Rok Mikołaja Kopernika

Rok Mikołaja Kopernika – z okazji 550 urodzin astronoma, to właśnie w tym roku, świętujemy rok Mikołaja Kopernika. Chcesz poznać tego geniusza z bliska? Sprawdź nasze podpowiedzi!

ZDJĘCIE: Centrum Nauki Kopernik

rok Mikołaja Kopernika

SKLEP

rok Mikołaja Kopernika

Zdjęcie: LENA PARACKA

Rok Mikołaja Kopernika zaczęliśmy świętować już jesienią 2022 roku, gdy wyruszyliśmy do Torunia, śladami Mikołaja Kopernika. O Mikołaju Koperniku mówi się, że „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemie”. Chcesz poznać tego superbohatera z bliska? Oto książki, które przeprowadzą Cię po tematyce kosmosu, astronomii i wielkiego polskiego bohatera. I nawet jeśli jeszcze dzisiaj nie jesteś fanem astronomii, rok Mikołaja Kopernika zobowiązuje!

Zanim jednak pokażemy Ci książki, które warto poznać, opowiemy Ci kilka ważnych informacji o Mikołaju Koperniku. Urodził się w 19 lutego w 1473 roku w Toruniu. Miał zostać kupcem, ale wybrał inną drogę. I chociaż można też o nim powiedzieć, że był prawnikiem, matematykiem, dyplomatą, ekonomem, to jest najbardziej znany jako astronom. To on wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię. Jego teoria heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego doprowadziła do przewrotu kopernikańskiego. I chociaż wiele krajów przypisuje sobie jego pochodzenie, sam Mikołaj Kopernik  mówi o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając tym samym swojej toruńskie pochodzenie. 

O Koperniku powstało wiele książek i prac. My z okazji roku Mikołaja Kopernika, wybraliśmy lektury najbardziej interesujące dla dzieci. Takie, które przybliżą geniusz astronoma, a także pozwolą poszerzyć wiedzę z zakresu astronomii. Kosmos to zawsze pasjonujący temat dla dzieci. I chociaż my prezentujemy najciekawsze pozycje książkowe, to w tym wyjątkowym roku Mikołaja Kopernika, warto posunąć się o krok dalej i zaciekawić się tym tematem.

 

ROK MIKOŁAJA KOPERNIKA

rok Mikołaja Kopernika

1. KSIĄŻKA „WOKOŁ SŁOŃCA. NASZE MIEJSCE W KOSMOSIE” | WYDAWNICTWO TATARAK | AUTOR: AINA BESTARD

To niezwykle barwna książka, która obrazowo pokazuje planety Układu Słonecznego. Dla każdej planety ciekawostki, cenne informacje i wiedza, która pozwala poszerzać horyzonty. Fascynująca podróż z okazji roku Mikołaja Kopernika. Książka zdobyła prestiżowe nagrody literackie, więc tym bardziej warto po nią sięgnąć i poznać ją z bliska. Jestem przekonana, że książka zainteresuje nie tylko dzieci, dorosły także może sobie odświeżyć wiedzę o planetach.

2. KSIĄŻKA „MIKOŁAJ KOPERNIK. GENIUSZ, KTÓRY WSTRZYMAŁ SŁOŃCE” | WYDAWNICTWO ZIELONA SOWA | AUTOR: MARCIN PRZEWOŹNIAK

To książka totalnie inna, niż wszystkie. Masz szansę poznać Mikołaja Kopernika takim, jakim nigdy wcześniej o nim nie pomyślałaś. Książka zawiera ogrom ciekawostek z jego życia i pracy. Chętnie do niej wracamy, po każda strona kryje masę nowinek. I tak krok po kroku poznajemy tego wielkiego astronoma. Książkę nie czyta się ciągiem, powracamy do niej systematycznie. Książka ma charakter pytań i odpowiedzi. Zaniosłam książkę do przedszkola Zoe, aby i dzieciom z jej grupy dac frajdę z poznania Kopernika. Jest to bowiem łatwo przyswajalna wiedza, która dostępna jest nawet dla młodego czytelnika.

3. KSIĄŻKA „TOTALNIE WSZYSTKO O KOSMOSIE I INNYCH GALAKTYCZNYCH FAKTACH” | WYDAWNICTWO KROPKA | AUTOR: MIKE LOWERY

Ta książka to prawdziwe kompendium wiedzy o kosmosie. Warto ją poznać nie tylo dlatego, że to rok Mikołaja Kopernika. Książka ma przyjazną dla dzieci formę. Piękne grafiki i intersujące ilustracje. Możesz być pewna, że pełna jest kosmicznych faktów i wiedzy, którą warto poznać nie tylko, żeby zabłysnąć jak gwiazda, ale żeby wiedzieć więcej. Cała książka ma mocno humorystyczny charakter, dlatego jest łatwiej przyswajalna przez dzieci. Kosmiczne żarciki to prawdziwie nie lada gratka dla kosmosomaniaka.

4. KSIĄŻKA „OSTATNI TROP KOPERNIKA” | WYDAWNICTWO LITERATURA | AUTOR: MARCIN PRZEWOŹNIAK

Lubisz książki z tajemnicą w tle? Ja uwielbiam, a te dla nastolatków są do tego jeszcze z nutką żartu i komedii. Zawsze znajdzie się bowiem jakaś ciekawa postać, która pomimo sensacyjnego charakteru, rozśmieszy do łez. W tej pełnej wartkiej akcji książce, tata z 15-letnią córką ruszają tropem Kopernika, aby rozwikłać zagadkę. Liczne perypetie i przygody sprawiają, że książkę czyta się lekko i przyjemnie. A rok Mikołaja Kopernika nabiera zupełnie innych barw. Na kartkach książki oprócz dobrej lektury na dobranoc, znajdziesz także historyczne ciekawostki i dialogi warte zapamiętania. Współczesny język przyjazny młodzieży, to także duży plus. Tą książkę czyta się od deski do deski i to na raz!

5. KOMIKS „NAJWYBITNIEJSI NAUKOWCY. KOPERNIK . CENTRUM WSZECHŚWIATA” | WYDAWNICTWO EGMONT  | AUTOR: JORDI BAYARRI

Z okazdji 550 rocznicy urodzin i 480 rocznicy śmierci polskiego wielkiego astronoma oto komiksowa opowieść o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika. To jego rok! Na kartach komiksu odkryjesz czym jeszcze oprócz astronomii zajmował się naukowiec. W niezwykle przystępny i ciekawy sposób poznać jego zwyczaje i przyzwyczajenia. To, czym się interesował, co podziwiał i jaką drogę obrał, żeby dotrzeć tam, gdzie doszedł. W książce znajdziesz także biogram, który ukazuje ważne postacie z życia Mikołaja Kopernika. Takie, które wspierały, pomagały, i którym zawdzięcza swoje osiągnięcia. Odkryj dorobek geniusza i jego bogate życie. 

6. KSIĄŻKA „CO KRYJE NOCNE NIEBO. GWIEZDNY ZWIERZYNIEC” | WYDAWNICTWO TATARAK | AUTOR: AINA BESTARD

Przed nami lato. Przy odrobinie szczęścia i dobrej miejscówce, będziemy mieli okazję podziwiać rozgwieżdżone niebo nocą. Nie zapomnij zabrać ze sobą książki „Co kryje nocne niebo”, bo to właśnie z nią udasz się w magiczną podróż po niebie. Poczuj się jak starożytni Grecy, którzy badali niebo, jak Mikołaj Kopernik, który próbował dostrzec to, czego inni jeszcze nie zobaczyli. Ziemia jest w ciągłym ruchu. Kręci się wokół Słońca, a także wokół własnej osi. Każda strona książki, kryje przed tobą tajemnicę. Postaraj się rozwikłać zagadkę i zweryfikuj odpowiedź. Nie zapomnij jej zabrać na wakacje nie tylko w ten wyjątkowy rok Mikołaja Kopernika.

CO JESZCZE MOŻE CIĘ ZACIEKAWIĆ Z OKAZJI ROKU KOPERNIKA? 

CZYTAJ DALEJ

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

COŚ DLA KOSMOSOMANIAKÓW

rok Mikołaja Kopernika
rok Mikołaja Kopernika
rok Mikołaja Kopernika

W swojej pasji do kosmosu można iść o krok dalej i wybierać przedmioty codziennego użytku z motywem przewodnim kosmosu. Tutaj nie lada gratka dla miłośników kosmosu i dinozaurów. Czuję, że mamy tu szerokie grono tych pasjonatów. Rok Mikołaja Kopernika można uczcić i tak! Dobrzez Ci zapewne znana marka Shellbag właśnie udostępniła kolekcję z kosmosu rodem. Wśród nowości nie tylko plecaki, ale także parasole, piórniki, portfele, koce, ręczniki, nerki i cała masa kosmicznych fajności. Wszystko zaplanowan tak, aby spełnił się i dla maluchów i dla przedszkolaków. Dbałość o detal i polskie wykonanie to najlepsza rekomendacja. Całą kosmiczną kolekcję poderzysz TU – KLIKNIJ.

JAK JESZCZE ŚWIĘTOWAĆ MOŻNA ROK MIKOŁAJA KOPERNIKA?

Z okazji rok Mikołaja Kopernia, 2023 rok pełen jest niespodzianek. Oto kilka wybranych wydarzeń.

MUZEUM NAUKI KOPERNIKA – Liczne atrakcje i niespodzianki. Uwaga! Osoby o nazwisku Kopernik wchodzą do muzeum gratis. Zajrzyj tu i dowiedz się więcej – KLIKNIJ.

WARMIA I MAZURY Z OKAZJI ROKU MIKOŁAJA KOPERNIKA – podejrzyj plan wydarzeń tu – KLIKNIJ.

UNIWERYSTET JAGIELLOŃSKI- zobacz bogaty plan uroczystości – KLIKNIJ

TORUŃ Z OKAZJI ROKU KOPERNIKA – plan wydarzeń znajdziesz TU – KLIKNIJ

 

A co ciekawego dzieje się w Twoim mieście?

Artykuł powstał przy współpracy ze wskazanymi partnerami.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.