilustracje: Kerstin Schoene| Wydawnictwo Mamania | Przekład” Jowita Maksymowicz-Hamann
Zoe nie zawsze ma ochotę zasnąć. Książka o małej popielicy przyszła nam z pomocą. Nie wiem czy wiesz, ale popielice zapadają w zimowy sen. Nasza bohaterka jednak wcale nie jest śpiąca. Podczas gdy jej rodzeństwo i mama słodko śpią, ona szuka sposobu na to, żeby wreszcie zamknąc oczka i zasnąć. Bo przecież to robią wszystkie popielice. Z pomocą przychodzą jej leśne zwierzęta, ale na nic się zdadzą ich próby. Czy mała popielica wreszcie zaśnie? Przeczytaj i sprawdź!
Ta urocza książka dla przedszkolaka pełna jest zwierząt, to nie lada gratka dla miłośnika przyrody.
3. Porwanie jeża Eliasza | Autor: Ewa Nowak | Ilustracje: Anna Łazowska | Wydawnictwo HarpersCollins Polska
W te wakacje podczas pobytu na Mazurach spotkaliśmy jeża w naszym ogródku. To rzadki widok dla dzieci z miasta, więc radości nie było końca. Podeszliśmy cichutko, żeby przyjrzeć się mu i nacieszyć oko. Jeż to bardzo ciekawe zwierzątko. Książka o jeżu będzie świetnym uzupełnieniem naszej wiedzy o przyrodzie dla przedszkolaka. Dzięki przygodom jeża Eliasza nauczymy się jak opiekować się jeżem, czego nigdy nie robić i jakie zwyczaje mają jeże.
Bardzo podoba mi się słowniczek pojęć dołączony do książki. Zoe ma tylko 3 latka, ale na naukę nigdy nie jest za wcześnie. Są też ciekawostki, które z chęcią przeczytali również Nicolas i Matteo (11-latki)
Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!
Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.
4. Elwirka na śnieżnej Pustyni | Autor: Ewa Nowak | Ilustracje: Anna Łazowska | Wydawnictwo HarpersCollins Polska
To kolejna książka dla przedszkolaka z serii Pomóż mi Przetrwać Akademii Mądrego Dziecka, która wpadła mi w oko. Pingwiny widzimy co prawda jedynie w Zoo, ale dobrze znamy i lubimy bajkę Tupot Nóg, Ty też?
To świetna książka, która uczy jak wspierać przyrodę mądrze. Poznasz z niej życie pingwinów cesarskich, które mieszkają na Antarktydzie. Dowiesz się jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa i jakie skutki ma dla nich globalne ocieplenie wód.
Książka oprócz słowniczka pojęć i ciekawostek zawiera grę planszową. To kolejny etap wtajemniczenia dla mojego przedszkolaka.
5. Moje małe odkrycia Montessori | Wydawnictwo Olesiejuk | Wiek 3-7 lat
Jestem wielką miłośniczką metody Montessori, natomiast nie miałam możliwości wyboru takiego przedszkola dla Zoe. I chociaż Zoe kocha swoje przedszkole i chętnie do niego chodzi, ja mam wrażenie, że czegoś w nim brakuje. Dlatego szukam sama zabaw i pomocy do nich, aby każdego dnia rozwijać umiejętności mojej córeczki.
W książce dla przedszkolaka znalazłam wiele ćwiczeń, które pomogą rozbudzić ciekawość Zoe. Są one na tyle różnorodne, że każdego dnia będziemy miały wiele radości. Tak jestem tą mamą, która codziennie w formie zabawy rozwija dzieci.
Książka oparta jest na pedagogice Montessori i dopiero zaczynamy przygodę z tym zeszytem ćwiczeń. Przeglądają karty pracy widzę, że będzie to szansa, żeby Zoe poszerzyłą wiedzę, nauczyła się nowych słówek bazując na tym co lubi – na zabawie.
Książka wychodzi poza karty pracy, tutaj wycinamy, segregujemy, sadzimy rośliny, obserwujemy i analizujemy. To bogaty zestaw dla małego odkrywcy.
6. Wielki zeszyt Montessori dla maluchów | Wydawnictwo Olesiejuk | Wiek: od 2 lat
Ten zeszyt to świetne uzupełnienie książki z punktu 5. To 100 zabaw, które uczą. Zadania dzielą się na kolory, kształty, wielkości, przeciwieństwa, sortowanie, łączenie w pary, cyfry i wiele innych. Jest mnóstwo elementów do wycinania, zatem nasza zabawa nie będzie monotonna. Są też wskazówki dla rodziców, to będzie dla mnie idealne wsparcie.
Pracując z Zoe wyrywam kartki ćwiczeń, aby skupić się na jednym elemencie zabawy. Co więcej przygotowuję tematyczne zabawy na każdy dzień tygodnia – ale o tym wkrótce. Pokażę Wam jaki mam plan na ciekawy tydzień mojej córeczki.
7. Seria Czytam Sobie | Wydawnictwo HarpersCollins Polska
Czytam sobie to seria, którą znam od dawna. Bazowałam na niej, gdy chłopcy uczyli się czytać. Zoe jest jeszcze za mała, ale tematyka książek jest tak ciekawa, że nie mogłam sobie tego odmówić. Mam wielką frajdę ze wspólnego czytania. A najbardziej cieszę się, gdy starszaki dołączają do nas i razem czytamy Zoe.
A jeśli jeszcze nie znasz serii Czytam sobie, już spieszę z wyjaśnieniem. To trzypoziomowy program wspierający naukę czytania. Przeznaczony dla dzieci wieku 5 do 7 lat. Tematyka książek jest bardzo różna. Każdy znajdzie coś ciekawego. Książki tworzone są przez wybitnych polskich autorów i okraszane pięknymi ilustracjami. Historie wciągają i poszerzają horyzonty młodego czytelnika.
Wybrałam 6 nowości i zabieramy się za lekturę. Jedna książka na tydzień, a potem masa zabawy, żeby poszerzać wiedzę z książki. Podoba mi się poruszanie tematów ekologii oraz wprowadzanie wielkich wydarzeń i postaci historycznych. To zawsze spora dawka przyjemności, wiedzy i rozrywki.
Mam nadzieję, że moje podpowiedzi książek dla przedszkolaka pozwolą Ci zbudować ciekawą biblioteczkę na start nowego roku przedszkolnego. A jeśli masz swoje ulubione książki, koniecznie podziel się nimi ze mną – zostaw komentarz! Chętnie przeczytam je z Zoe.
Uzupełnieniem do książeczki o popielicy może być pięknie wydana książka” Siedem łóżek malutkiej popielicy”. Polecam! I dziękuję za zeszyty Montessori, czegoś podobnego szukałam:)