Mamo bądź aktywna! Nie kiedyś, ale już dzisiaj
Mamy tendencję, aby zakładać, że małe dzieci są z natury aktywne. Ale badania sugerują, że nie jest to prawdą. Poziom aktywności rodziców ma duży wpływ na aktywność fizyczną dzieci.
Naukowcy z Cambridge i Southampton, przeprowadzili testy na grupie 554 czterolatków i ich matek. Wszyscy uczestnicy badań przez tydzień nosili na klatce piersiowej urządzenie rejestrujące tętno oraz odczyty z akcelerometru. Rejestracja trwała cały czas – podczas codziennych aktywności jaki kąpieli a także we śnie
Badania wykazały, że fizyczna aktywność wielu matek jest znacznie mniejsza od zalecanej przez lekarzy. Matki często rezygnowały z po urodzeniu z aktywnego tyrbu życia ze względu na oszczędność czasu nie zdjąc sobie sprawy, że rezygnując z uprawiania sportów lub innej formy aktywnego wypoczynku negatywnie wpływały na rozwój aktywności fizycznej swoich dzieci
Wyniki pokazały że dzieci wcale ni są aktywne z natury i a ich poziom był mocno uzależniony od trybu życia matki. Im bardziej aktywna była matka, tym bardziej ruchliwe było jej dziecko. Istotny wpływ miało również to, czy matka pracuje, a dziecko ma rodzeństwo. Matki pracujące i wychowujące więcej. Dzieci matek aktywnych angażowały się w różne działania szybciej, częściej a ich poziom aktywność była wyższa o minimum 10 % od dzieci wychowywanych przez matki preferujący siedzący tryb życia. Jest to o tyle niebezpieczne iż rosnąca w zastraszającym tempie otyłość u dzieci spowodowana zarówno złą dietą jak niska aktywnością na świeżym powietrzu.
Wyniki powinny zachęcić matki do bycia bardziej aktywnymi i zachęcania do aktywności swoje dzieci. Badacze mają nadzieję że ich badania również uświadomią matkom negatywny przekaz jaki dają swoim dzieciom spędzając swój wolny czas przed TV albo komputerem
Twórcy badań sugerują, że młodzi rodzice skupiają się tak bardzo na rozwoju emocjonalnym, psychicznym czy intelektualnym swoich pociech zapominając o tak istotnym elemencie jak aktywność fizyczna. Specjaliści zalecają dzieci godzinę zwiększonej aktywności dziennie zaś dorosłym dwie do trzech godzin tygodniowo. Wystarczy spacer, basen czy wyjście na rower by zauważać korzyści zdrowotne. A pamiętając że nasze nawyki stając się nawykami naszych pociech nie rezygnujmy z uprawiania sportu i pokazujmy naszym dzieciom jak można aktywnie spędzać czas.
Więc jeśli odłożyłaś swój reżim ćwiczeniowy, spróbuj do niego wrócić i jeśli to możliwe również spróbuj zaangażować do tego swoje dziecko.
Mamo bądź aktywna, wierzę, że dzisiaj rozumiesz już lepiej czemu warto się ruszać!
Autor: Anna Kuryłek
Badania prowadzone przez Dr Esther van Sluijs z MRC Epidemiology Unit and the Centre for Diet and Activity Research, University of Cambridge, and led by Kathryn Hesketh (formerly of Cambridge and now UCL), in collaboration with researchers at the MRC Lifecourse Epidemiology Unit, University of Southampton.