Zabawy sensoryczne dla dzieci

Zabawy sensoryczne dostarczają dziecku różnych bodźców, które rozwijają zmysły malucha, ale także poszerzają jego świat doznań. Nie potrzebujesz pędzić do sklepu w poszukiwaniu idealnej zabawki, wszystko czego potrzebujesz, znajdziesz w swojej spiżarni.

zabawy sensoryczne

Aby świetnie bawić się z dzieckiem, nie potrzebujesz wiele. Zabawy sensoryczne są niezastąpione w angażowaniu dzieci. Z własnego doświadczenia wiem, że i starszak lubi zanurzyć się w zabawie i doświadczać magii sensoryki. Bo przecież nic tak nie pochłania jak dotykanie, wąchanie czy macanie róznych substancji. Zabawy sensoryczne pobudzają zmysły, zachęcają do nowych doświadczeń i umożliwiają poznawanie świata. A to wszystko zaowocuje w przyszłości, wierz mi!

Jeśli tylko dasz mi się namówić na fajną zabawę, to dzisiaj wyczarujemy domową ciastolinę.

ZABAWY SENSORYCZNE DLA DZIECI

DOMOWA CIASTOLINA

zabawy sensoryczne
zabawy sensoryczne

PRZEPIS NA DOMOWĄ CIASTOLINĘ

 • 2 szklanki mąki pszennej
 • 2 szklanki wody
 • 1 szklanka soli
 • 2 łyżki oleju

Nasza ciastolina miała mieć zapach cytrynowy, więc dodałam olejek cytrynowy. Do zabawy sensorycznej wykorzystałyśmy także plasterki cytryny i skórkę tartą na tarce. Aby dodać do zabawy wyjątkowości, wykorzystałam kwiaty bzu i liście.

WYKONANIE:

Połącz wszystkie składniki. Aby zachować trwałość możesz gotować masę i przełożyć ją do ostygnięcia w momencie, gdy zacznie formować się gęsta kulka.

 

zabawy sensoryczne
zabawy sensoryczne
zabawy sensoryczne

Nasze zabawy sensoryczne są zawsze bardzo wesołe. Zaczyna bawić się Zoe, ale zawsze chętnie dołącza do niej Nicolas. I tak przy dźwiękach dobrej muzyki, przez bite 2 godziny bawili się tworząc domową restaurację. Zoe przygotowywała pierożki zawinięte w liście, a Nicolas otworzył cukiernię.

Taki czas lubię najbardziej!

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABAWY SENSORYCZNEJ?

zabawy sensoryczne
zabawy sensoryczne

PO PIERWSZE – DOBRA BAZA TO PODSTAWA

Przy zabawach sensorycznych bawimy się całym sobą. Wybrać musimy taki główny element, który będzie bezpieczny, i z którym dziecko będzie czuło się dobrze. Dlatego tak ważne jest, żeby materiał do zabawy sensorycznej był jadalny albo wykonany ze składników, które znaleźć można w lodówce czy w spiżarni.

My chętnie wykorzystujemy do zabaw sensorycznych:

 • płatki kukurydziane
 • ugotowany makaron
 • kukurydzę
 • ryż preparowany
 • ryż ugotowany
 • mąka pszenna
 • kisiel
 • mąka ziemniaczana
 • galaretkę
 • płatki owsiane
 • bułkę tartą
 • wodę
 • barwniki spożywcze – to one dają pozytywny twist zabawie

PO DRUGIE – DOBRY WARSZTAT CZYLI NARZĘDZIA

Lubię zabawy, w których dziecko czuje się swobodne i nieograniczone. Tworząc tacę zabaw sensorycznych, wybieram zatem takie elementy, które będą bezpieczne oraz, którymi dziecko może swobodnie się bawić. Podstawa to taca, pojemniki i wszelkie miski. Wszystkie przybory do zabaw sensorycznych znajduję w kuchni i to jest w tym najpiękniejsze. Po co komplikować sobie życie. Przyda się sitko, łyżka, szczypce do cukru, tarka, a nawet lejek. Nie wyrzucaj butelek, nakrętek, małych słoiczków – to też może się przydać. Ale warto pamiętać o tym, żeby zabawa nie była przekombinowana. Zasada ,,Less is more” sprawdza się na wielu polach.

PO TRZECIE – MIEJSCE

Zaplanuj miejsce do zabaw sensorycznych. Niech będzie bezpieczne i wolne od tego, czego nie wolno. Dziecko bawiąc się ma czuć się wolne. Zabezpiecz teren, jak to się mówi. Przykryj kocem, rozłóż folię czy obrus. Niech dziecko się pobrudzi, w tym cały fun. Wybierz takie miejsce, które łatwo oczyścisz po zabawie. I zanim powstanie mały armagedon, ustal z dzieckiem zasady np. że piasek zostaje tylko w pojemniku.

PO CZWARTE – CZAS

Nie rób zabaw sensorycznych na szybko. Wybierz odpowiedni czas, żeby dziecko miało prawdziwą z tego frajdę. Przygotuj się do zabawy i zaplanuj ją. A jeśli szukasz inspiracji, koniecznie przeczytaj moje podpowiedzi na kreatywne pudełka zabaw – KLIKNIJ TU – z pomysłami na zabawy nie tylko sensoryczne na każdy dzień tygodnia.

 

zabawy sensoryczne
zabawy sensoryczne

Ciekawa jestem jak podobają Ci się pomysły na nasze zabawy sensoryczne. A może już robiłaś domową ciastolinę? Koniecznie napisz też, czy chcesz więcej takich pomysłów na zabawy z dziećmi.

zabawy sensoryczne
zabawy sensoryczne

ŚRODA | ODCISKI RĄK

farby do malowania palcami
kreatywne zabawy dla dzieci
POTRZEBNE MATERIAŁY:

WYKONANIE:

Czas na zabawę małymi paluszkami. Do dyspozycji mamy farby na bazie wody do malowania palcami w 6 intensywnych kolorach. Mieszkamy je ze sobą, aby uzyskać nowe możliwości. Rób odciski, baw się rękami tworząc zabawne stworki i zwierzęta. To świetny pomysł na sensoryczną zabawę i wyjście poza ramy malowania pędzelkiem. My przy zabawie pędzelek wykorzystałyśmy jedynie do nakładania farb na małe łapki. Kolejny level to malowanie stóp i zabaw a ogrodzie. Już wkrótce pokażę Ci nasze małe dzieła sztuki.

A i jeszcze jedno, nie obawiam się, takie farby naprawdę łatwo się zmywa.

kreatywne zabawy dla dzieci
kreatywne zabawy dla dzieci

CZWARTEK | MISECZKA

glina samoutwardzalna
kreatywne zabawy dla dzieci
POTRZEBNE MATERIAŁY:

WYKONANIE:

Miseczka to ozdoba, dekoracja albo element do zabawy w dom. Miałyśmy kolejną okazję, żeby formować kształty z gliny samoutwardzalnej. Do tej zabawy również samą formę wykonałyśmy 12h wcześniej, aby masa mogła zastygnąć. Już na tym etapie odbiłyśmy imię Zoe literkami pieczątkami. Jeśli ich nie masz, możesz odcisnąć tam kciuk dziecka lub choćby listek. Ty wybierasz! To naprawdę świetna i kreatywna zabawa dla dziecka. A i ja super się przy tym bawiłam.

Kolejnego dnia przystąpiłyśmy do malowania. Na razie jedynie obramowanie miseczki, ale czuję, że dzisiaj jeszcze farby akrylowe pójdą w ruch. Jest w nich tyle kolorów i możliwości, że można puścić wodze fantazji.

kreatywne zabawy dla dzieci
kreatywne zabawy dla dzieci
kreatywne zabawy dla dzieci
kreatywne zabawy dla dzieci
kreatywne zabawy dla dzieci

SKLEP

PIĄTEK | POJEMNIK NA SKARBY

farba kredowa
kreatywne zabawy dla dzieci
POTRZEBNE MATERIAŁY:

 • farba kredowa
 • słoik
 • pędzelek
 • kreda

WYKONANIE:

Wybrałyśmy słoik na skarby, który tatuś Zoe pomógł nam pomalować farbą kredową. Ta kreatywna zabawa ma pokazać dziecku, że można pracować z różnymi przedmiotami i teksturami, a tak naprawdę wszystko jest możliwe. Zwykły słoik może stać się czymś zupełnie nowym. Zoe tak zaszalała z farbą kredową, że chciała malować wszystko dookoła. Skończyło się na jednym słoiku, ale już szukamy pomysłów na kolejne zabawy.

Zoe umie napisać swoje imię, miała zatem dodatkową frajdę, żeby próbować podpisać kredą swój słoik. A ten stał się w ostatniej chwili nawet lodziarnią. Komu loda?

kreatywne zabawy dla dzieci
kreatywne zabawy dla dzieci
Mam nadzieję, że te 5 kreatywnych pomysłów na zabawę z dzieckiem podpowiedziało Ci kolejnych 5 zabawa. Starałam się wybrać proste pomysły, które nie wymagają szalonych zakupów w sklepie papierniczym. A jaki jest Twój ulubiony pomysł na czas z dzieckiem?
Gdy tylko zaczęłam dzielić się z Tobą pomysłami na kreatywne zabawy dla dzieci, obiecałam dzielić się sprawdzonymi produktami. Przy serii tych zabaw miałam przyjemność korzystać z wyselekcjonowanych produktów marki Creative Deco.

To dla mnie okazja do sprawdzenia jakości, tak abym mogła podsuwać Ci pomysły na godne polecenia narzędzia do kreatywnych zabaw plastycznych i nie tylko. I tak Creative Deco stał się patronem dzisiejszego odcinka pomysłowych zabaw.

Creative Deco powstało z myślą o artystycznych duszach zarówno tych profesjonalnych, jak i hobbistycznych potrzebujące wysokiej jakości produkty. Zadbali również o najmłodszych artystów, dlatego w ich ofercie dostępne są wysokiej jakości artykuły plastyczne przeznaczone dla dzieci.

W dzisiejszych zabawach wykorzystałam:

 

 

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.