Jak nauczyć dziecko praktykować wdzięczność?
Sama stosujesz techniki uważności i zastanawiasz się jak nauczyć praktykować wdzięczność dziecko? Sprawdź dlaczego warto i jakimi sposobami otworzyć dziecko na mindfulness.
jak nauczyć dziecko praktykować wdzięczność

SKLEP

Czym jest wdzięczność?

Właściwie każdy z nas zna to uczucie i co jakiś czas go doświadcza. Ta specyficzna reakcja na okazane nam dobro czasami jest jak fala ciepła, która zalewa nasze serce, kiedy ktoś wyświadczy nam bezinteresownie jakąś poważną przysługę, pomoże spełnić marzenie, osiągnąć cel. Czasami to tylko szybki impuls, zamknięty krótkim „dziękuję”, kiedy ktoś przepuści nas w kolejce u lekarza lub zrobi miejsce w tramwaju.

Ale wdzięczność to nie tylko krótkotrwałe uczucie, które może w nas wywołać jedynie drugi człowiek. Wdzięczność to także stan psychiczny, który może odzwierciedlać nasz stosunek do świata, do rzeczywistości, zdarzeń, innych ludzi, a nawet do nas samych. To umiejętność dostrzegania i doceniania dobrych i pozytywnych stron w codzienności, dziękowania za rzeczy na pozór zwyczajne, zwracania uwagi na drobiazgi, które do tej pory uznawaliśmy za oczywiste. A największym zagrożeniem dla naszego poczucia wdzięczności zdaje się być przeświadczenie, że coś się nam zwyczajnie należy.

Praktyka wdzięczności

Okazuje się, że wdzięczności możemy się uczyć. Mało tego, możemy ją praktykować, ćwiczyć i zostać w tej dziedzinie mistrzami. Oto praktyczne wskazówki jak zachęcić do praktykowania wdzięczności dziecko:

  • Rodzinne narady – wybierz moment, w którym jest zrelaksowane. Ja wybieram na takie rozmowy czas w weekend, kiedy nigdzie się nie spieszymy. Starszaki proszę, aby wzięły do ręki kartkę i długopis i abyśmy wspólnie wypisali 50 rzeczy, za które możemy być w tym momencie wdzięczni. Możecie systematycznie wracać do tych rozmów, aby uchwycić ważne dla Was drobnostki i momenty. Wrzucamy nasze karteczki do słoika, w chwilach trudnych, smutku czy gdy mamy gorszy dzień, sięgamy po karteczkę i przywołujemy wartości i chwile, które dla nas wszystkich mają największe znaczenie.
  • Codzienna praktyka wdzięczności – to już moja codzienność z Zoe, przed snem rozmawiamy o tym, za co jesteśmy wdzięczne tego dnia. Nicolas i Matteo wymieniają 3 sytuacje, Zoe skupia się zazwyczaj na jednej. Zamykamy oczy i przywołujemy momenty, które były dla nas w ciągu dnia budujące. Wybieram wieczorne sytuacje, bo poranki są u nas intensywne i za szybkie na takie przemyślenia.
  • Załóż z dzieckiem dziennik wdzięczności. Może to być zwykły notes lub zeszyt, który codziennie będziecie zapełniać notując w nim rzeczy, sytuacje, momenty czy osoby, za które jesteście wdzięczni tego dnia albo w ogóle w ciągu naszego życia. Możesz też zachęcić starsze dziecko, aby prowadziło własny dziennik wdzięczności. Może trzymać go przy łóżku i każdego wieczoru poświęcić 5-10 minut na jego uzupełnianie. Niech to będzie przystanek w pędzie codzienności.
  • Istnieją aplikacje, które pomagają praktykować wdzięczność, jednak w tym temacie będę staromodna i zachęcać będę dziecki do kartki i długopisu lub rozmowy.
jak nauczyć dziecko praktykować wdzięczność
jak nauczyć dziecko praktykować wdzięczność

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Po co praktykować wdzięczność?

1.Wdzięczność pomaga nam skupiać się na pozytywnych stronach życia, ma doskonały wpływ na samoocenę, pomaga w trudnych momentach, kiedy musimy zmierzyć się ze stresem czy przykrym doświadczeniem. Pomaga dostrzec, że nawet te trudne sytuacje wpłynęły na nas pozytywnie, ponieważ pomogły nam ukształtować nasz charakter i osobowość. Niektóre badania dowodzą, że okazywanie wdzięczności zmniejsza podatność na depresję, a nawet wzmacnia cały układ odpornościowy.

2. Praktykowanie wdzięczności poprawia także nasze relacje z innymi ludźmi, umacnia więzi i buduje empatię. Stajemy się bardziej uważni, wyrozumiali i skłonni do wybaczania w stosunku do innych. Nie kumulujemy złości, gniewu i negatywnej energii, a ogniskujemy naszą świadomość na pozytywach.

3. Wdzięczność daje nam również poczucie bogactwa i pełni, kiedy już uświadomimy sobie jak dużo posiadamy i jak wiele dobra staje się naszym udziałem.

4. Kiedy jesteśmy wdzięczni wysyłamy światu wiadomość, że widzimy szczęście w naszym życiu i jesteśmy gotowi na więcej, a świat zrobi wszystko, żeby temu sprostać

jak nauczyć dziecko praktykować wdzięczność
jak nauczyć dziecko praktykować wdzięczność

Może Ty masz swój sposób na to jak nauczyć dziecko praktykować wdzięczność?

Jeśli interesuje Cię temat rozwoju dziecka i uważności, koniecznie przeczytaj artykuł o DZIENNIKU ROZWOJOWYM DLA DZIECI – KLIKNIJ TU

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.