Wypowiedzenie z pracy – jak zamienić je w szansę

Wypowiedzenie z pracy może dotknąć każdego. Utrata pracy może okazać się furtką do nowych możliwości. Podpowiadamy jak z godnością znieść wypowiedzenie z pracy i jak żyć dalej.

Rozmowa z doradcą kariery Kamilą Czarnomską-Shiers

wypowiedzenie z pracy

SKLEP

Wypowiedzenie z pracy w czasach koronawirusa

Pandemia koronawirusa jest przyczyną kryzysu gospodarki, co spowodowało, że wielu pracowników otrzymało wypowiedzenie z pracy. Nagła zmiana sytuacji zawodowej i brak finansowej stabilności to zachwiane morale i kryzys w domach wielu Polaków. Po okresie żałoby, pora działać. Wypowiedzenie z pracy musimy potraktować jak nowe wyzwanie, a może nawet jako furtkę do zmiany pracy. 

Zapytałyśmy doradcę kariery Kamilę Czarnomską-Shiers jak poradzić sobie z utratą pracy i co zrobić, żeby wrócić do gry. 

Kamila przeszła również przez okres bycia bezrobotną. Wyciągnęła wioski z tego czasu i dzisiaj jest w stanie jeszcze lepiej dostosowywać swoją ofertę wsparcia tym, którzy szukają swojej ścieżki zawodowej. Dzisiaj jej wiedza i doświadczenie są potrzebne jeszcze bardziej. Jesteśmy przekonane, że jej podpowiedzi pomogą Ci przetrwać czas wypowiedzenia z pracy i dodać skrzydeł, aby nie czekać, a działać od dziś.

MINT: Czy przy wypowiedzeniu z pracy w czasie pandemii jest czas na ,,żałobę” po niej?

KAMILA CZARNOMSKA-SHIERS: Uważam, że tak, ale krótki. Niestety sytuacja niejako wymaga szybkiej poprawy korony i działania. To nie jest najlepszy czas na długie rozmyślanie i przeżywanie straty. Wiem, że łatwo powiedzieć i każdy ma inny temperament, potrzeby emocjonalne czy sytuację zawodowo-życiową, ale zawsze będę się trzymać zasady „działanie przynosi rezultaty”. A nie o to właśnie nam chodzi. Zwłaszcza w dobie kryzysu trzeba się szybciej otrząsnąć niż reszta, która pozwala sobie na zbyt długi letarg. Oficjalnie rynek pracownika się skończył, dlatego tak ważne jest by zauważyć nową konkurencję. Mam na myśli dawnych przedsiębiorców, którzy postanowili lub sytuacja zmusiła ich do szukania zatrudnienia na etacie. To oznacza jedno – jest jeszcze więcej chętnych niż dotychczas. Tylko działanie i aktywność na rynku pracy pomoże jeszcze w miarę „normalnych” warunkach znaleźć pracę, z czasem będzie tylko trudniej.

MINT: Jaki powinien być pierwszy krok po wypowiedzeniu z pracy?

KAMILA CZARNOMSKA-SHIERS: Zadbanie o narzędzia i odpowiednią wiedzę. To, o co najpierw poprosi pracodawca, to oczywiście CV.  Dlatego musi być doskonale napisane i dopracowane pod wymagania biznesu. Stare wersje z szuflady absolutnie nie będą skuteczne. Już na etapie CV pracodawca musi oszacować, że opłaca mu się Ciebie zatrudnić. Dlatego dobry dokument jest na wagę złota i to powinna być najważniejsza inwestycja! Kolejnym narzędziem jest profil na LinkedIn, który pomaga znaleźć pracę, ułatwia kontakt z rekruterami oraz wspiera w pozycjonowaniu na rynku pracy. Pamiętajmy też, że pracodawca zawsze zapyta nas o cenę czyli oczekiwania finansowe – jeśli nie wiesz jak się wycenić, nie potrafisz uargumentować kwoty jaką chcesz zarabiać. Wówczas mimowolnie staniesz w przetargu, gdzie niska cena będzie jednym z wyznaczników, a tego raczej nie chcesz.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

MINT: Gdzie szukać wsparcia przy szukaniu pracy?

KAMILA CZARNOMSKA-SHIERS: Na moim blogu TRENING KARIERY, również na LinkedIn czy też w raportach dotyczących zatrudnienia i transformacji rynkowej związanej z pandemią. Zajrzałabym także na portale poświęcone szukaniu pracy. Warto szukać wsparcie również w agencjach pracy.

MINT: Jak wykorzystać ten czas pożytecznie. Zamiast leżeć na kanapie i oglądać seriale w oczekiwaniu na lepsze czasy lepiej…

KAMILA CZARNOMSKA-SHIERS: UCZYĆ SIĘ! Zamiast leżeć na kanapie dopracowuję swoje CV i LinkedIn. Zdobywam w miarę możliwości te kompetencje, które mogą być nieoczywistym uzupełnieniem profilu zawodowego. Ja na przykład zaczęłam uczyć się profesjonalnej fotografii oraz grafiki komputerowej, aby jeszcze lepiej robić zdjęcia w tle na profile na LinkedIn swoich klientów oraz prezentacje biznesowe i kreatywne CV. Nie jest to standardem w mojej branży, dlatego to mnie wyróżnia. Zawsze dobrym pomysłem jest doszlifowanie znajomości języka obcego, zwłaszcza poszerzenie zasobu słownictwa o zwroty branżowe oraz biznesowe. Polecam również szkolenia z negocjacji oraz wystąpień publicznych. Te umiejętności bardzo się przydadzą. Jednym słowem, nie czekam, a działam.

Zamiast leżeć na kanapie z pilotem w ręku – UCZ SIĘ, rozwijaj i wzbogacaj wiedzę o nowe umiejętności.

MINT: W czym może pomóc doradca zawodowy?

KAMILA CZARNOMSKA-SHIERS: W opracowaniu CV oraz profilu na LinkedIn. Nie tylko w czasie wypowiedzenia z pracy i szukania nowych możliwości. Wspieram w zarządzaniu karierą. Omawiam i podpowiadam jak się szuka pracy, ale także przygotuje do rozmowy rekrutacyjnej. Swoim Klientom podpowiadam gdzie i jak najlepiej szukać rekruterów i pracodawców.

MINT: Jak odzyskać kontrolę nad swoją karierą?

KAMILA CZARNOMSKA-SHIERS: Przede wszystkim działać, nie czekać na odpowiedzi ani też nie poddawać się losowi i nie zastanawiać się co to będzie. W tym momencie trzeba odciąć wszystko grubą krechą i zacząć szukać lub stwarzać nowe możliwości pracy i każdego dnia szukać rozwiązań. Obecnie na rynku wygrają osoby nastawione na szukanie rozwiązań, kreatywne i konsekwentne.

Obecnie na rynku pracy wygrają osoby kreatywne i konsekwentne, nastawione na szukanie rozwiązań

wypowiedzenie z pracy

MINT: Czy w czasie wypowiedzenia z pracy warto szukać pracy na już, żeby tylko zarobić?

KAMILA CZARNOMSKA-SHIERS: Warto robić to co Cię uspokoi i da poczucie bezpieczeństwa. Trudno nastawić się na naukę i poszerzanie kompetencji jeśli nie masz co do garnka włożyć, dlatego jeśli sytuacja tego wymaga to jak najbardziej warto poszukać dodatkowego zajęcia i zleceń dla freelancera. Jeśli masz stabilną sytuację finansową, nie rozpraszaj się i skup na dopracowanie profilu zawodowego, budowaniu kontaktów i strategiczne szukanie odpowiedniej pracy

MINT: Jak Ty wspierasz osoby w trudnej sytuacji zawodowej spowodowanej koronawirusem?

KAMILA CZARNOMSKA-SHIERS: Obecnie drastycznie zmieniłam cenę kursu pisania CV, w którym znaleźć można również edytowalne nowoczesne szablony CV. Ci, którzy zakupią kurs, razem ze mną będą przerabiać kurs w zamkniętej grupie na Facebooku, gdzie omówimy dokładnie każdy element CV. Prowadzę również zapisy na wyzwanie „WYCEŃ SIĘ”, które pomaga określić wartość rynkową i sposób w jaki należy negocjować swoje wynagrodzenie. W pakiecie wyzwań można również kupić dostęp do materiałów z wyzwania LinkedIn, które przerobiło już 180 osób, co poskutkowało drastyczne zmiany na profilach, które obecnie wyglądają fantastycznie. Jestem przekonana, że mała zmiana daje dużo dobrego.

Wypowiedzenie z pracy może spotkać Cię nie tylko w czasie koronawirusa. Nie chcemy Cię straszyć, ale warto się przygotować. Jak żyć z wypowiedzeniem?

Pozwól sobie na żałobę, ale niech nie trwa ona długo. Wykorzystaj wypowiedzenie z pracy jako szansę na zmianę. Zrób rachunek sumienia zanim zaczniesz szukać nowej pracy. Nie masz czuć się z tego powodu gorzej, ale pozwoli Ci to szukać pracy, która faktycznie w pełni będzie Ci odpowiadać. Zaplanuj jak wydasz pieniądze, która masz zaoszczędzone. Dobrze rozplanuj budżet. Szukając pracy pracuj. Nie leż bezmyślnie na kanapie cały dzień. Okres wypowiedzenia z pracy to nie wakacje. Idź do przodu, podnoś swoje kwalifikacje. Znajdź doradcę zawodowego, który pomoże Ci stworzyć CV i pokieruje Twoją karierą. To wiedza na wagę złota.

 

Jeśli i Ty potrzebujesz wsparcia, DOŁĄCZ DO WYZWANIA!

ZAPISZ SIĘ TU

Jeśli chcesz nauczyć się wycenić swoją wartość

ZAPISZ SIĘ TU

A może potrzebujesz kompleksowego wsparcia? DZIAŁAJ JUŻ DZIŚ!

ZAPISZ SIĘ TU

wypowiedzenie z pracy
wypowiedzenie z pracy
wypowiedzenie z pracy

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.