Choć organizacja czasu to jeden z moich ulubionych tematów, to w przypadku organizacji życia rodzinnego niejeden coach może wymięknąć. Ilość obowiązków, ale też konieczność pogodzenia różnych potrzeb i oczekiwań kilku osób wydaje się być zadaniem z góry skazanym na porażkę. Wiadomo, że ile osób tyle pomysłów na rzeczywistość. Także tę rodzinną. Jak więc sprawić, żeby wszyscy jej członkowie, mieli poczucie, że są drużyną i to drużyną nieźle zorganizowaną? Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Jest za to zbiór zasad, których przestrzeganie na pewno ułatwi wyznaczanie kierunku.

***

WYLUZUJ SIĘ

Zacznij od tego, że nic na siłę i że nie musi być zawsze idealnie. Pogódź się z tym, że nie jesteś w stanie dogodzić wszystkim i że będą zdarzać się sytuacje, kiedy ktoś nie będzie zadowolony. Jak trudno czasem dogadać się dwojgu ludzi, prawda? A co dopiero, kiedy ludzi jest więcej! Praca nad moją najnowszą książką „Girls Talk” pokazała mi, jak wiele odmiennych spojrzeń może być na to, czym tak naprawdę jest rodzina, czym jest macierzyństwo. Poznałam matki, dla których życie domowe jest całym światem i te, dla których priorytetem jest praca. I warto zrozumieć jedno: nie ma jednego dobrego podejścia.

PYTAJ I SŁUCHAJ

Skąd wiedzieć, czego chcą inni domownicy, kiedy się nie pyta? Podstawą dobrze naoliwionej maszyny o nazwie „dom” jest komunikacja. Zanim podejmiesz istotną dla wszystkich członków rodziny decyzję, a tym bardziej działanie, skonsultuj się ze wszystkimi. Dowiedz się, co czują, czego potrzebują, jak wyobrażają sobie domową codzienność, co jest dla nich ważne. Żeby rozpocząć skuteczne planowanie, wszyscy muszą być w nie zaangażowani. Dlatego nie planuj życia rodzinnego sama, ale zawsze we współpracy z innymi. Wspólne zaangażowanie w sprawę działa zbawiennie na późniejszą realizację planu.

USTALCIE PRIORYTETY

Jednym z najczęstszych błędów jest branie na siebie zbyt wielu zadań jednocześnie. Dlatego musicie ustalić, co dla Was jest teraz najistotniejsze. Chcecie mieć rozplanowane wszystkie rodzinne aktywności? A może chcecie znaleźć tylko najlepszy sposób na wspólne spędzanie czasu, które będzie budowało więź i satysfakcjonowało wszystkich? A może chcecie z partnerem znaleźć czas tylko dla siebie i sprawić, aby dzieci to rozumiały i szanowały? Zrozumienie, jakie są właściwie nasze cele, to podstawa ich realizacji.

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W MINT NR 7


Autor: Karolina Cwalina-Stępniak / Zdjęcie: Designed by Freepik

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.