Autor: Małgorzata Matysek
Projektują i tworzą na małą skalę w zaciszu własnych pokoi. Już dawno przestały im wystarczać instrukcje załączone do zestawów Lego – większą frajdą jest dla nich wdrażanie w życie własnych pomysłów, dla których rodzina kupuje już klocki na kilogramy. Nasze nadzieje pokładane w przyszłość polskiej myśli technicznej! W pasję budowania i konstruowania zawsze warto inwestować! Poniżej garść pomysłów prezentowych dla Waszych domowych inżynierów i inżynierek.
1// 365 ZABAW Z KLOCKAMI LEGO / Ameet
Na każdy dzień roku jedna inspiracja! Autorzy książki zachęcają do własnych projektów, ale nie tylko! Książka odkrywa przed dziećmi tajniki animacji poklatkowej i magiczne pokazy sztuczek lego.
2// KLOCKI HEXACTLY
Drewniane klocki, których podstawowym elementem jest sześciokąt! Sprawdź pomysłowość Twojego dziecka. Możesz się spodziewać ciekawych efektów!
3// INCASTRO
Elementy konstrukcyjne Incastro szkolą rzadką dziś cechę cierpliwości i uczą logicznego myślenia. 4 klocki można połączyć aż na 16 sposobów, trzeba więc wybrać spośród nich ten, który otworzy możliwość uzyskania zamierzonej formy.
Intrygujące kształty pozwalają stworzyć przestrzenne modele budowli, zwierząt, instrumentów – warto się nimi potem pochwalić na fanpage’u Incastro!
Włoska marka Quercetti specjalizuje się w produkcji inteligentnych zabawek. Migoga marble run to pomysł na fantastyczną zabawę dla małych, większych i największych. Tory kulkowe można dowolnie rozbudowywać i przerabiać, dodając np. ślimaki, tunele czy windy dla kulek. Quercetti to zaproszenie dziecka do fascynującego świata fizyki.
5// MARIOINEX
Polska firma Marioinex i przykuwające uwagę kolorowe elementy (Waffle), z których można wznosić stabilne konstrukcje, to ciekawa alternatywa dla tych, co wychowani są od małego na duńskich klockach Lego.
6// GOLDIEBLOX – MASZYNA DO ROBIENIA NAJSZYBSZYCH OBROTÓW
Magazyn MINT stawia na rozwój nie tylko małych inżynierów, ale i inżynierek. Zestaw pozwala rozwijać u dziewczynek wyobraźnię przestrzenną, poznawać podstawowe zasady inżynierii (STEM), wzmacniać w dziecku pewność siebie i kształtować umiejętność rozwiązywania problemów. Aż 16 pomysłów kreatywnych i nielimitowane możliwości budowania. GIRL POWER!
7// GEOMAG
Klocki magnetyczne szwajcarskiej firmy Geomag, które młodemu architektowi posłużą do budowy mostów czy geometrycznych figur 2D i 3D. Niklowane kuleczki i plastikowe pręciki, wewnątrz których znajdują się magnesy, mogą być wykorzystane do nauki matematyki, fizyki, a nawet chemii.
8// EITECH KLOCKI KONSTRUKCYJNE
Zdolne rączki i mądre główki w mig znajdą zastosowanie dla metalowych bloków, prętów, silniczków (!), kółek, płytek itp. Podstawą konstrukcji jest system dziurek, w które wkręca się śrubki. Eitech wprowadzi młodych adeptów inżynierii w arkana mechaniki.
9// BIGJIGS TOYS
Drewniane kulodromy wymagają precyzji i zręczności. Dobry patent na połączenie sił młodszego i starszego rodzeństwa – maluchy będą z podziwem patrzeć na starszego brata lub siostrę, by na koniec efektownie położyć kuleczkę na samej górze toru…
10// ENGINO
Połączenie klocków plastikowych i drewnianych! Główną zasadą Engino jest tworzenie przez zabawę. Innowacyjne zestawienie drewnianych kołeczków z komponentami z tworzyw sztucznych, które można łączyć bez kleju i łączników. Hybrydowe zestawy zaskoczą niejednego, tak że rodzinne biesiadowanie szybko zmieni się w plac budowy.
11// BAMP
Elementy do wielkoformatowych konstrukcji – genialne w swojej prostocie! Plastikowe rurki i łączniki, które można schować do plecaka, w kilka chwil stworzą szkielety domów, pojazdów, zwierząt… Jaki jest Twój pomysł na BAMP?
12// GOLDIEBLOX – SKOKI DO WODY
Trzy pomysły kreatywne i nielimitowane możliwości budowania. Stawiamy na samodzielną naukę myślenia i wykorzystania praw fizyki, aby rosnąć w siłę i podbijać świat. Takie są początki wielkich talentów, a siłą jest kobieta.