Pudełko szczęścia czy inaczej baby box to w Finlandii must have w domu, w którym pojawia się noworodek. W Polsce ten trend dopiero raczkuje, ale Mammazine wróży mu świetlaną przyszłość wśród świadomych rodziców.

Choć istnieje od 1938r. świat usłyszał o nim na szerszą skalę zaledwie kilka lat temu. Wszystko dzięki prezentowi, jakim fiński rząd obdarował w 2013r. nowonarodzonego następcę brytyjskiego tronu, księcia Jerzego. Okazało się wtedy, że baby box, bo o nim mowa, to tradycja istniejącą w Finlandii od dziesięcioleci. Pudełko do spania z wyprawką dostają wszystkie, bez wyjątku, urodzone w Finlandii dzieci.

Baby Box pojawiło się w Finlandii jako efekt rządowego programu pomocy dla rodzin, początkowo tylko tych najuboższych. Było odpowiedzią na szerzący się w kraju problem umieralności niemowląt związany z nagłą śmiercią łóżeczkową (SIDS). W latach 30-tych na 1000 urodzonych w Finlandii dzieci średnio 65 umierało we wczesnym niemowlęctwie. Winę za rosnącą liczbę zgonów przypisywano w dużej mierze trudnej sytuacji materialnej a co za tym idzie nieodpowiednim warunkom do spania.

Niemowlęta często zamiast samodzielnie, spały z rodzicami lub rodzeństwem, co przyczyniało się do zwiększenia ryzyka bezwiednego przycisnięcia czy przyduszenia. Do tego dochodził brak powszechnego dostępu do opieki medycznej oraz edukacji okołoporodowej.  Pudełko baby box dzięki dołączonemu materacykowi stało się pierwszym łóżeczkiem gwarantującym bezpieczny sen w pierwszych miesiącach życia.

Z upływem lat, w miarę wzrostu świadomości społecznej i powszechnej dostępności baby box – od 1947r. wręczanych wszystkim urodzonym w Finlandii dzieciom – pudełko przyczyniło się również do promocji karmienia piersią. Badania dowodziły bowiem, że niemowlęta karmione naturalnie są nie tylko zdrowsze i lepiej się rozwijają ale są też mniej narażone na niebezpieczeństwo zachłyśnięcia zdarzające się u niemowląt karmionych butelką, zwłaszcza pozostawianą w łóżeczku bez nadzoru.

Wreszcie pudełko stało się symbolem równości – dzięki niemu wszystkie fińskie dzieci, niezależnie od statusu społecznego i pochodzenia miały zagwarantowany jednakowy życiowy start a rodzice poczucie wsparcia i pomocy w tak ważnym momencie ich życia.

Mammaizne_babybox1 Mammaizne_babybox2 Mammaizne_babybox4 Mammaizne_babybox5

1/2/3/4

Nic dziwnego, że baby box zakorzeniło się w Finlandii na dobre, stając się synonimem szczęśliwego dzieciństwa i macierzyństwa i skradło serca, nie tylko fińskich, rodziców. Teraz dzięki Box Box Baby również polscy rodzice mogą czerpać korzyść  z tego sprawdzonego rozwiązania i cieszyć się bezpiecznym snem swoich pociech w pierwszych miesiącach ich życia.

Program bezpłatnego obdarowywania niemowląt pudełkami do spania wprowadza również Kanada. W Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii coraz więcej placówek medycznych, szpitali położniczych, fundacji, szkół rodzenia przekazuje bezpłatne zestawy baby box swoim podopiecznym.

Wszyscy zgadzają się co do jednego – to proste rozwiązanie działa. W stu procentach spełnia swoją funkcję – umożliwia bezpieczny sen każdemu obdarowanemu nim noworodkowi.

Oprócz funkcji bezpiecznego snu baby box zapewnia również mobilność – pudełko może być przenoszone z miejsca w miejsce dzięki czemu rodzic wykonując codzienne obowiązki będzie mógł mieć dziecko zawsze blisko siebie, również w nocy podczas snu.

A gdy baby box wypełni już swoją funkcję z pierwszego łóżeczka w mgnieniu oka zamieni się w pojemną skrzynię na zabawki, ubrania, książki.

Źródło: Box Box Baby 

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.