40 życiowych umiejętności, które Twoje dziecko musi posiąść

Oto TOP 40 życiowych umiejętności, które dziecko musi posiąść zanim wyfrunie z gniazda. Warto je poznać i krok po kroku dodawać do wychowania dzieci. Jesteśmy przekonani, że te życiowe umiejętności przydadzą się Twojemu dziecku w dorosłym życiu. 

życiowe umiejętności

SKLEP

Są takie życiowe umiejętności, które po prostu są obowiązkowe. I nie ma tutaj mowy o podziale na obowiązki dla chłopców i dziewczynki. Oto nasze TOP 40, które stworzyliśmy na bazie własnych doświadczeń. Sama wyprowadziłam się z domu w wieku 15 lat, przez licealne czasy mieszkałam w Internacie, do domu wracałam tylko na weekendy. Tutaj jeszcze byłam pod opieką, ale i tak zdana na samą siebie. Natomiast gdy miałam 19 lat wyprowadziłam się do Paryża, a tam już żyłam nie tylko na własnych zasadach, ale na własny rachunek. Jeśli sama sobie nie wyprałam, nie miałam czystych ubrań. Jeśli nie zrobiłam zakupów, nie miałam co jeść. To była świetna szkoła życia, dzięki temu wiem też, jakie życiowe umiejętności moje dzieci muszą posiąść, zanim wyfruną z domowego gniazda. Dzięki temu będzie im w życiu łatwiej i poradzą sobie zawsze i wszędzie.

TOP 40 życiowych umiejętności, które dziecku musi posiąść zanim wyfrunie z gniazda

Już 3-letnie dziecko powtarza w kółko, że wszystko chce robić samo. Z jednej strony cieszymy się, a z drugiej martwimy, bo rośnie za szybko. W późniejszym czasie niby jesteśmy zmęczone wiecznym staniem na posterunku i pomocy, a z drugiej strony wiele mam wyręcza dzieci w obowiązkach. W Polsce stosunkowo mało dzieci angażowane są w domowe obowiązki. Rodzice zawsze znajdują dobrą wymówkę: bo ma dużo zadań, bo lekcje, bo ja zrobię to lepiej. Ta droga do wspierania dziecięcej samodzielności naprawdę wymaga od nas rodziców wiele zaangażowania i wytrwałości. Dzieci są chłonne jak gąbka, otwarte na świat i chętnie się uczą. Wystarczy im pozytywna zachęta, aby włączyły się w domowe obowiązki.

Zastanówmy się co zyskają dzieci, ucząc się życiowych umiejętności jeszcze w domu. W naszym przekonaniu będą przede wszystkim samodzielne i otwarte na działanie. Dzieci, które posiadają liczne umiejętności, łatwiej odnajdują się w każdej sytuacji. Potrafią się przestawić na nowe i odważnie kroczą w przyszłość. 

Krok drugi to, zrób porządek dookoła siebie. To czas na to, żeby odpuścić emocjonalnie i fizycznie. W moim przypadku najlepiej sprawdza się wielkie sprzątanie. Wyrzucam wszystko, czego w minionym roku nie używałam. Robię porządek w domu i w głowie. Uwalniam myśli, które do mnie nie budują. Odpuszczam relacje, z osobami, które wprowadzają złą aurę. Po takim seansie czuję się jak nowo narodona.

Naucz dziecko tych 40 życiowych umiejętności, a Twoje dziecko Ci za to kiedyś podziękuje

1. Jak napisać list
2. Jak prowadzić rozmowę telefoniczną
3. Jak spisać notatkę
4. Jak bawić się z dziećmi
5. Jak przyszyć guzik
6. Jak pomóc starszym
7. Jak przepraszać
8. Jak czytać ze zrozumieniem
9. Jak używać młotka
10. Jak używać śrubokręta
11. Jak się przedstawiać
12. Jak opiekować się drugą osobą
13. Jak robić jajecznicę
14. Jak się witać
15. Jak rozmawiać podczas rozmowy o pracę
16. Jak napisać list z podziękowaniami
17. Jaki napisać zaproszenie
18. Jak wstawić pranie
19. Jak prasować
20. Jak wstawić zmywarkę
21. Jak ugotować makaron
22. Jak opiekować się ogrodem
23. Jak opiekować się zwierzętami
24. Jak naprawić zamiast kupować nowe
25. Jak wysyłać list
26. Jak zaplanować zdrowe posiłki
27. Jak zmywać
28. Jak planować budżet
29. Jak być oszczędnym
30. Jak dbać o planetę
31. Jak mierzyć temperaturę
32. Jak udzielać pierwszej pomocy
33. Jak czytać mapę
34. Jak poruszać się po bibliotece
35. Jak przyznać się do błędu
36. Jak przepraszać
37. Jak mieć dobrze maniery
38. Jak być uprzejmym
39. Jak czytać przepisy kuchenne
40. Jak zachowywać się w teatrze
41. Jak nakryć do stołu
42. Jak obdarowywać
43. Jak przyjmować prezenty
44. Jak zachowywać się w towarzystwie
45. Jak podejmować decyzję
46. Jak utrzymać przyjaźń
47. Jak prosić o pomoc

Te życiowe umiejętności to swojego rodzaju polisa na samodzielne życie Twojego dziecka. Będzie niezależne i życiowe zaradne. Ciekawa jestem ile tych umiejętności już dzisiaj Twoje dziecko posiada, a które dopiero przed Wami. A może dodałabyś jeszcze coś do mojej listy?

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.