Gry edukacyjne dla dzieci

Gry edukacyjne przychodzą z pomocą, gdy potrzebujemy dobrej metody na naukę przez zabawę. Poznaj ciekawe gry, które wspierają naukę dziecka, ale przede wszystkim pozwalają świetnie się bawić! Oto nasza selekcja dla dzieci w wieku 4-7 lat.

ZDJĘCIA: MINT Mag

gry edukacyjne

SKLEP

Poradnik dla rodziców

Pamiętasz swoją ulubioną grę z dzieciństwa? moją była gra w chińczyka. I chociaż trudno ją zaliczyć do typowych gier edukacyjnych, to w tamtych czasach ze świeczką było szukać czegoś innego dla dzieci. Dzisiaj czasy są inne, zmieniła się też wiedza i dostępność pomocy naukowych. Bo w grach edukacyjnych chodzi przede wszystkim o to, żeby uczyć przez zabawę. Dlatego też tak często po te gry sięgają nie tylko panie przedszkolanki, ale także my – rodzice. Są one świetnym narzędziem rozwoju dla ciekawych świata dzieci, które po powrocie z przedszkola, nadal mają niespożytą energię do działania, zdobywania i utrwalania wiedzy. 

Gry edukacyjne pomagają na wielu płaszczyznach, a oferta dzisiaj jest tak szeroka, że każda mama znajdzie idealną do potrzeb dziecka grę. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy top 5 gier edukacyjnych, które wspomagają w różnych obszarach. Sprawdź i wybierz tą, która właśnie w tym momencie zaciekawiłaby Twoje dziecko.

1. Logiczne myślenie

Kółka i Spółka to gra, która wspiera wiele obszarów rozwoju, ale przede wszystkim rozwija logiczne myślenie. Zadaniem dziecka jest bowiem odwzorowanie obrazka z dostępnych elementów. Mamy tutaj także szlachetną grywalizację, bo zadanie wykonuje się na czas. Im szybciej ułożysz poprawnie wzór, tym więcej punktów zdobędziesz. Gra ma różne poziomy trudności, możesz zacząć od najłatwiejszego, a potem próbować swoich sił w trudniejszych połączeniach, lub dostosować poziom do wieku dziecka. Gra ma barwne obrazki, które aż śmieją się do dziecka. My wykorzystujemy tą zabawę do nauki języków, co pokazuje, że Ty również mając otwartą głowę pełną pomysłów, możesz wyjść w tej grze edukacyjnej poza narzuconą instrukcję. Gra ma przystępną cenę i za to przyznajemy jej dodatkowy plus.

CENA:  39,99 zł

 

gry edukacyjne
gry edukacyjne

2. Nauka liczenia

Pędzące żółwie to kultowa już gra edukacyjna, która wspiera umiejętności matematyczne dziecka. Celem gry jest doprowadzenie swojego żółwia do sałaty. Ten, kto dotrze pierwszy, zwycięża partię. Natomiast nie wiemy, który kolor żółwia jest czyj, a to nieco komplikuje już grę. Nie ma tu także kostki do gry, są za to karty, które pozwalają się przemieszczać po trasie wyścigu. Plusy pozwalają ruszać do przodu, minusy cofają. Dla utrudnienia znaki przypisane są do odpowiednich kolorów, co nie pozwala już na takie sprawne dojście na metę. Partię rozgrywa się miło i sympatycznie w niecałe 20 minut. To świetna okazja do nauki dodawania i odejmowania, czyli matematyka w praktycznym wydaniu. Tutaj także mamy dwa warianty łatwiejszy i trudniejszy. Muszę przyznać, że ten drugi to niezłe wyzwanie strategiczne nawet dla rodziców.

CENA: 69,99 zł, ale na przykład aktualnie jest w fajnej promocji w cenie 48,93 zł

gry edukacyjne
gry edukacyjne

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

3. Nauka czytania

Zabawa w czytanie to świetny sposób na naukę pierwszych słów. Tutaj zapoznajemy dzieci z literami i znaczeniem słów, które tworzą. Zoe jest na etapie zabawy w szkołę, więc każdego dnia czeka aż poprowadzę dla niej dodatkowe zajęcia szkolne. Wykorzystuję jej zapał na wprowadzanie pierwszych liter. Zoe sprawnie napisze i przeczyta już nie tylko swoje imię, ale także innych domowników. Gra posiada kilka wariantów. Zacząć można od opcji najłatwiejszej i systematycznie wraz z postępem dodawać nowe elementy. Podczas gry dziecko zapoznaje się z graficznym zapisem wyrazu, a dzięki obrazkowi łatwo kojarzy słowo z zapisem. Idąc dalej układamy już słowa z dostępnych liter. Ja w pierwszym tygodniu zabawy wybrałam dla Zoe tylko proste i trzyliterowe wyrazy jak kot czy ser. Byłam zdziwiona jak Zoe sprawnie idzie ich zapamiętywanie, a Michał aż przybiegł z drugiego końca pokoju, bo nie dowierzał, że Zoe tak dobrze idzie czytanie. Już widzę pierwsze efekty z nauki czytania tą metodą.

CENA: 55,96 zł

 

gry edukacyjne
gry edukacyjne

4. Ćwiczymy pamięć

Gra edukacyjna Obrazki to seria BrainBox od marki Rebel. W niewielkim pudełku kryje się aż 55 plansz, które pomagają w ćwiczeniu pamięci, ale i spostrzegawczości. Na planszach z obrazkami z codziennego życia dziecka kryją się nowe słowa i wyrazy. Gracz ma tylko określony czas na uważne obserwowanie karty. Musi zapamiętać jak najwięcej szczegółów, aby potem udzielić odpowiedzi (już bez patrzenia na obrazek) na zadawane przez rodzica pytania. Podczas angażującej zabawy dziecko ćwiczy przede wszystkim pamięć. Natomiast warto wykorzystać karty do szerszej zabawy – możemy opowiadać historie, uczyć się nowych wyrazów w języku obcym, czy też poszukiwać określonych przedmiotów lub kształtów na obrazkach. To świetna zabawa na krótką partyjkę rodzic-dziecko.

CENA: 64,95 zł

 

gry edukacyjne
gry edukacyjne

5. Dopasowanie obrazków

Piżamki to prosta i kolorowa gra. Polega na dopasowaniu zestawu do snu dla każdego zwierzątka. Można korzystać z instrukcji i odwzorowywać układ lub też bawić się w stylistkę i tworzyć swoje własne połączenia. Najczęściej tą grę edukacyjną wyciągamy przed snem, aby wszystkie postacie miały swoje miejsce do snu. Śpiewamy też im kołysanki. To także świetne zadanie praktyczne, które pozwala robić dokładnie to, co mama. Zabawa skierowana jest w głównej mierze do mniejszych przedszkolaczków. Tutaj także możemy wykorzystać ją na wiele sposobów. Zachęcam Cię do zrobienia z niej na przykład gry memory, bo to już poziom wyżej w nauce i zdobywaniu umiejętności. Opakowanie jest małe i poręczne, więc łatwo zabierzesz grę na wyjazd do babci czy za miasto.

CENA: 29,99 zł

 

gry edukacyjne
gry edukacyjne

Która gra edukacyjna Cię przekonała do zabawy? Koniecznie podziel się z nami wrażeniami. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne!

A jeśli szukasz pomysłowych gier w stylu nauka przez zabawę, koniecznie przyjrzyj się naszym rekomendacjom – KLIKNIJ TU.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.