Ty też możesz w tym roku mieć Eko Święta. Wraz z Anią i jej córkami pokażemy Wam jak to zrobić.
Autor: Anna Kuryłek
Zdjęcia: Małgorzata Szczęsna
KUP TERAZ No. 11
Każdy może zorganizować Eko Święta
Boże Narodzenie to okres rodzinnych spotkań, pysznej kuchni i długo wyczekiwanych prezentów. Jest to czas radości, ale także i refleksji. Warto więc zastanowić się, jak święta wpływają na naszą planetę.
Jak się okazuje Boże Narodzenie to najmniej ekologiczna pora roku. Wpływ na to ma zwiększona emisja CO2 i zwielokrotniona ilość wyrzucanych przez nas śmieci. Trudno znaleźć rzetelne raporty, jak wygląda skala problemu w poszczególnych krajach. Australian Conservation Foundation (ACF) informuje, że co najmniej 2 285 000 ton zanieczyszczać pochodzi tylko z samej Australii z okresu Świąt Bożego Narodzenia.
W rzeczywistości okazuje się, że ta najcudowniejsza i najbardziej wyczekiwana pora roku to za razem najbardziej marnotrawny, stresujący i nieekologiczny czas w roku.
Dlatego postanowiliśmy stworzyć poradnik Eko Święta, by nie rezygnując z tradycji i w zgodzie z naszą planetą, spędzić magiczne i radosne Święta.
„…Sami musimy stać się zmianą,
do której dążymy w świecie.”
Mahatma Gandhi
1. Kup choinkę z dobrego źródła … a następnie pozbądź się jej we właściwy sposób
Sztuczna czy prawdziwa? Debata na ten temat od dawna dzieli naród. Jak więc mądrze dokonać zakupu?
Sztuczna choinka starcza na wiele lat więc nie trzeba ścinać nowych drzewek jednak jej produkcja a następnie utylizacja jest szkodliwa dla naszego środowiska. Jak myślicie ile rozkłada się choinka? 500 lat!!!
Dlatego zdecydowanie jest postawić na prawdziwe drzewko. Gdzie je kupować? W leśniczówkach, na lokalnych plantacjach, u sprzedawców, którzy mogą poświadczyć pochodzenia choinki. W Warszawie na Biobazarze można dostać choinki z certyfikatem FSC, świadczącym o odpowiedzialnym zarządzaniu zasobami leśnymi.
,,Dobrą alternatywą jest zakup choinki w doniczce z możliwością posadzenia jej po okresie świątecznym. Albo domowe deoracje girlandy, stroiki z ogrodnictwa gdzie wycina się drzewa specjalnie ” – doradza florystka Natalka Daszewska.
A co po świętach. Jak właściwie pozbyć się zielonego drzewka? Lokalne władze mają swoje plany recyklingowe i informują gdzie można zostawiać choinki. Na przykład w Warszawie z drzewek świątecznych pozyskuje bioenergię, która jest bardzo przyjazna środowisku. Na fantastyczny pomysł wpadłą firma Volvo znana z ekologicznych rozwiązań i co roku wypożycza choinki w całej Polsce.
Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!
Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.
2. Trwałe i naturalne dekoracje
Dekoracje wykonane z drewna, tkaniny i szkła pochodzącego z recyklingu stanowią doskonałą alternatywę dla opcji z tworzywa sztucznego lub PVC, które nie podlegają użyciu wtórnemu.
Wybierając dekoracje, polecam wybranie klasycznych wzorów, które będą kochane przez lata. Często modne elementy czy kolory stają się nudne do następnych świąt. Kolejną alternatywą są jadalne ozdoby. Naszą domową tradycją są ręcznie robione pierniczki oraz ozdoby z suszonych pomarańczy, jabłek czy mandarynek. W tym roku podejmiemy wyzwanie stworzenia świątecznego wieńca. Spacer rodzinny można wykorzystać do zebrania gałązek w lesie czy w lokalnym parku – ostrokrzew, sosna i eukaliptus są świetnymi przykładami – nie kosztuje ani grosza i jest świetnym pomysłem na rodzinne popołudniem. A co najważnieszje, dzięki takim dekoracjom, przybliżasz się do przygotowania eko świąt.
Upewnij się, że twoje świąteczne lampki są diodami LED. Światła LED zużywają średnio 75 procent mniej energii i mogą świecić 25 razy dłużej, co oznacza, że oszczędzasz zarówno energię jak i pieniądze.
Prezenty i święta Bożego Narodzenia są niemal synonimami. Nasze motto to – Mniej naprawdę oznacza więcej
3. Prezenty z duszą i w zgodzie z zasadą Fairtrade idealne na Eko Święta
Wybierając prezenty nie zapomnij o tym dla kogo je kupujesz. Stwórz listę osób i dobierz właściwe dla nich niespodzianki. Nie ma nic gorszego niż niechciane prezenty. Pomyśl o prezentach pod kątem użyteczności, praktyczności oraz tego w jaki sposób zostało to zrobione. Czy nie szkodzą zdrowiu i środowisku. Wybierz materiały ekologiczne. Pamiętaj, tworzymy Eko Święta!
Jeżeli szukasz zabawek, ubrań czy tekstyliów poszukaj takich, które zrobione są z drewna, organicznej bawełny, konopi czy jedwabiu. Wszystko to naturalne i odnawialne materiały. Do tego nadają prezentom charakteru i wyjątkowości. Nieśmiertelnym i zawsze na czasie prezentem są szmaciane lale – mnie zachwyciły zabawki z firmy Ala Ma Kota.
Naturalne kosmetyki, to klucz do pięknego i zadbanego ciała.
Jeżeli szukasz kosmetyków wybieraj te z naturalnym składem, wykonanych w szklanych butelkach, z możliwością zwrotu opakowania. Ja w tym roku osobiście przetestowałam i dla swich przyjaciółek wybrałam te kosmetyki, które najbardziej mnie do siebie przekonały. I nawet gdybym nie organizowała Eko Świąt, to również byłbby mój typ numer 1.
Postawiłam na Lush Botanicals. Jest to produkt czysty, naturalny i nieskalany chemią, bez konserwantów, syntetyków i toksyn. Pakowany w szklane zwrotne opakowania. Bardzo doceniam to, że kosmetyki produkowane są w Polsce. A jeszcze bardziej uwielbiam je za to, że są świeże i bez konserwantów. Trzyma się je w lodówce, a ich przydatność to tylko 10 tygodni. Chociaż u mnie zawsze znikają dużo wcześniej
Taki prezent daj jasny przekaz dbam o Ciebie , Twoje zdrowie i naszą Ziemię.
Uwielbiam też dbać o swoich bliskiach. A co nie otuli ich bardziej niż ciepła, wełniana czapka i rękawiczki. Chciałabym robić na drutach, ale totalnie nie mam do tego głowy. Wybieram więc Cacane, które oferuje ręczne, staranne produkty, które otulą.
Wszystkie te elementy powodują, że prezenty stają się niepowtarzalne a dodatkowo wspierają małych przedsiębiorców i lokalny rynek.
Twórz wspomnienia. Dodaj wartość.
Podaruj wspólne przeżycia – kup bilety na koncert czy wycieczkę balonem. A może dzień w spa z mamą? Prezenty przecież nie muszą być materialne. Tym bardziej, jeśli organizujemy święta w duchu eko. To są moje ulubione prezenty. Lubię dostarczać bliskim emocji i powiewu nowości. Takimi prezentami tworzymy więź i wspominania, którymi możemy dzielić się latami.
W obecnych czasach czas stał się cenniejszy niż waluta. Pokaż swoim bliskim, że potrafisz go dla nich poświęcić i w raz z dziećmi zróbcie samodzielne prezenty. Nasza rodzinna propozycja to własnoręcznie wykonane świece sojowe. Świece są przecież nieodzowną częścią Bożego Narodzenia, dlatego warto pomyśleć o ich wpływie na poziom zanieczyszczenia, a także na nasze zdrowie. Świece wykonane z parafiny podczas spalania emitują całą gamę niezdrowych substancji. Dlatego warto wybrać te z wosku sojowego bądź pszczelego. Te materiały będą niezawodne na eko święta. Poza tym cóż może być piękniejszego niż własnoręcznie wykonany prezent. Każdy doceni, daję słowo!
Organizacja Eko Świąt nie jest tak trudne jak Ci się wydaje, chyba przyznasz mi rację 🙂
A co z z tradycją kalendarza adwentowego?
Nic prostszego zrobić albo zakupić Kalendarz wielorazowego użytku. Dla swoich dzieci zakupiliśmy przepiękny kalendarz Moondeer Inwestycja w swój własny Kalendarz to nie tylko ukłon w stronę naszego środowiska ale również możliwość wyboru co odkryje nasz maluch. Dzięki temu możemy wrzucić dobrej jakości czekolady, cukierki etc. Ale czy zawsze musi być to słodycz? To od nas w 100% będzie zależało co dzieci odkryją pod kolejnym numerkiem.
4. Nim zapakujesz pomyśl dwa razy
Po uporządkowaniu spraw prezentowych nadszedł czas, aby pomyśleć o przyjaznym dla środowiska opakowaniu. Mam na to kilka sprawdzonych patentów. Wierzę, że i Ty z nich skorzystasz.
Ponownie wykorzystaj torby na prezenty, pudełek, bibułek i wstążek z ostatnich świąt Bożego Narodzenia. My mamy tego całe pudło. Torebek, torebeczek i innych ozdób. Jak nie praktykujesz tej metody. Zrób to w tym roku. Zaoszczędzisz pieniądze i zadbasz o środowisko!
Wybierając papier do pakowania, pamiętaj o wyborze takiego, który nie ma dodatku folii lub brokatu, ponieważ nie nadają się one do recyklingu. Prostota jest niebanalna i eko. Użyj brązowego papieru, aby owinąć prezenty, związać wszystko sznurkiem lub rafią i ozdobić gałązkami sosny.
5. Jeśli Eko Święta, to porządki tylko w tym duchu
Nim nastąpi czas kontemplacji Świąt trzeba przetrwać okres porządków i wielkiego gotowania. Każdy dom ma swój plan działania. U nas podział jest prosty ja gotuję, mój partner sprząta, a dzieci doglądają prac raz tu raz tu. Porządki czy mogą być eko? Mogą na dwa sposoby. Oto one.
Pierwszy sposób to: zaopatrujemy się w ocet, sodę, sok cytrynowy albo kwasek cytrynowy, oliwę z oliwek, butelkę ze spryskiwaczem + woda i działamy. Mieszając ze sobą poszczególne preparaty tworzymy naturalne wolne od chemii detergenty.
I tak na przykład mieszając sok z cytryny z łyżeczką sody wyczyścimy armaturę kuchenną i łazienkową. Z kolei łącząc oliwę z oliwek z cytrynowym olejkiem eterycznym, octem i wodą rozprawimy się z domowym kurzem, roztoczami, bakteriami i innymi niechcianymi mikro domownikami.
Jeżeli handmade nie jest tym co sprawia Tobie przyjemność obecnie można bez większych problemów dostać ekologiczne detergenty. W Rossmanie można kupić produkty firmy Klar, które są przyjazne naturze. Zawierają bowiem starannie wybrane, naturalne składniki. Ładnie, naturalnie pachną i są skuteczne. To mądra i skuteczna alternatywa, przyjazna dla Ciebie i Twoich bliskich. Doceniam je, bo nie zaiwrają ropopochodnych toksyn, mikroplasitku i posiadają certyfikat Nordycki Łabędź. To znak przyznawany produktom przyjaznym środowisku w całym procesie powstania: produkcji, użytkowaniu i utylizacji. Co więcej są wegańskie, a to dla mnie również cenna rekomendacja.
6. Przemyślane zakupy na Eko Święta
Wspieraj swoją społeczność i lokalną gospodarkę. Poszukaj w swojej okolicy rolników bądź dostawców, którzy współpracują z wiejskimi gospodarzami. Jeżeli nie masz takiej możliwości wybierz ekologiczne sklepy internetowe mają lepsze ceny i większy asortyment. Dodatkowa korzyść to brak zewnętrznych rozpraszaczy. Robiąc zakupy w domowym zaciszu wybiera się produktu faktycznie potrzebne. Proponuję dokładnie zaplanować świąteczne posiłki, stworzyć listę i z nią zasiąść do komputera. Dzięki temu nie będziesz nadmiernie kupować co pozwoli zaoszczędzić pieniądz i zapobiegnie marnowaniu żywności.
Jeżeli jednak wybierzesz tradycyjne metody i wybierzesz się do Supermarketu? Pamiętaj o 3 zasadach.
PO PIERWSZE: Trzymaj się listy
PO DRUGIE: Najedz się przed wyjściem
PO TRZECIE: Zabierz torby wielokrotnego użytku. Nie wykorzystuj foliowych sklepowych torebek. Dzięki temu zmniejszysz zużycie plastiku.
Ja nie ruszam się na ryneczek bez moich woreczków wielokrotnego użytku od Sakwabag. Wymagało to ode mnie początkowego zainwestowania, ale zwróciło się już z nawiązką, gdy nie kupuję nigdy reklamówek, ani nie używam foliowych torebek np. na owoce czy warzywa.
Woreczki są wykonane w 100% z ekologicznej bawełny organicznej, posiadającej certyfikat Global Organic Textile Standars (GOTS), który jest poświadczeniem zrównoważonej produkcji materiału.
Gdy mówimy o Eko Świętach nie mogę pominąć mojego ostatniego odkrycia. Są to woskowijki, które totalnie wyparły w moim domu wszelkie folie do pakowania jedzenia.
Woskowijki BeePack wykonywane są ręcznie z polskiej tkaniny bawełnianej w połączeniu z oszczyszczonym woskiem pszczelim, który jest naturalnym konserwantem, oraz z żywicy drzewnej i zimnotołoczonego olejku jojoba.
Żywica drzewna to naturalny opatrunek drzewa, ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. A wzbogacenie woskowijki o olej jojoba stabilizuje i przedłuża trwałość pozostałych składników. Dzięki niemu możemy używać woskowijek nawet kilka miesięcy, a żywność w nich przechowywana zachowa swoją świeżość na dłużej.
Jestem oczarowana nowoczesnymi wynalazkami, kibicuję, wspieram, stosuję i chcę tymi produktami również i Ciebie zarazić.
A skoro już o jedzeniu mowa…
Dlaczego nie spróbować zmniejszyć ilości pożywienia na stole? Pokutuje u nas przekonanie, że jedzenie jest wyrazem miłości. Zmieńmy to! Ustal z rodziną co kto robi i co będzie jadł. Następnie zaplanuj potrawy świąteczne. Wykorzystaj wszystko to, co masz w szafkach i spiżarniach by stworzyć nowe dania świąteczne. Nie wyrzucaj jedzenia! Nim to zrobisz zastanów się jak można je powtórnie przetworzyć albo czy nie da się części zamrozić. To właśnie myśleni w duchu Eko Święta.
Zrezygnuj bądź znacznie ogranicz ilość dań mięsnych. W 2006 roku ONZ, zakwalifikowała hodowlę przemysłową zwierząt jako jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia środowiska. Generuje ona aż 14,5 %, gazów cieplarnianych, powstających w wyniku działalności człowieka. Jeśli szukasz przepisów bez mięsnych, zajrzyj na Instagram Żanety @oh.meal, która jest skarbnicą pomysłów na dania vege. Co więcej w ostatnim wydaniu magazynu MINT, również znajdziesz jej pyszności. Jeśli jeszcze nie masz magazynu, KUP TU.
Wierzę, że moje pomysły pomogą Ci ugotować ucztę przyjazną Ziemi. Jeśli pozbycie się mięsa ze świątecznego menu jest niemożliwe, wybieraj to ekologiczne i z chowu wolnowybiegowego. W miarę możliwości wspieraj małe, rodzinne rolnictwo. Zapewne będzie to droższa alternatywa jednak lepiej kupić mniej a zdrowo niż taniej ale z chemią, antybiotykami czy hormonami.
Wybór oczywiście należy do Ciebie. Nie zmuszę Cię do organizacji Eko Świąt, ale mam nadzieję, że moje argumety i sprawdzone porady, pomogą Ci podejść do świąt 2019 w duchu eko. Ja mocno trzymam za Ciebie kciuki!