Urządzanie pokoju dziecięcego to jedna z przyjemniejszych chwil w czasie wicia gniazdka przez przyszłych rodziców. Obok najważniejszego wyboru łóżeczka, coraz częściej skupiamy się także na szczegółach które mogą stworzyć niepowtarzalny, przytulny klimat w pokoju nowego członka naszej rodziny. Dekoracje na ścianach, obrazki, zdjęcia, słodkie kolorowe chorągiewki, proporczyki z imieniem, spersonalizowana pościel, poduszki w najróżniejszych kształtach- wybór dodatków jest ogromny. Warto również zastanowić się nad wyborem oświetlenia- jest to chyba jedna z ważniejszych rzeczy tworzących klimat miejsca.

***

Każdy kto jest rodzicem wie również, że zasypianie dziecka to temat rzeka. Ledwo zdążysz wrócić do domu ze szpitala z noworodkiem- pytanie numer jeden pojawiające się w rozmowach- jak śpi maluch? Czy daje się Wam wyspać? W tym pierwszym etapie, najpotrzebniejsze jest niewielkie , delikatne światło w pokoju, które nie będzie rozbudzać dziecka podczas nocnych karmień, czy częstych zmian pieluszki. Potrzebna jest nam lampka, która zawsze będzie pod ręką.

oświetlenie pokoju dziecka

Z wiekiem naszego dziecka, nasze potrzeby odnośnie światła w jego pokoju także się zmieniają. Czytamy mu książeczki przed snem – lampka przy łóżeczku musi być na tyle mocna, żeby oczy przy tym nie ucierpiały. Naszego przedszkolaka często trzeba także zachęcić do tego, żeby chciał spać we własnym pokoju, zwłaszcza jeśli przez pierwszy okres swojego życia spał w łóżku rodziców. Wyobraźnia starszego dziecka nieprzerywanie pracuje, przez co noc i ciemność stają się dla niego problemem. A gdyby tak przy jego łóżku czuwał ulubiony zwierzak? I jeszcze do tego ten zwierzak byłby lampką która rozświetla straszną noc? Byłoby cudownie!

Lampki zwierzaki, lampki lalki, owoce – już od jakiegoś czasu pobijają serca rodziców i dzieci. Cieszą oko nie tylko w nocy kiedy potrzebne nam są do usypiania, ale także w dzień. Są cudowną dekoracją pokoju dziecięcego, spełniając przy tym wiele funkcji. Również pobudzają wyobraźnię i edukują. Dekorując pokój dziecięcy warto pomyśleć także o tym aspekcie- jak urządzić przestrzeń, aby mały człowiek od najmłodszych lat nie był przytłoczony kolorami i ilością zabawek, a bardziej skupiał swoją uwagę na wartościowych szczegółach.

Lampki literki to kolejna fantastyczna rzecz, która powoli staje się trendem w urządzaniu dziecięcych pokoi. Oprócz światła, lampa literka oswaja np. małą Zosię z literką jej imienia, którą od najmłodszych lat będzie pieczołowicie ćwiczyć zapisując na kartkach.

Postawmy zatem po pierwsze na funkcjonalność oświetlenia, walory estetyczne, ale również ekologie. Otacza nas zdecydowanie zbyt dużo plastiku. Pomyślcie przez chwile ile zabawek Waszego dziecka jest z niego wykonanych. To najpopularniejszy materiał. W ostatnich latach na szczęście następuję renesans zabawek drewnianych i ekologicznych. Dlatego lampa wykonana na przykład całkowicie z drewna, przy użyciu hipoalergicznych farb, to także dobra alternatywa dla wszechobecnych, plastikowych światełek. Pomyślmy także o środowisku, nie kupując lampki na baterię, a taka która wykorzystuje prąd i energooszczędne diody led. A na koniec, także istotna kwestia tego gdzie są produkowane dekoracje i mebelki do pokoju dziecięcego. Warto postawić na bezpieczeństwo i jeśli to możliwe nie kupować dla naszego dziecka rzeczy „made in china“. Rodzimy rynek przynosi nam całą masę pięknych mebli i dodatków do pokoju dziecięcego.

oświetlenie pokoju dziecka


Autor: Patrycja Dołęgowska / Little Lights

Zdjęcia: Little Lights, Lapin&Me, Fromage la Rue

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.