Zasady savoir-vivre – przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Nie znasz zasad savoir-vivre na przyjęciach dla dzieci? Przeczytaj artykuł i już nie czuj się niekomfortowo, gdy Twoje dziecko dostaje zaproszenie na urodziny, lub gdy sama wystąpisz w roli gospodarza podczas urodzinek.

zasady savoir-vivre

SKLEP

Nie ma miesiąca, w którym Zoe nie byłaby zapraszana na przyjęcia urodzinowe do koleżanek i kolegów z przedszkola. To zawsze bardzo zabawne wydarzenie i fajny sposób na spędzenie czasu dla przedszkolaka. Jeśli dopiero raczkujesz w temacie przyjęć urodzinowych dla dzieci i przed Tobą pierwsze zaproszenia, oto kilka zasad savoir-vivre przyjęć urodzinowych dla dzieci. O tych zasadach etykiety musisz pamiętać!

Oto kilka prostych zasad, których warto przestrzegać, niezależnie od tego, czy uczestniczysz w przyjęciu urodzinowym dla dzieci, czy jesteś jego organizatorką.

1. JAK WYBRAĆ PREZENT?

Rzadko kiedy na zaproszeniu widnieje informacja o prezentach. Warto zatem dowiedzieć się u mamy solenizanta czym dziecko się interesuje, jakie są jego pasje lub aktualne fascynacje. A może Twoje dziecko zna małego gospodarza przyjęcia na tyle, żeby mogło Ci podpowiedzieć? Przy wyborze prezentu warto kierować się zasadą ,,Mniej, znaczy więcej” nie stawiaj zatem na ilość, ale na jakość. Osobiście staram się unikać plastiku. Świetnie sprawdzają się książki, gry planszowe, zestawy kreatywne i puzzle.

2. CZY ZABIERAĆ NA URODZINY RODZEŃSTWO?

Nie zakładaj, że reszta Twoich dzieci może się przyłączyć. Niekiedy na zaproszeniu widnieje informacja w stylu ,,rodzeństwo mile widziane”. Zawsze jednak warto sprawdzić. Wiele sal zabaw (to tam najczęściej odbywają się przyjęcia) ma ograniczenia co do ilości uczestników przyjęcia. Co więcej gospodarze płacą za konkretną liczbę dzieci. Dlatego ważne, żeby wiedzieli dokładnie ile osób przyjdzie. Możesz sama dopłacić za rodzeństwo, jeśli chcesz, żeby brało udział w zabawie, ale upewnij się, że gospodarz nie będzie pod presją, żeby powiedzieć Ci ,,tak”.

3. CO, JEŚLI MOJE DZIECKO NIE JEST ZAPROSZONE?

W przedszkolu najczęściej zaproszenia pozostawiane są w szatni. Zdarza się, że nie wszystkie dzieci są zapraszane na przyjęcie urodzinowe i to jest całkiem normalne. Nie wszystkie dzieci muszą być ze sobą związane na tym samym poziomie, rodzic może mieć ograniczenia co do liczby zaproszonych osób z uwagi na przestrzeń, czy możliwości finansowe. Brak zaproszenia to nie wykluczenie, nie bierz tego do siebie i nie obrażaj się w imieniu dziecka. Jemu także wytłumacz z jakiego powodu nie zawsze jest wszędzie zapraszane.

4. CO, JEŚLI NIE MOGĘ DOTRZEĆ NA URODZINY?

Najczęściej na zaproszeniach widnieje data potwierdzenia przybycia – RSVP. Warto się jej trzymać, bo tego wymaga savoir-vivre. Jeśli nie możesz dotrzeć z dzieckiem, grzecznie podziękuj za zaproszenie i powiadom o braku przybycia. Czy wysyłać prezent? Nie ma co do tego jasnej reguły. Nie ma potrzeby wysyłania prezentu, ale jeśli to bliska rodzina, przyjaciele i czujesz inaczej, wyślij lub przywieźć prezent na kolejne spotkanie. Warto natomiast wysłać życzenia, to zawsze miły gest.

5. CZY MUSZĘ POMAGAĆ GOSPODARZOM PRZYJĘCIA?

Przyjęcia dla dzieci mają swoją dynamikę. Czasem bywa chaotycznie, ale nie zapominajmy, że to tylko dzieci. Jako gość możesz sprawdzić, czy gospodarz potrzebuje pomocy w prostych sprawach jak rozdawanie ciasta, czy przypilnowanie dzieci, lub podanie dzieciom wody czy przekąsek. Nie możemy natomiast przejąć ich obowiązków i ich przytłoczyć. To także ich dzień.

6. CZY DZIECIOM DAWAĆ TAKŻE ŻYCZENIA?

Do torby z prezentem warto dołożyć życzenia. Zoe zawsze dla swoich kolegów i koleżanek przygotowuje laurkę, na której wspólnie wypisujemy życzenia.

7. MAM ZOSTAĆ NA PRZYJĘCIU, CZY ZOSTAWIĆ DZIECKO I WYJŚĆ?

Tutaj nie ma reguły. Jeśli sala zabaw przejmuje nie tylko animacje dzieci, ale też opiekę, możesz zostawiać dziecko i ustalić z gospodarzami, o której je odebrać. Z doświadczenia jednak powiem, że gospodarze zawsze czekają z ciastem i kawą na rodziców. To dla nich również świetna okazja, żeby poznać się bliżej i zawrzeć nowe znajomości. Jeśli nie masz możliwości pozostać, oczywiście nic się nie stanie. Ważne też zapytać dziecko, na co ma ochotę. Moja Zoe, gdy tylko jest to możliwe, prosi żebym została i była blisko.

A jak się zachować, gdy to Ty jesteś gospodynią przyjęcia urodzinowego dla dzieci? Co o tym mówią zasady savoir- vivre?

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

1. CZY MUSZĘ ZAPRASZAĆ WSZYSTKIE DZIECI?

Jeśli w grupie Twojego dziecka na urodziny zapraszane są wszystkie dzieci, nie musisz mieć poczucia, że Ty także musisz. Zapraszamy na miarę swoich możliwości i chęci dziecka. Do przedszkola zanieść możesz natomiast tort urodzinowy dla wszystkich dzieci, żeby i one mogły świętować z Twoim dzieckiem. Sprawdź tylko wcześniej jakie są praktyki w Twoim przedszkolu w tym temacie.

2. CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY ZAPRASZANIU DZIECI?

Ja zawsze pytam Zoe kogo chciałaby zaprosić na urodziny. To jej święto i chciałabym, żeby otaczała się osobami, z którymi dobrze się dogaduje i bawi. Opowiada mi z kim czuje się dobrze i z kim chciałaby świętować. Warto też przejrzeć kto zapraszał dziecko w minionym roku, zasady savoir-vivre mówią o tym, żeby odwdzięczać się zaproszeniem, ale to Ty musisz określić czy dobrze się z tym czujesz i czy masz na to możliwość.

3. CZY MUSZĘ WYPRAWIAĆ URODZINY W SALI ZABAW?

To Ty wybierasz i decydujesz gdzie zorganizujesz urodziny. Jeśli wolisz być jedynie gospodynią, ale animacje i przygotowania zlecić komuś innemu, wybierz salę zabaw lub organizatora urodzin. Wolisz samodzielne działania i masz możliwość realizacji urodzin w domu – skorzystać z tej możliwości. Pamiętaj, że sala zabaw, czy domowa uroczystość to nie Twoje jedyne opcje. Możesz wyprawić urodziny w parku, w lesie, w ogrodzie, lub nawet w Zoo. Możliwości jest bardzo dużo

4. CZY TRZEBA WYSYŁAĆ ZAPROSZENIA?

Roześlij zaproszenia pocztą, zostaw je w szatni lub rozdaj osobiście. Ważne, żeby w zaproszeniu znalazły się wszystkie niezbędne informacje: data, godzina, miejsce oraz data i osoba, do potwierdzenia przybycia. Zaproszenie ustne też jest dopuszczalne, jednak to na piśmie dodaje podniosłości wydarzeniu. U nas największa frajda dla Zoe to właśnie własnoręcznie wykonanie zaproszeń.

5. CZY PREZENTY NALEŻY OTWIERAĆ PRZY GOŚCIACH?

Według zasad savoir-vivre prezenty powinno się otworzyć przy wręczającym i podziękować. Jednak dzieci rządzą się innymi zasadami. I chociaż otwieranie prezentów może Ci się wydać łatwym ,,zabijaczem” czasu podczas przyjęcia, nie jest to zabawne dla małych gości. Co więcej może spowodować, że goście poczują się nieswojo – w końcu to tylko dzieci. Najlepiej otworzyć prezenty po przyjęciu urodzinowym, a następnie podziękować za nie ustnie, mailowo lub sms-em. Możesz też wysłać bardziej formalne kartki z podziękowaniami.

6. CO Z DIETAMI I NIETOLERANCJĄ POKARMOWĄ MAŁYCH GOŚCI?

Jeśli planujesz posiłek lub przekąski podczas przyjęcia urodzinowe, warto pamiętać o dzieciach z alergią czy nietolerancją. Najprościej zadać pytanie rodzicom podczas potwierdzania przybycia.

7. CZY MAM POWIEDZIEĆ RODZICOM, O KTÓREJ KOŃCZY SIĘ PRZYJĘCIE?

Warto wyznaczyć ramy czasowe. Rodzice zaproszonych goście będą wiedzieć jaki jest plan i jak mogą zorganizować swój dzień.

8. CZY POWIEDZIĆ RODZICOM, ŻE MOGĄ ZOSTAĆ?

To ważne, żeby rodzice wiedzieli, czy mogą zostać podczas przyjęcia. Możesz o tym powiadomić w zaproszeniu lub wspomnieć podczas potwierdzania uczestniczenia w urodzinach. Dzięki temu mogą zaplanować swój czas.

9. CO MAM PRZYGOTOWAĆ DLA RODZICÓW?

Jeśli dajesz możliwość rodzicom poczekania na dzieci, warto przygotować dla nich coś do picia. W zależności od dostępności w sali lub w domu może to być ekspres do kawy, lub termos z kawą i herbatą, czy też woda niegazowana. Gdy tylko masz ochotę poczęstować rodziców czymś do kawy, możesz upiec ciasto lub przygotować talerz gotowych już słodkości. To zawsze miły gest.

10. CZY MUSZĘ PRZYGOTOWAĆ UPOMINKI DLA GOŚCI?

Zaobserwowałam w ostatnim czasie zwyczaj obdarowywania gości drobnymi upominkami na zakończenie przyjęcia urodzinowego. Zasady savoir-vivre przyjęć urodzinowych dla dzieci nie wspominają o tym, ale można wprowadzać nowe obyczaje, jeśli tylko masz na to ochotę. Upominek wyrazić może podziękowania za przybycie.

Mam nadzieję, że te zasady etykiety przydadzą Ci się w podczas celebrowania urodzin i ich wyprawiania.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.