Najciekawsze książki o ekologii dla dzieci

Ekologia to temat, który zawsze jest na czasie. I jeśli chcemy zostawić ten świat w lepszym stanie dla przyszłych pokoleń, niż go zastaliśmy, trzeba działać. Rozmów o ekologii nigdy nie za mało i dlatego mamy dla Ciebie 7 najciekawszych książek o ekologii dla dzieci, które musisz poznać.

książki o ekologii

SKLEP

Nigdy nie jest za wcześnie, aby uczyć się o ekologii. Zebrałam razem z Zoe, Nicolasem i Matteo książki o tematyce ekologii dla dzieci. Te książki wyjaśniają różne sposoby, w jakie możemy chronić naszą planetę, dzielą się niektórymi niesamowitymi ekologicznymi wyczynami, których osiągnęli inni, i zagłębiają się w historię ziemskiego klimatu. Czuję, że już masz ochotę poznać je z bliska, zatem zaczynamy.

Książki o ekologii dla dzieci, które uczą jak zmienić świat na lepszy

RATUJMY ZWIERZĘTA

książki o ekologii dla dzieci
książki o ekologii dla dzieci

TYTUŁ: „365 PINGWINÓW”

AUTOR: JEAN-LUC FROMENTAL / ILUSTRACJE: JOELLE JOLIVET / TŁUMACZENIE: JAROSŁAW WRÓBEL / WYDAWNICTWO: TATARAK

TEMAT PRZEWODNI KSIĄŻKI O EKOLOGII DLA DZIECI: ratujmy gatunki zwierząt, którym grozi wyginięcie

CO  NAM SIĘ W NIEJ PODOBA? To ostatnio nasza ulubiona książka. Zoe zabrała ją nawet do przedszkola, do babci i non stop chce tylko ją czytać. W tej zabawnej historii jest morał, który smuci, ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Wielu gatunkom zwierząt na Ziemi grozi zagłada, przez ludzi, przez klimat, przez zmiany, które dzieją się non stop wokół nas. Książka jest zabawna, utrzymująca zainteresowanie czytelnika i ma zaskakujący finał (jaki, zdradzać nie będę). Wyraziste ilustracje w pomarańczowym kolorze umilają czytanie, a rodzinka bohaterów po prostu da się lubić, i to bardzo. A Ty, co byś zrobiła, gdybyś dostała w paczce pingwina?

CO JESZCZE MOŻESZ ZROBIĆ?

– sprawdź jak wesprzeć możesz organizację walczącą o utrzymanie gatunków zwierząt, którym grozi wyginięcie

– dowiedz się jakie jeszcze gatunki są objęte ochroną i szczególnie o nie zadbaj

 

książki o ekologii dla dzieci
książki o ekologii dla dzieci

ACH, TEN PLASTIK

książki o ekologii dla dzieci
książki o ekologii dla dzieci

TYTUŁ: „PLASTIK FANTASTIK”

AUTOR: EUN-JU KIM / ILUSTACJE: JI-WON LEE / TŁUMACZENIE: MARTA TYCHMANOWICZ/ WYDAWNICTWO: BABARYBA

KSIĄŻKĄ O EKOLOGII DLA DZIECI O TEMATYCE: o plastikach, śmieciach i recyklingu

CO  NAM SIĘ W NIEJ PODOBA? To kompaktowa historia plastiku wraz ze wszystkimi zagrożeniami tego materiału. Czy tego chcemy, czy nie plastik jest wszechobecny dosłownie w każdej dziedzinie życia. Na kartkach książki znajdziesz odpowiedź jak wykorzystywać go mądrze i co jeszcze możesz zrobić i ja i Ty, aby nie zagrażał naszej planecie. W tej książce znajdziesz odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania, a i sama być może dowiesz się o plastiku niejednej ciekawostki. Napisana łatwym i przystępnym dla dzieci językiem, będzie idealna dla dzieci już od 5 roku życia. Bogato zobrazowane rysunki dają do myślenia i pozwalają sobie łatwiej wyobrazić o co tak naprawdę z tym całym plastikiem chodzi.

CO JESZCZE MOŻESZ ZROBIĆ?

– wspólnie z dzieckiem opracujcie plan walki ze zbędnym plastikiem dla Waszego domu, nie ograniczajcie się do jego spisania, ale wdrożcie w życie

– nie poprzestawajcie na działaniu we własnym domu, wyjdzie szerzej i nie bójcie się przypominać o zobowiązaniach wobec środowiska bliskim

– poszukujcie nowych metod ograniczenia plastiku

RATUJMY MORZE

książki o ekologii dla dzieci
książki o ekologii dla dzieci

TYTUŁ: „CZYJE JEST MORZE?”

AUTOR: CANIZALES / ILUSTRACJE: CANIZALES / WYDAWNICTWO: TATARAK

TEMAT PRZEWODNI KSIĄŻKI O EKOLOGII DLA DZIECI: morzu i tego, co w nim pływa

CO  W NIEJ NAM SIĘ PODOBA? To książka z twardymi i foliowanymi stronicami, w sam raz dla najmłodszych czytelników, którzy dopiero zaczynają poznawać temat ekologii. Na kilkunastu stronach zobrazowano co zagraża morskiemu światu. Książka zachęca do rozmów i chwili refleksji nad tym, czy my ludzie mamy prawo zaśmiecać morze, narażając na utratę życia jego mieszkańców. W środku znajdziesz kolorowe ilustracje, obrazujące morskie życie. Łatwa w odbiorze, mimo przygnębiającego tematu. Warto podkreślać dziecku, że każdy ma wpływ na środowisko. Nasz dobry przykład może zdziałać wiele, a każda, nawet najmniejsza zmiana pozwoli zmienić świat tu i teraz.

CO JESZCZE MOŻESZ ZROBIĆ?

– szczególnie zadbaj o to, żeby nigdy nie wrzucać niczego do wody, ani nie zostawiać na plaży

– zbieraj śmieci z plaży, nawet nie swoje

– sprawdź jakie organizacje, które mają za cel oczyszczenie morza, możecie wspierać

– poznaj czym te organizacje się zajmują, aby wiedzieć więcej

ŹRÓDŁO ŻYCIA

książki o ekologii dla dzieci
książki o ekologii dla dzieci

TYTUŁ: „WODA ŹRÓDŁO ŻYCIA”

AUTOR: CHRISTINA STEINLEIN/ ILUSTRACJE: MIEKE SCHEIER / WYDAWNICTWO: BABARYBA

KSIĄŻKA O EKOLOGII DLA DZIECI O TEMATYCE: woda, czyli wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi

O CZYM JEST KSIĄŻKA I CO W NIEJ NAM SIĘ PODOBA? Bez wody nie byłoby na Ziemi dosłownie nic, a mimo wszystko nie do końca doceniamy to, że mamy do niej taki łatwy dostęp. Książka odkrywa prawdziwą prawdę o wodzie. Czytając ją, staniesz się ekspertem od wody. Dowiesz się co sprawia, że jest taka wyjątkowa, jakie ma zastosowania, skąd się bierze, ale także jakie ekolodzy widzą z nią związane zagrożenia. Woda to skarb i nawet jeśli dzisiaj to wiesz, po przeczytaniu książki każdy jej łyk będzie na wagę złota. Dziecko nauczy się mądrze korzystać z wody, a swoje dobre nawyki zaszczepi wśród przyjaciół. Raz zrozumiane i nauczone prawdy, zostaną z nim na zawsze.

CO JESZCZE MOŻESZ ZROBIĆ?

– sprawdź czy wszyscy domownicy wiedzą jakie są proste sposoby na to, żeby oszczędzać wodę

– pomyśl o zainstalowaniu zbiorników na wodę w ogrodzie lub na balkonie

– rozmawiaj ze znajomymi i rodziną, niech temat ochrony zasobów wody nie pojawia się tylko od święta

– trzymaj się swoich zadań dotyczących oszczędzania wody również na wakacjach, czy podczas wyjazdów, woda w hotelu czy w restauracji jest tak samo cenna

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

CORAZ CIEPLEJ

książki o ekologii dla dzieci
książki o ekologii dla dzieci

TYTUŁ: „OCIEPLENIE KLIMATU”

AUTOR: KRISTINA SCHARMACHER-SCHREIBER / ILUSTRACJE: STEPHANIE MARIAN / WYDAWNICTWO: BABARYBA

O CZYM DOKŁADNIE JEST TAK KSIĄŻKĄ O EKOLOGII DLA DZIECI: czy na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA I CO NAM SIĘ W NIEJ PODOBA? Książka w prosty i obrazowy sposób pokazuje, że temat ocieplenia klimatu  to nie jakiś wymysł naukowców czy hasło ekologów, ale realne zagrożenie dla przyszłych pokoleń i dla Ziemi. Kartka po kartce czytelnik odkrywa skąd to niebezpieczne zjawisko się bierze i jaki ma wpływ na ludzi, przyrodę i na całą naszą planetę. Tutaj nie ma tajemnic, czy niedopowiedzeń, są za to fakty, liczby i konkretne przykłady, które pokazują, że ludzie po prostu chcą wszystkiego za dużo, za szybko i za bardzo. Oczywiście świat się zmienił, żyjemy szybciej i jest nas więcej. Jednak nie możemy przejść obok tematu globalnego ocieplenia, warto już dzisiaj temat przemyśleć i wdrożyć plan naprawczy. I chociaż wydaje się, że nasze małe gesty znaczą tyle, co nic, prawda jest zupełnie inna. Sprawdź to Ty możesz zrobić, żeby zmienić świat nie kiedyś, ale już dziś.

CO JESZCZE MOŻESZ ZROBIĆ?

– sprawdź co Twoja rodzina jest w stanie zmienić z myślą o zmianach klimatycznych i po prostu zróbcie to!

– zaangażuj się w działania ekologiczne i wspieraj je na ile masz czas i energię

– szukaj nowych rozwiązań, próbuj i sprawdzaj co Ci pasuje

– przemyśl podejście do zakupów, podróżowania i tematów, które mogą ograniczyć zmiany

CZY WIESZ, CO JESZ?

książki o ekologii dla dzieci
książki o ekologii dla dzieci

TYTUŁ: „FRANCISZEK Z KOMPOSTU”

AUTOR/ILUSTRACJE: SIMONA CECHOVA / WYDAWNICTWO: TATARAK

KSIĄŻKA O EKOLOGI DLA DZIECI O TEMATYCE: ekologicznego podejścia do ogrodnictwa

O CZYM JEST KSIĄŻKA I DLACZEGO JĄ POLECAMY? Książka trafiła w nasze ręce dokładnie wtedy, gdy rozważałam założenie kompostownika. Nie do końca potrafiłam wytłumaczyć obrazowo Zoe na czym ten cały kompostownik polega, a tu taka niespodzianka. Franciszek zrobił za mnie całą ,,robotę”. Nie da się też ukryć, że polubiłam tą dżdżownicę. I chociaż biedaczek nie do końca wierzył, że ma jakiś w życiu cel, przekonał się, że w nim cała moc. Bardzo podobały nam się informacje o tym jak założyć kompostownik, mamy ambitne plany, wiosną działamy. Trzymaj kciuki! A może i Ty się do tej akcji przyłączysz?

CO JESZCZE MOŻESZ ZROBIĆ?

– sprawdź czy kompostownik jest dla Ciebie, i nie szukaj wymówek, że nie masz ogrodu, bo jak się dowiesz z książki, na balkonie też się da 🙂

O CO CHODZI Z TYM KLIMATEM?

książki o ekologii dla dzieci
książki o ekologii dla dzieci

TYTUŁ: „KLIMATYCZNI”

AUTOR: OLGA ŚLEPOWROŃSKA / ILUSTRACJE: WERONIKA ŻUROWSKA / WYDAWNICTWO: TEKTURKA

TEMAT PRZEWODNI TEJ KSIĄŻKI O EKOLOGII DLA DZIECI: książka ukazuje 6 ,,klimatycznych” bohaterów, którzy mieli odwagę, aby zmienić kawałek swojego świata

O CZYM JEST KSIĄŻKA I CO NAM SIĘ W NIEJ PODOBA? To niesamowicie ważne, żeby w rozmowach z dziećmi nie pomijać tematu zmian klimatu. I chociaż w wielu zakątkach Polski nie zawsze te zmiany są odczuwalne dziecku, nie znaczy, że problemu nie ma. Książka „Klimatyczni” to zbiór 6 opowiadań o małych-wielkich ludziach, którzy poprzez swoje działania i pomysły zmieniali swój kawałek podłogi. Mieli odwagę i upór, aby się nie poddać. Książka pełna jest ciepłych i klimatycznych wyrazów, które otulają jak kołderka, ale jednocześnie dają do myślenia, że każdy z nas może zostać ,,klimatycznym” człowiekiem. Bardzo podobały nam się podpowiedzi z końca każdego rozdziału. To cenne wskazówki, które pokazują, co ja i Ty możemy zrobić, aby świat był lepszy i żeby zatrzymać zmiany. I chociaż wydaje się, że nie możemy wiele, prawda jest zupełnie inna, bo już zasadzenie drzewa w ogródku ma ogromną moc. Ja w tym roku z dziećmi posadziłam aż cztery. Ale wracając do książki, na uwagę zasługują także ilustracje, które są wiarygodnym dowodem narracji o ,,klimatycznych” ludziach. A to już dzieło ilustratorki Weroniki Żurowskiej.

CO JESZCZE MOŻESZ ZROBIĆ?

– przyjrzyj się bliżej działalności autorki książki, wspiera bowiem wiele akcji godnych uwagi, co więcej realizuje projekty, które na pewno Cię zainteresują, możesz do nich dołączyć, lub się nimi zainspirować i działać sama lokalnie lub globalnie, kto powiedział, że to nie możliwe?

Artykuł powstał przy współpracy z wybranymi wydawnictwami.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.