SKLEP
Czym jest wdzięczność?
Ale wdzięczność to nie tylko krótkotrwałe uczucie, które może w nas wywołać jedynie drugi człowiek. Wdzięczność to także stan psychiczny, który może odzwierciedlać nasz stosunek do świata, do rzeczywistości, zdarzeń, innych ludzi, a nawet do nas samych. To umiejętność dostrzegania i doceniania dobrych i pozytywnych stron w codzienności, dziękowania za rzeczy na pozór zwyczajne, zwracania uwagi na drobiazgi, które do tej pory uznawaliśmy za oczywiste. A największym zagrożeniem dla naszego poczucia wdzięczności zdaje się być przeświadczenie, że coś się nam zwyczajnie należy.
Praktyka wdzięczności
- Rodzinne narady – wybierz moment, w którym jest zrelaksowane. Ja wybieram na takie rozmowy czas w weekend, kiedy nigdzie się nie spieszymy. Starszaki proszę, aby wzięły do ręki kartkę i długopis i abyśmy wspólnie wypisali 50 rzeczy, za które możemy być w tym momencie wdzięczni. Możecie systematycznie wracać do tych rozmów, aby uchwycić ważne dla Was drobnostki i momenty. Wrzucamy nasze karteczki do słoika, w chwilach trudnych, smutku czy gdy mamy gorszy dzień, sięgamy po karteczkę i przywołujemy wartości i chwile, które dla nas wszystkich mają największe znaczenie.
- Codzienna praktyka wdzięczności – to już moja codzienność z Zoe, przed snem rozmawiamy o tym, za co jesteśmy wdzięczne tego dnia. Nicolas i Matteo wymieniają 3 sytuacje, Zoe skupia się zazwyczaj na jednej. Zamykamy oczy i przywołujemy momenty, które były dla nas w ciągu dnia budujące. Wybieram wieczorne sytuacje, bo poranki są u nas intensywne i za szybkie na takie przemyślenia.
- Załóż z dzieckiem dziennik wdzięczności. Może to być zwykły notes lub zeszyt, który codziennie będziecie zapełniać notując w nim rzeczy, sytuacje, momenty czy osoby, za które jesteście wdzięczni tego dnia albo w ogóle w ciągu naszego życia. Możesz też zachęcić starsze dziecko, aby prowadziło własny dziennik wdzięczności. Może trzymać go przy łóżku i każdego wieczoru poświęcić 5-10 minut na jego uzupełnianie. Niech to będzie przystanek w pędzie codzienności.
- Istnieją aplikacje, które pomagają praktykować wdzięczność, jednak w tym temacie będę staromodna i zachęcać będę dziecki do kartki i długopisu lub rozmowy.
Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!
Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.
Po co praktykować wdzięczność?
2. Praktykowanie wdzięczności poprawia także nasze relacje z innymi ludźmi, umacnia więzi i buduje empatię. Stajemy się bardziej uważni, wyrozumiali i skłonni do wybaczania w stosunku do innych. Nie kumulujemy złości, gniewu i negatywnej energii, a ogniskujemy naszą świadomość na pozytywach.
3. Wdzięczność daje nam również poczucie bogactwa i pełni, kiedy już uświadomimy sobie jak dużo posiadamy i jak wiele dobra staje się naszym udziałem.
4. Kiedy jesteśmy wdzięczni wysyłamy światu wiadomość, że widzimy szczęście w naszym życiu i jesteśmy gotowi na więcej, a świat zrobi wszystko, żeby temu sprostać
Może Ty masz swój sposób na to jak nauczyć dziecko praktykować wdzięczność?
Jeśli interesuje Cię temat rozwoju dziecka i uważności, koniecznie przeczytaj artykuł o DZIENNIKU ROZWOJOWYM DLA DZIECI – KLIKNIJ TU
Brawo Małgosiu!