Odbuduj więzi: praktyczne wskazówki
Odbuduj więzi z dzieckiem: praktyczne wskazówki pomagające w ponownym nawiązywaniu kontaktu i tworzeniu silnych relacji rodzic-dziecko.
odbuduj więzi

SKLEP

Odbuduj więzi! Czy znajdujesz się w punkcie, w którym chcesz poprawić relację z dzieckiem? Bez względu na to, czy był to czas, w którym musiałaś intensywnie pracować, a może Twoje dziecko przeżywa właśnie nastoletni bunt, a może po prostu pragniesz zbliżenia się do swojego potomstwa na nowo, istnieje wiele kroków, które możesz podjąć, aby odbudować więzi i stworzyć zdrową relację.

Musisz jednak wiedzieć, że ponowne budowanie relacji z dzieckiem to czasochłonny proces, wymagający cierpliwości i zrozumienia. Nic nie stanie się w mgnieniu oko i z dnia na dzień. Ale warto próbować z całych sił. To także szansa na naprawienie błędów z przeszłości i stworzenie zdrowego fundamentu dla przyszłych wspólnych chwil. Bez względu na to jakie powody Was od siebie oddaliły, odbuduj więzi. Zacznij już dziś!

Ja w kulminacyjnych momentach podczas wysokiego sezonu w pracy jestem dalej od dzieci, niż bym chciała. Zawsze mam jednak plan na to, aby połączyć się z nimi na nowo. Zauważyłam też, że moje dzieci bardzo potrzebują takiego budowania więzi indywidualnie, nie wśród rodzeństwa. Dlatego też i taki czas zawsze planuję w swoim kalendarzu.

Odbuduj więzi ze swoim dzieckiem – 10 praktycznych wskazówek

1. Słuchaj z empatią

Słuchanie ze zrozumieniem jest kluczowym elementem budowania silnych więzi. Pozwól dziecku wyrazić swoje uczucia, myśli i obawy bez przerwania. Warto skupić się na empatii i zrozumieniu, nawet jeśli nie zgadzasz się z każdym punktem widzenia. Gdy słuchasz, odłóż telefon, patrz w oczy i podaruj dziecko pełną uwagę i skupienie. Nie słuchaj z doskoku, ale poświęć dziecku czas, którego potrzebuje.

2. Buduj zaufanie poprzez konsekwencję

Wartościowe relacje opierają się na zaufaniu. W miarę możliwości trzymaj się swoich obietnic i bądź konsekwentny w swoim postępowaniu. Dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują stabilności, aby czuć się bezpiecznymi. Nie zmieniaj zdania, nie bądź jak chorągiewka na wietrze, rytm życia, pewne zasady dają dziecku poczucie bezpieczeństw. Zawsze wie na czym stoi. To także metoda na odbudowanie więzi.

3. Spędzaj czas razem

Jakość czasu spędzonego razem jest kluczowym elementem budowania relacji. Organizujcie wspólne aktywności, które sprawią Wam obojgu radość. To może być wspólne gotowanie, spacery, czy nawet wspólne zainteresowania, które pomogą Wam zbliżyć się do siebie. A może czasem wybierzesz zabawę, czy wspólne zajęcie, które nie koniecznie jest Twoim ulubionym, ale dziecko je uwielbia? Takie gesty zbliżają i mówią głośno i wyraźnie, jestem tu dla Ciebie.

4. Wyrażaj swoje uczucia

Otwarte rozmowy o uczuciach mogą pomóc w zrozumieniu siebie nawzajem. Dziel się swoimi emocjami w sposób szczerzy i zachęcaj dziecko do dzielenia się swoimi uczuciami. To buduje atmosferę otwartości i zaufania. Oczywiście nie zawsze musimy wprowadzać dzieci w skomplikowany świat dorosłych, ale jasne mówienie o swoich uczuciach, pokazuje dziecku, że to normalne, że ma do tego i on prawo.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

5. Rozwijaj zrozumienie dla potrzeb dziecka

Każde dziecko jest inne, więc ważne jest, aby zrozumieć jego indywidualne potrzeby. Pytaj o preferencje, zainteresowania i obawy. Wykazuj autentyczne zainteresowanie tym, co dziecko ma do powiedzenia i bierz to pod uwagę. To pokaże dziecku, że ma swojej miejsce w domu, że traktujesz je poważnie i że jego zdanie też się liczy.

6. Zarządzaj konfliktami z poszanowaniem

Konflikty są nieuniknione, ale kluczowe jest ich rozwiązywanie z poszanowaniem dla drugiej osoby. Uczcie się, jak wyrażać swoje zdanie w sposób pozbawiony agresji, słuchajcie siebie nawzajem i poszukujcie rozwiązań kompromisowych. Pamiętaj, że w tej relacji  jesteś dorosłym, ale nie zawsze tym mądrzejszym. 

7. Bądź cierpliwa, odbuduj więzi w swoim czasie i miejscu

Proces odbudowy więzi może zająć czas, więc bądź cierpliwa. Dajcie sobie nawzajem przestrzeń na rozwój i nie oczekuj natychmiastowych zmian. Wartościowe relacje budują się stopniowo. Nie poddawaj się w swoich działaniach, szukaj przestrzeni i miejsca. Odbuduj więzi w swoim czasie. 

8. Podkreślaj pozytywne momenty

Znajdźcie powody do radości i podkreślajcie pozytywne momenty. Dzięki temu wzmocnicie pozytywne doświadczenia i tworzycie wspomnienia, które będą stanowić fundament dla waszej relacji. Pokaż dziecku, że szczęście nie zawsze ubrane jest w ogromne przeżycia i wydarzenia, że można znaleźć je w drobnych przyjemnościach życia, tylko rzeba umieć to dostrzec.

9. Zintegruj naukę z zabawą

Ucz się razem z dzieckiem i integruj naukę z zabawą. To świetny sposób na budowanie wspólnych doświadczeń i równoczesne poszerzanie wiedzy obu stron. Grajcie w gry planszowe, eksperymentujcie w kuchni, odkrywajcie nowe miejsca razem. Jestem pewna, że znasz swoje dziecko i dokładnie wiesz, co sprawi mu największą radość i frajdę.

10. Wspólnie planujcie przyszłość

Zachęcaj dziecko do uczestnictwa w planowaniu przyszłych wydarzeń i decyzji rodzinnych. To daje mu poczucie wpływu i odpowiedzialności, a także buduje wspólne cele i aspiracje. Co więcej czuje się ważne i znowu znajduje miejsce w Waszej rodzinie. 

Pamiętaj, że każda rodzina jest inna, a te wskazówki są jedynie wytycznymi. Dopasuj je do swojej sytuacji, bądź otwarta na potrzeby dziecka i staraj się budować więzi na fundamencie miłości, zrozumienia i szacunku. Odbudowa więzi to proces, który wymaga zaangażowania, ale także może przynieść niezwykłe efekty w postaci trwałej i silnej więzi z dzieckiem.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.