AUTOR: Dorot Stempniewicz

 

Ile łyżeczek cukru już dzisiaj zjadłaś?

Zastanawiałaś się czy jesteś od niego uzależniona?

Może detoks cukrowy, to coś czego Twój organizm potrzebuje?

Niewątpliwie, żyjesz w czasach, w których masz nieograniczony dostęp do cukru i jesteś przez niego dosłownie bombardowana. Spożywasz go w nadmiernych ilościach zarówno świadomie, jak i nieświadomie, ponieważ znajduje się w produktach, których zazwyczaj nawet o to nie podejrzewasz.

Za każdym razem, gdy sięgasz w sklepie po sok owocowy, dżem, zupę w proszku, keczup, musztardę, ocet balsamiczny, jogurty owocowe, płatki śniadaniowe, mleczne desery dla dzieci, przekąski, napoje gazowane, wędliny, czekoladę – uświadom sobie, że to kolejne, utajnione, dawki cukru.

Żeby przybliżyć Ci skalę problemu, napiszę tylko, że mała puszka coca-coli to 7 łyżeczek cukru, baton Snickers (50 g) to 6 łyżeczek cukru, porcja płatków śniadaniowych dla dzieci (30 g) to 2 łyżeczki cukru. Spodziewałaś się tego?

Według Światowej Organizacji Zdrowia kobiety mogą zjadać maksymalnie 6 łyżeczek cukru dziennie, a mężczyźni 8. Wytyczne te odnoszą się do cukrów dodawanych do jedzenia (nie tylko przez producentów, ale także przez Ciebie podczas gotowania i przyrządzania posiłków) oraz cukrów występujących naturalnie w miodzie, syropach i sokach owocowych. Nie odnoszą się natomiast do cukrów zawartych w świeżych owocach i warzywach czy w mleku.

Cukier dodawany do produktów przez producentów znajdziesz na etykietach pod następującymi nazwami: cukier, dekstroza, sacharoza, syrop fruktozowy, syrop glukozowy, aspartam (E951), acesulfam K (E950), sacharyna (E955), sorbitol (E420), mannitol (E421).

Etykiety warto czytać i świadomie wybierać produkty bez tych dodatków, z jak najkrótszą listą składników.

Czym jest biały cukier?

Biały cukier to rafinowana sacharoza, czyli produkt złożonego procesu chemicznego, podczas którego syrop z trzciny cukrowej lub buraka jest pozbawiany wartościowych składników mineralnych.
Krótko mówiąc cukier jest produktem chemicznym dla którego nie powinno być miejsca w Twoim życiu. Badania naukowe dowiodły, że jest substancją tak samo uzależniającą jak narkotyki czy inne używki, a jego regularne spożywanie wprowadza trwałe zmiany w naszym mózgu, podobne do tych wprowadzanych przez kokainę.

Dlaczego jest taki zły? Co powoduje w Twoim organizmie?

Regularne spożywanie cukru powoduje trwałe spustoszenie w Twoim organizmie. Najczęściej nie zdajesz sobie z tego sprawy i wydaje Ci się, że pojawiające się objawy są wynikiem czegoś zupełnie innego.

  • Jest pożywieniem dla nowotworów, bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów w Twoim organizmie. Osłabia Twój układ odpornościowy, przez co często jesteś chora lub przeziębiona. Masz katar, kaszel, być może cierpisz też na nasilające się alergie
  • Powoduje nadwagę i próchnicę zębów oraz dolegliwości skórne
  • Rujnuje równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu. I zaburza prawidłowe działanie organów wewnętrznych: jelit, wątroby, serca, nadnerczy
  • Stopniowo doprowadza do cukrzycy
  • Osłabia Twój układ nerwowy. Wywołuje niepokój, trudność z koncentracją, rozdrażnienie, zmęczenie i depresję. Powoduje gwałtowne zmiany nastrojów. Najczęściej nadpobudliwość dzieci wynika właśnie z regularnego przyjmowania przez nie nadmiernych ilości cukru
  • Wywołuje bóle głowy i migreny
  • Obniża popęd seksualny. Zaburza gospodarkę hormonalną organizmu
  • Uzależnia

Czy jesteś od niego uzależniona?

Odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania. Pamiętaj robisz to tylko dla siebie, nikt nie będzie czytał Twoich zapisków. A szczere odpowiedzi, prawdopodobnie uświadomią Ci coś bardzo ważnego.

1/ Czy popołudniu odczuwasz spadek energii i zmęczenie?

2/ Czy trudno jest Ci się powstrzymać przed kupieniem czegoś słodkiego, gdy robisz zakupy na cały tydzień? Mimo że nie masz tego na swojej liście zakupów.

3/ Czy z trudnością powstrzymujesz się przed jedzeniem drożdżówek, pączków, ciasta, bułeczek, czekolady podczas przerwy w pracy?

4/ Czy nagradzasz się słodyczami?

5/ Czy trudno Ci przerwać jedzenie słodyczy, gdy już zaczniesz? I zamiast jednej kostki czekolady zjadasz całą tabliczkę?

6/ Czy jesteś poddenerwowana lub smutna i ciężko jest Ci się skupić na wykonywanym zadaniu, gdy nie możesz zjeść czegoś słodkiego?

7/ Czy często sięgasz po coś słodkiego zaraz po zjedzonym posiłku?

8/ Czy mimo, że chcesz to nie potrafisz sobie odmówić posłodzenia cukrem kawy albo herbaty?

9/ Czy codziennie wypijasz gazowany napój lub inny napój słodzony?

10/ Czy często chorujesz lub jesteś przeziębiona?

Jeżeli na przynajmniej cztery pytania odpowiedziałaś twierdząco, prawdopodobnie jesteś uzależniona od cukru i nie wyobrażasz sobie bez niego, choćby jednego dnia.

Nie wierzysz? Spróbuj odstawić cukier, od dzisiaj, od teraz. Na początku na pewno nie będzie to łatwe, w końcu jest to uzależnienie, jak każde inne. Ale gdy już to zrobisz, przekonasz się jakie będą tego efekty i zobaczysz jak Twój organizm funkcjonuje bez cukru, najzwyczajniej nie będziesz miała ochoty do niego wrócić.

Zerwanie znajomości z cukrem, nie oznacza, że już nigdy w życiu nie zjesz niczego słodkiego. Jest tyle naturalnych zamienników cukru, że z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Musisz się tylko nauczyć wybierać to co nie będzie Tobie szkodziło.

W moich domu już od dawna nie ma miejsca na zwykły biały cukier, ani zwykłe sklepowe słodycze. Skoro mi się udało zerwać tę niezdrową relację, Ty też jesteś w stanie to zrobić! Tu chodzi o zdrowie Twoje i Twoich najbliższych, więc naprawdę warto!

Podejmujesz wyzwanie?

 

Zdjęcie: Freepik

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.