Letni piknik w duchu zero waste

Lato pełne zmian. Postaw na slowlife w najlepszym wydaniu. Jeśli piknik to tylko z poszanowaniem natury. Zero waste to nie modne hasło, ale działanie, aby świat zmierzał w lepszym kierunku. Zatem zaczynamy od siebie drogie panie. Zapraszamy na piknik w duchu zero waste. 

AUTOR: Dominika Krzych
inspekty.pl

zero waste w praktyce

SKLEP

Sposób na piknik zero waste

Lato to idealna pora na organizowanie przyjęć i pikników dla dużych i małych. Na świeżym powietrzu, z zabawami i grami, pysznym jedzeniem i radością obcowania z naturą. Co zrobić, żeby tak cudnie spędzony czas był też dobry dla Planety? Podpowiadamy, jak zaplanować i urządzić taki piknik, żeby nie produkować śmieci, tylko świecić przykładem.

1. Wybór miejsca

Wybór miejsca jest o tyle istotny, że wpłynie na wiele pozostałych aspektów przygotowań. Jeśli zorganizujesz piknik w parku lub na polanie przy lesie, trzeba wszystko porządnie zapakować i przewieźć na miejsce. Jeśli uda się go zorganizować w ogrodzie, można na bieżąco myć naczynia i donosić to, czego zabraknie.

2. Zaproszenia

Czym byłby letni piknik bez gości? Zaproś ich, nie produkując zbędnych śmieci! Wyślij maila lub zadzwoń. Jeśli chcesz jednak, żeby goście dostali zaproszenia do ręki (bo to nie jest zwykły piknik, tylko piknik-przyjęcie urodzinowe), możesz zrobić zaproszenia własnoręcznie używając do tego materiałów recyklingowych. Można pisać i malować na częściowo zadrukowanym papierze, użyć szarego kartonu (może trafić na kompostownik), albo papieru pakunkowego, który potem łatwo recyklingować. Uwaga: jeśli podczas tworzenia zaproszeń użyjesz brokatu lub plastikowych elementów (naklejek), recykling już nie będzie taki prosty.

3. Dekoracje

Zrezygnuj z balonów, plastikowych obrusów, jednorazowych serwetek, plastikowych girland i proporczyków! Tak, wiem, że są urocze, niedrogie, kolorowe i ładnie wyglądają na zdjęciach. Zastanów się jednak, czemu jeszcze mogą służyć oprócz chwilowej radości? Nie ma dla nich żadnych zastosowań: po pikniku trafiają do kosza. Jeśli zniszczą się w trakcie przyjęcia, ich kolorowe resztki leżące na trawie mogą przyciągnąć ptaki, które je zjadają. Układ trawienny ptaków nie jest przystosowany do trawienia tworzyw sztucznych!

A jednak fajnie jest mieć ładne dekoracje podczas przyjęcia, prawda?

Oto kilka pomysłów na mądre dekoracje, które nie przyczynią się do zaśmiecania ziemi.

Szklane butelki po sokach (na przykład tłoczonych) świetnie się sprawdzą jako flakony na kwiaty na stole. Nie wyrzucaj szklanych butelek, tylko daj im drugie życie!

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Puszki po groszku, fasoli czy mleku kokosowym można owinąć jutowym sznurkiem, wypełnić piaskiem lub kamykami i wstawić do nich świeczki. Takie świeczniki możesz zostawić rozdać gościom, jeśli będą mieli ochotę wziąć je do domu.

Sznur lampek ogrodowych, które już być może masz, zrobi świetną robotę. Nie kupuj nowego kompletu lampek, jeśli jeszcze go nie masz: przetestuj najpierw światełka choinkowe! Może się okazać, że sznur lampek choinkowych wspaniale wygląda zawieszony na drzewie w sierpniowy wieczór.

Proporczyki i banery możesz zrobić samodzielnie z papieru z odzysku albo możesz je uszyć z materiału.

Wiem, że tematyczne przyjęcia i pikniki są super, ale raczej zrób dekoracje, których będzie można użyć ponownie.

Na stół połóż obrus i wykorzystaj serwetki z materiału. Bez problemu je potem wypierzesz!

Postaw na wspaniałe doświadczenia i wysoką jakość: prawdziwy obrus, prawdziwe talerze, prawdziwe jedzenie i prawdziwe relacje!
4. Jedzenie

Na co postawić? Na prostotę i sezonowość!

Skorzystaj z darów natury: zarówno jak chodzi o sezonowe jedzenie, jak i dekoracje (kwiaty, zioła, gałązki). Kluczem do przygotowania jedzenia na piknik w duchu zero waste będzie dobre planowanie: oszacowanie ilości jedzenia oraz dobór menu. Jeśli dobrze zaplanujesz, unikniesz marnowania żywności.

Co się sprawdzi? Drobne przekąski (suszone owoce, orzechy, pestki) serwowane w słoikach z dużymi otworami lub miskach.

Zamiast gotowych kanapek, upiecz lub kup dobry chleb. Osobno przygotuj masło, wędliny i sery, warzywa. Niech każdy sam sobie zrobi kanapkę. Będziesz mieć pewność, że każdy zje dokładnie to, na co ma ochotę i mniej się zmarnuje!

Wybierz dania lub przekąski, które goście sami sobie mogą nałożyć. Dzięki temu nie wyrzucisz niedojedzonych, zbyt dużych porcji. Może to być na przykład hummus (lub inna pasta) i pokrojone w kawałki warzywa albo sałatki. Owoców raczej nie zamieniaj w sałatkę owocową: jej nadmiar trafi do kosza, podczas gdy niezjedzone owoce, których nie rozkrojono, można zjeść później. Dla dzieci atrakcją i ułatwieniem mogą być “owocowe szaszłyki”, czyli kawałki owoców nadziane na długą drewnianą wykałaczkę.

Słodycze? Jasne, ale raczej domowe ciasta i ciasteczka niż pakowane w papierki cukierki lub ciastka w plastikowych opakowaniach.

Są potrawy, które trzeba zapakować albo żeby je przetransportować, albo żeby je zabezpieczyć przed owadami. Użyj do tego celu woskowijek zamiast folii aluminiowej. Są produktem wielokrotnego użytku, możesz je zrobić samodzielnie i są bardzo modne!

5. Napoje

Napoje to podstawa w letnie gorące dni.
Najlepiej sprawdzi Ci się woda: jest jej w kranie pod dostatkiem, kosztuje grosze i doskonale gasi pragnienie. Możesz przygotować z niej lemoniadę (woda + cytryna + miód), wodę z domowym sokiem, wodę z owocami, kompot. Masz sporo opcji, jak napoić dużą ilości osób w sposób mądry i bezodpadowy.

Tak jak w przypadku jedzenia, napoje przygotuj i serwuj w dużych, szklanych pojemnikach: lemoniadę w wielkim słoiku (idealnie jakby miał kranik), kranówkę w dużych butelkach, albo dzbankach z filtrem.

Jeżeli Ty i Twoi goście lubicie kolorowe napoje gazowane, poszukaj tych w szklanych, zwrotnych butelkach. Można znaleźć firmy, które przywiozą Ci je na miejsce i zabiorą potem puste butelki! Z alkoholem problemu raczej nie ma, bo zawsze jest w szkle.

zero waste w praktyce

6. Naczynia i sztućce

Wybierz prawdziwe, ceramiczne talerze, prawdziwe kubki i szklanki oraz sztućce. Jeśli w domu masz ich za mało, możesz pożyczyć od sąsiadów, albo poprosić gości, żeby przynieśli własne.

Nie będzie trzeba zbyt dużo talerzy i sztućców, jeśli dobrze przemyślisz menu i postawisz na finger food!

Szklankę każdy sobie oznacza, żeby używać jednej podczas całej imprezy. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz zrezygnować z jednorazowych kubków i talerzy, kup te biodegradowalne i zadbaj o to, żeby każdy z gości dostał informację, że podczas imprezy “pilnujemy” talerzy i kubków i używamy ich wielokrotnie. Wiesz, że podczas jednej imprezy jedna osoba może zużyć nawet 10 jednorazowych kubków?

Acha! Żadnych plastikowych słomek, nie muszę o tym przypominać, prawda?
Jeśli nie masz zmywarki i przeraża Cię ilość naczyń do zmywania, na koniec imprezy poproś przyjaciół o pomoc przy sprzątaniu. Możesz też zaproponować, żeby każdy umył po sobie naczynia wychodząc z pikniku.

7. Resztki

Pamiętaj o koszach na odpadki. Niech stoją w widocznym miejscu i będą dobrze oznaczone. Po pierwsze, pomogą Ci uporządkować pozostałości po imprezie, a po drugie sprawią, że każdy z gości będzie musiał się zastanowić nad tym, ile odpadków wyprodukował i gdzie powinien je wyrzucić. Jeżeli masz w sąsiedztwie kury lub psa, które ucieszą się z resztek, opisz kosze wyjaśniając, co gdzie może trafić, żeby mogło służyć do nakarmienia zwierząt. Tak samo z kompostownikiem: opisz dokładnie kosz na odpadki nadające się na kompost wyjaśniając, co może do niego trafić, a co nieszczególnie.

8. Zabawy

Gromadź wspomnienia i doświadczenia, a nie rzeczy i to samo zaproponuj gościom! Możesz przygotować dla dzieci szukanie skarbów, zrobić domową masę playdoh, pograć w kalambury, kometkę czy piłkę.

Jeśli w domu masz stare kartony, to dzieciaki chętnie zrobią z nich rakietę, domek albo samochód. Wystarczy, że trochę im pomożecie!

9. Prezenty

Prezenty często stają się śmieciami tuż po tym, jak zostaną wręczone. Niedopasowane, zdublowane, czasem słabej jakości. Często kupujemy coś “bo wypada” nie mając pojęcia, czy to “coś” sprawi radość i czy będzie potrzebne.

Powiedz gościom, żeby nie przynosili żadnych prezentów, słodyczy, napojów w plastiku, chipsów czy balonów.

Jeżeli chcą Cię czymś obdarować jako gospodarza albo partycypować w przygotowaniach do pikniku, napisz im lub powiedz, w jakim duchu jest przyjęcie i co Cię ucieszy: wino (szklana butelka), własnoręcznie upieczone ciasto lub chleb, sałatka w szklanej misce.

Kilka rad na koniec, aby przygotować idealny piknik zero waste:

 

Nie obawiaj się, że będą o Tobie myśleli, jak o jakimś dziwaku. Może to właśnie Ty ze swoim piknikiem zero waste będziesz osobą, która rozpocznie pozytywną zmianę wśród znajomych! Pierwszym, który będzie miał odwagę nie tylko działać, ale też zachęcać innych do działania.

– Poproś gości, żeby przynieśli własne pojemniki, do których będą mogli zabrać jedzenie, które zostanie.

Potwierdź ilość osób na kilka dni przed piknikiem, żeby nie przesadzić z ilością jedzenia.

– Wyraźnie komunikuj wszystkim, którzy wraz z Tobą przygotowują przyjęcie, co i jak mają zrobić, aby zmniejszyć produkcję śmieci oraz marnotrawstwo.

Postaw na wspaniałe doświadczenia i wysoką jakość: prawdziwy obrus, prawdziwe talerze, prawdziwe jedzenie i prawdziwe relacje!

To będzie najlepszy piknik tego lata!

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.