Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania.

Chciałabyś podrzucić dziecku ciekawą książkę o dojrzewaniu? Dobrze trafiłaś, bo właśnie w ramach Klubu Książki Mint przeczytałam książkę ,,Zmieniam się. Co się dzieje podczas dojrzewania” i chciałabym Ci ją polecić ją rodzinnej biblioteczki.

zmieniam się

SKLEP

Minęły już te czasy, w których o dojrzewaniu i ,,tych sprawach” się nie mówiło, a dzieci dowiadywały się wszystkiego z Bravo Girl. Nie wiem jak Ty, ale ja temat zmian w ciele dziecka traktuję normalnie i każda okazja jest świetna, żeby temat zgłębiać i rozwijać z moimi dziećmi. Jestem mamą trójki dzieci, starszaki mają 13 lat i jesteśmy w środku przemian. Gdy poproszono mnie o recenzję książki ,,Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania”, uznałam, że to kolejny sposób na rozmowę o zmianach. Tych nie tylko w ciele, ale w głowie także. I tak udało mi się wraz z Nicolasem i Matteo przygotować dla Ciebie recenzje tej nowości od Wydawnictwa Słowne Młode.

Jeśli jesteś mamą i poszukujesz świetnego narzędzia do rozmów z dzieckiem, lub chciałabyś podrzucić mu mądrą książkę, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. I pamiętaj, że w ramach Klubu Książki Mint to my wybieramy, którą książkę chcemy przeczytać i pokazać naszym czytelniczkom. Wyszukujemy zatem perełki, które warto poznać i zakupić do biblioteczki młodego człowieka.

zmieniam się dojrzewanie dzieci
zmieniam się

Tytuł: ,,Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania”

Autor: Iza Jąderek

Ilustracje: Zosia Dzierżawska

Wydawnictwo Słowne Młode

Wiek: 10+

Cena: 59,99 zł

Co o książce „Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania” mówią Matteo i Nicolas, lat 13

Nasza mama zawsze szuka okazji do rozmów na ważne i ludzkie tematy, czasem są nieco wstydliwe, ale ona zawsze znajdzie sposób na to, aby tak normalnie z nami rozmawiać i nagle skrępowanie znika. Jeszcze nie wszystkie tematy z książki ,,Zmieniam się” przegadaliśmy, bo nie da się od tak usiąść i porozmawiam od razu o wszystkim. Fajnie, że mama szuka okazji do rozmów np. przy okazji filmu, czy kiedy zobaczymy coś ważnego uwagi i przegadania tego. I chociaż czasem mamy tych rozmów aż dość, książkę potraktowaliśmy poważnie. Dojrzewanie to nie tylko to, co dzieje się z naszym ciałem, to także trudne emocje, które trzeba zrozumieć i przepracować. To, co podobało nam się w recenzowanej książce to szeroki zakres tematów. Od seksualności po zdrowie, kondycję psychiczną czy zagrożenia otaczającego nas świata. I wydawać mogłoby się, że niektóre tematy są tylko dla dziewczyn, dobrze jednak wiedzieć wszystko, żeby nie popełnić faux pas lub zrozumieć dziewczyny lepiej. Wiemy, co mówimy, mamy w domu aż dwie. Książka przedstawiona jest obrazowo, autorka nie owija w niej w bawełnę i nazywa rzeczy po imieniu. Podobały nam się pytania kontrolne, to trochę jak sprawdzian, ale z życiowych tematów. Bo gdyby przyjrzeć się tak dogłębnie, samo dojrzewanie to pikuś w porównaniu z problemami i zagrożeniami, które są obok nas. Nie na wszystkie tematy jeszcze jesteśmy gotowi, musi nadejść odpowiedni moment, ale dobrze wiedzieć, że w książce ,,Zmieniam się” znajdziemy tak dużo odpowiedzi na nurtujące nas często pytania. Szkoda, że w szkole nie ma takich ciekawych lekcji z osobą, która naprawdę traktuje nas poważnie.

zmieniam się
zmieniam się

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Kto powinien sięgnąć po książkę „Zmieniam się” Izy Jąderek?

Śmiało mogę powiedzieć, że książka ,,Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania” to książka dla wszystkich dzieci od 10 roku życia. Ale też dobry przewodnik dla rodziców. Napisany zrozumiałym i przystępnym językiem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Książka traktuje nie tylko o dojrzewaniu jako procesie, który zachodzi w ciele, ale ma szersze spojrzenie na emocje i trudności, z którymi boryka się szkolna młodzież. W tej książce nie ma tematów tabu. Tak samo jasno i przejrzyście opisany jest proces dojrzewania, jak i tożsamość płciowej, tak często obecnie kwestionowanej. Opowiada o seksie, ale i o tym jak i kiedy zacząć pożycie seksualne, jakie emocje mogą się z tym wiązać i co zrobić, żeby było bezpiecznie. Książka ma ciekawe rysunki, które obrazują temat. Jest miejsce na notatki, ale też pytania, nad którymi warto się pochylić. Dużo przestrzeni zajmują emocje, nie tylko medyczne fakty. Dla lubiących podsumowania są wypisane najważniejsze punkty danego działu, a także słowniczek pojęć.

Ta książka jest dla wszystkich tych, którzy do tematu dojrzewania chcą podejść kompleksowo, a nie tylko wybiórczo, poprzestając na temacie zmian jedynie w ciele. Po wnikliwym zapoznaniu się z książką nie boję się powiedzieć na głos, że to prawdziwy przewodnik po dojrzewaniu dla dzieci i warta uwagi pozycja książkowa dla młodego czytelnika.

zmieniam się
zmieniam się

Jak rozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu?

Tak naprawdę nigdy nie jest za wcześnie, aby rozmawiać z dzieckiem o dojrzewaniu. Szersze informacje na temat seksu, seksualności i ciele, mogą pomóc dziecku zrozumieć siebie i życie. Otwarte rozmowy z małym dzieckiem, mogą ułatwić późniejsze szersze zagłębianie się w temat. Kluczowe jest, aby dziecko zawsze czuło się bezpiecznie rozmawiając z Tobą na każdy temat. Dojrzewanie to temat rzeka, nikt nie każe nam potraktować tematu jak na uczelni i przygotować dziecku kilkugodzinny wykład. Rozmowa ewoluuje wraz z wiekiem, można do tematu wracać i dopowiadać nurtujące dziecko kwestie. Dobre przygotowanie rodzica do tematu to połowa sukcesu. Ale otwartość i swoboda dziecka, to praca, którą wykonuje się od urodzenia malucha. To budowanie strefy komfortu i bezpieczeństwa od najmłodszych lat. Ciężka, ale dająca efekty praca. Gwarantuję!

zmieniam się
zmieniam się

Oto sprawdzone sposoby:

Książka ,,Zmieniam się” to świetne narzędzie do rozmowy z dzieckiem o dojrzewaniu. Dodajemy do tego garść wskazówek, które mogą ułatwić Ci rozmowę z dzieckiem na temat dojrzewania. Oto one:

1. UŻYWAJ WYJAŚNIEŃ DOSTOSOWANYCH DO WIEKU DZIECKA
Warto zadbać o to, żeby komunikat dostosowany był do wieku i rozwoju emocjonalnego dziecka. Dobry pomysł to bycie zwięzłym, pozytywnym i rzeczowym. Jeśli dziecko będzie miało pytania, na pewno do Ciebie z nimi powróci prędzej czy później.

2. UŻYWAJ WŁAŚCIWEGO NAZEWNICTWA
Wykorzystaj biologiczne i poprawne nazwy. Nie bój się używać wyrazów – penis, moszna, jądra, srom czy pochwa. Ważne jest, aby Twoje dziecko wiedziało, że poprawne nazywanie części ciała jest zdrowe i ok. 

3. ZAANGAŻUJ PARTNERA DO ROZMÓW
Warto, aby obydwoje rodzice zaangażowali się w temat dojrzewania i zmian z tym związanych. Dajemy tym samym jasny przekaz, że cielesność, seksualność i zmiany są normalne dla wszystkich. Takie podejście pozwoli się dziecku komunikować się łatwiej w intymnych związkach, gdy będzie starsze.

4. NIE BÓJ SIĘ MÓWIĆ ,,NIE WIEM”
Nie musisz być we wszystkim ekspertem, alfą i omegą. Możecie wspólnie z dzieckiem poszukać odpowiedzi na zadane przez niego pytanie. Możesz też zgłębić temat samodzielnie i wrócić do dziecka, gdy poznasz odpowiedź. Pokazujesz, że niewiedza nie jest niczym złym, ale już niechęć do nauki,  stanowi problem.

5. KORZYSTAJ Z OKAZJI, ŻEBY ZACZĄĆ ROZMOWĘ
Nie musisz robić pogadanki, czasami okazja sama się nadarza. Pojawiają się sytuacje lub wydarzenia, które warto skomentować i zrozumieć. W ten sposób także pogłębiasz ciekawość dziecka i uczysz go tego wnikliwego spojrzenia na świat.

6. PRZYGOTUJ SIĘ
Nie odkładaj tematu dojrzewania na potem. Warto do rozmowy się przygotować i samemu oswoić się ze świadomością, że dziecko dojrzewa. Ćwicz, trenuj, zwłaszcza jeśli czujesz się zakłopotana rozmawiając o dojrzewaniu. Wybierz słownictwo i bezpieczne podejście, z którym czujesz się najlepiej. Nie bój się także powiedzieć dziecku, że dla Ciebie to krępująca rozmowa, jeśli to właśnie czujesz. Szczerość, to podstawa każdej relacji.

7. SZANUJ GRANICE
Uszanuj dziecko i jego emocje, nie naciskaj, poczekaj aż będzie gotowe na rozmowę. Nie przekraczaj też  jego bezpiecznej strefy, dziecko też ma prawo do intymności. Nie zawstydzaj go, buduj bezpieczne i pozytywne warunki do rozwoju. Nie dawaj mu powodu do czucia zakłopotania. Sprawdź z czym czuje się dobrze i trzymaj się tego. Nie rozmawiaj o jego dojrzewaniu z osobami trzecimi, chyba, że jest to lekarz czy terapeuta.

8. BĄDŹ DOBRYM PRZYKŁADEM
Promuj zdrowe podejście, nie oczekuj od dziecka, że będzie otwarte na rozmowy, jeśli Ty wstydzisz się, lub jesteś zakłopotana rozmawiając o dojrzewaniu czy seksie. Pokazuj, że ciało to normalność, że seksualność to nic strasznego, że warto przyjaźnić się ze swoim ciałem. Bądź dobrym wzorem dla swoich dzieci również w budowaniu relacji partnerskiej. Twoje działania mają więcej wpływu na dziecko, niż myślisz.

Dołącz do KLUBU KSIĄŻKI MINT

I na koniec małe podsumowanie o Klubie Książki MINT!

Systematycznie prosto na Twoją skrzynkę wysyłać będziemy recenzje książek dla dzieci i dorosłych. W ramach Klubu czekają też na Ciebie liczne niespodzianki: rabaty na zakup książki, książki gratis do recenzji i kreatywne zabawy i pomoce do lektury. Zapraszam serdecznie, nie będziesz żałować!

Jeśli jeszcze Cię nie przekonałam – WSKAKUJ TU – KLIKNIJ – i sprawdź, dlaczego warto dołączyć do Klubu Książki Mint.

Dołącz do KLUBU KSIĄŻKI MINT

.

Artykuł powstał przy współpracy z Wydawnictwem Słowne Młode.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.