Dobra organizacja to podstawa szczęśliwego życia. Co jednak zrobić, by nie oszaleć od nadmiaru obowiązków, a jednocześnie nauczyć się maksymalnego wykorzystywania 24 godzin? Rozwiązaniem staje się umiejętność określania własnych priorytetów, tworzenie TO DO LIST i zdolność powiedzenia sobie – „odpuszczam”.

***

Mamą jest się przez całą dobę, należy jednak zadać sobie pytanie, czy chcesz być mamą, która cały czas jest niewyspana, zakompleksiona i która dąży do ideału „perfekcyjnej pani domu”, czy może mamą, która ma czas dla dziecka, męża, ale również dla siebie, dzięki czemu jest zadbana i szczęśliwa? Jeśli opcja numer dwa wydaje Ci się niewykonalna, to znaczy, że Twoje priorytety nie są odpowiednio określone.

To do list

BĄDŹ DLA SIEBIE WYROZUMIAŁA

Każda z nas boryka się z przerastającymi nas ambicjami. Ile razy martwiłaś się, myśląc: „co pomyśli o mnie teściowa, która przychodząc z wizytą, zobaczy nieposprzątany dom?”, „Chrzestna chce odwiedzić malucha, muszę przygotować trzy rodzaje ciast i obiad z dwóch dań. Nikt przecież nie może zwątpić w to, że jestem dobrą gospodynią”, „Boże! Już południe, a ja jeszcze nie zaczęłam gotować obiadu”. Te wszystkie myśli sprawiają, że zamiast cieszyć się chwilą, cały czas martwimy się o to, że nie zdążymy czegoś zrobić. Tymczasem, musimy zrozumieć, że nie jesteśmy maszynką do wykonywania obowiązków, lecz kobietą, która ma prawo do słabości, która może być zmęczona i która musi mierzyć siły na zamiary.

SZCZĘŚLIWA MAMA TO SZCZĘŚLIWE DZIECKO

Lista rzeczy do wykonania zawsze kojarzy się nam z masą obowiązków. Słusznie, ale kto powiedział, że obowiązki nie mogą być przyjemnością? Tworząc „TO DO LIST”, pamiętaj o uwzględnieniu w niej codziennego czasu dla siebie. Wygospodarowanie 30 minut na drzemkę lub przeczytanie kolejnego rozdziału ulubionej książki, nie musi być niewykonalne. Pozwól samej sobie na relaks i traktuj czas dla siebie, jako jeden z ważniejszych obowiązków do wykonania. Mama, która zaspokoi własne potrzeby, będzie w stanie lepiej zaspokajać potrzeby dziecka i będzie bardziej uważna i skupiona przez resztę dnia.

TU I TERAZ

Wypełniając obowiązki z „TO DO LIST”, musimy pamiętać, że jako wykonane możemy oznaczyć jedynie te, które wykonałyśmy z pełnym zaangażowaniem. Czas spędzony z dzieckiem, w którym zastanawiamy się, co ugotować na obiad lub, gdzie podziała się moja sukienka, której szukam od wczoraj, nie jest czasem spędzonym z dzieckiem. Psycholodzy twierdzą, że dziecko, które nie poczuje, że poświęcasz mu całą uwagę podczas zabawy, będzie jej potrzebowało w zwiększonej ilości przez resztę dnia. Maluch, który wie, że jest dla ciebie najważniejszy, poczuje się bezpiecznie i nie będzie Ci przeszkadzał na przykład przy gotowaniu obiadu, walcząc o Twoją uwagę.

DOBRA ORGANIZACJA

W całkowitym skupieniu na jednej określonej czynności z pewnością pomoże świadomość, że na wszystko mam wygospodarowany czas i że lista zadań nie przekracza moich możliwości. Tworząc ją, usiądź sobie spokojnie, gdy wszyscy już śpią i weź do ręki dwa kolorowe długopisy. Jednym, bardziej wyrazistym, zapisuj priorytety (np. wizyta u lekarza, zapłacenie rachunków, „święte pół godziny dla siebie”). Innym, bardziej stonowanym kolorem, zapisz natomiast obowiązki, które mogą poczekać (np. umycie okien). W „TO DO LIST” staraj się umieszczać jak najdrobniejsze rzeczy, aby już na starcie nie zniechęcić się do ich wykonania. Przykładowo, gdy planujesz zapisać dziecko do przedszkola, podziel tę czynność na 3 dni. W pierwszym sprawdź oferty przedszkoli, w drugim przeczytaj opinię w internecie i omów to z mężem, a dopiero trzeciego dnia wypełnij formalności. Tak podzielone zadanie nie zajmie Ci wiele czasu, a Ty na pewno wykonasz je skrupulatniej.

Gdy dobrze zorganizujesz swój czas i wszystko zapiszesz np. w MaMa Kalendarzu, po czym umieścisz go w widocznym miejscu – na pewno o niczym nie zapomnisz. Kalendarz, zawierający przemyślaną „TO DO LIST”, odciąży Twoją głowę od ciągłego planowania i zastanawiania się, co jeszcze musisz zrobić. Bliscy zauważą, że jesteś o wiele spokojniejsza i lepiej zorganizowana, a Ty poczujesz, że wreszcie masz czas na wszystko.


Autor: Agata Kulak / Zdjęcia: Milena Mądrzak

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.