10 popartych nauką korzyści z porannej rutyny

Jak zaczynasz dzień? Czy budzisz się na dźwięk twojego alarmu? A może świadomie budzisz się i zaczynasz dzień od zdrowego posiłku, ćwiczeń i wyznaczaniem celów, które planujesz osiągnąć? Jeśli jeszcze nie planujesz poranków, pokażę Ci 10 naukowych dowodów na korzyści płynące z porannej rutyny.

korzyści porannej rutyny

SKLEP

Dla niektórych już samo słowo poranek jest trune, I chociaż całkiem spora ilość wstaje na dźwięk budzika i rozpoczyna swój poranek, jest nadal wielu obawiających się tej pory dnia i nie dostrzegających korzyści płynących z porannej rutyny. Wierz mi, albo nie, poranki nie muszą być stresujące – wszystko, czego potrzebujesz, to poranna rutyna. W rzeczywistości istnieją liczne korzyści z porannej rutyny, przeczytaj i przekona się sama.

Co to jest poranna rutyna?

Od momentu, w którym się obudzisz, Twój mózg atakowany jest cała serią myśli, sprawunków i tematów do zrobienia. Może być to przytłaczające i z tego właśnie powodu często tracisz swój czas robiąc nieproduktywne rzeczy. Poranna rutyna to systematycznie powtarzające się, dzień po dniu zadania, które wykonujesz każdego dnia rano.

Naukowe korzyści z porannej rutyny

Przedstawię Ci zarówno korzyści fizyczne jak i psychiczne.

1. Przygotuj się na cały dzień

To, jak spędzisz poranek, wpłynie na resztę dnia. Jeśli zaczniesz czuć się pospieszana lub w drugą stronę rozleniwiona, możesz spodziewać się, że to uczucie pozostanie z tobą już na cały dzień. Jednak poranna rutyna wprowadzi Cię na właściwe tory od momentu przebudzenia i wprawi w dobry nastrój.

2. Zwiększ swoją produktywność

Dzięki porannej rutynie dobrze zaczynasz dzień. Od momentu przebudzenia każdą chwilę spędzasz na czymś wartościowym i produktywnym. Utrzymuj to uczucie przez cały dzień, aby nie tracić czasu. Przekonasz się, że jesteś w stanie się skoncentrować i częściej kończysz zadania — w przeciwieństwie do rozpoczynania kilku i pozostawiania połowy z nich niekompletnej. Kiedy dobiegniesz końca dnia pracy, będziesz wiedziała, że osiągnęłaś wszystko, co mogłaś i możesz zrelaksować się wieczorem bez zmartwień.

3. Poczuj kontrolę

Kiedy masz wiele zobowiązań, możesz mieć wrażenie, że pędzisz od jednego zadania do następnego. Twój dzień zaczyna cię kontrolować, a nie na odwrót. Poranna rutyna może obejmować tylko niewielką część dnia, ale może być krokiem w kierunku odzyskania kontroli nad całym twoim życiem.

4. Zniweluj stres

Stres często pojawia się, gdy czujesz, że brakuje Ci czasu na wypełnienie wszystkich swoich obowiązków lub martwisz się, co musisz zrobić dalej. Kiedy masz rutynę, zawsze dokładnie wiesz, co powiniennaś robić i jaki będzie następny krok. Możesz wykonać całą rutynę bez zastanowienia. Dodatkowo będziesz wiedziała że masz wystarczająco dużo czasu, aby dokończyć wszystko bez pośpiechu. Kiedy unikasz stresu, poprawiasz zarówno swoje zdrowie emocjonalne, jak i fizyczne. W ten sposób zmniejszasz ryzyko rozwoju depresji i lęku wraz z chorobami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca czy cukrzyca.

5. Zwalcz zapomninalstwo

Kiedy masz tę samą rutynę każdego dnia, jest mniej prawdopodobne, że o czymś zapomnisz. Nawet nie myśląc, przejdziesz przez ruchy przygotowania do pracy czy wyjścia z domu. Szanse na to, że przyjedziesz do pracy i zdasz sobie sprawę, że zostawiłeś w domu coś, czego potrzebujesz, są niewielkie. Zmniejszy się również ryzyko, że zapomnisz wykonać ważne obowiązki, takie jak wyniesienie śmieci lub zamknięcie drzwi do sypialni, aby pies nie spał na Twoim łóżku.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

6. Rozwijaj zdrowe nawyki

Kuszące może być naciśnięcie przycisku drzemki lub pozostanie w łóżku z telefonem zamiast natychmiastowego wstawania, ale te nawyki marnują Twój czas. Kiedy masz rutynę, znacznie łatwiej jest uniknąć złych nawyków i rozwinąć zdrowe. Możesz zacząć jeść zdrowe śniadanie, ćwiczyć uważność, a nawet znaleźć czas na poranną rutynę przed pracą. Takie zdrowe nawyki przeniosą się na resztę Twojego życia. Może się okazać, że zaczniesz lepiej się odżywiać, częściej ćwiczysz lub ogólnie tracisz mniej czasu na bezmyślne przeglądanie telefonu.

7. Zwiększ swój poziom energii

Powodem, dla którego wiele osób nienawidzi poranków, jest niski poziom energii we wczesnych godzinach porannych. Wspaniałą rzeczą w porannej rutynie jest to, że może zwiększyć swoją energię, zwłaszcza gdy nie dajesz sobie czasu na lenistwo i poświęcasz cały swój czas na zaplanowane czynności. Jeśli chcesz dodatkowego zastrzyku energii, włącz do porannej rutyny intensywny trening, medytację lub zimny prysznic.

8. Popraw relacje

Istnieje kilka sposobów, w jakie coś tak prostego jak poranna rutyna może wpłynąć na twoje relacje. Największym jest obniżenie stresu. Powszechne jest rozładowywanie stresu u ukochanej osoby, nawet jeśli ta osoba może nie mieć nic wspólnego z Twoimi frustracjami. Kiedy zmniejszasz stres, jest mniej prawdopodobne, że będziesz na kogoś warczeć.

Poranna rutyna oznacza również, że jesteś bardziej dostępna dla swojej rodziny, co ma kluczowe znaczenie dla poprawy relacji. Kiedy jesteś lepiej zorganizowana, masz więcej wolnego czasu do spędzenia z członkami rodziny.

Wypracowanie porannej rutyny jest najważniejsze dla poprawy relacji z ludźmi, z którymi mieszkasz. Kiedy Twoja rodzina lub współlokatorzy znają Twój plan dnia, mogą spokojnie żyć z Tobą Nie będzie sporów o to, kto może korzystać z łazienki i nie będzie problemów z dwojgiem lub więcej osobami próbującymi dzielić kuchnię w tym samym czasie.

9. Zwiększ swoją pewność siebie

Kiedy jesteś spokojna i opanowana, naturalnie czujesz się bardziej pewna siebie. Ponadto lepsze zarządzanie czasem oznacza, że osiągniesz więcej, co może również poprawić Twoją samoocenę. Wreszcie, zapewnienie sobie wystarczająco dużo czasu na opiekę osobistą rano może poprawić Twoją pewność siebie. Kiedy przeznaczysz część czasu tylko na czas dla siebie, nie musisz się spieszyć. Możesz poświęcić czas na staranne uczesanie i wybór ubrań, które sprawią, że poczujesz się dobrze.

10. Naucz się bycia elastyczną

Twoja poranna rutyna to dopiero początek Twojego harmonogramu. To normalne, że sprawy nie zawsze pójdą dokładnie tak, jak się tego spodziewałaś, co oznacza, że będziesz musiała się dostosować. Trzymanie się porannej rutyny tak często, jak to możliwe, jest świetne, ale musisz także nauczyć się elastyczności, jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego. Nauczenie się dostosowywania porannej rutyny do takich wydarzeń nauczy Cię elastyczności w innych aspektach życia.

Jak zacząć poranną rutynę?

Rozpoczęcie porannej rutyny jest proste. Po prostu stwórz krótki harmonogram na rano, zaczynając od chwili, gdy się obudzisz. Eksperymentuj z różnymi kolejnościami czynności, aby dowiedzieć się, co jest dla Ciebie najlepsze.

Jaka jest najlepsza rzecz w porannej rutynie? Możesz zacząć od razu! Wymyśl sobie poranną rutynę i zastosuj ją już jutro.

Po utworzeniu porannej rutyny nadszedł czas, aby przejść do innych obszarów swojego życia, które wymagają poprawy. Następnym krokiem do podjęcia może być osiągnięcie lepszej równowagi między życiem zawodowym. a prywatnym. Mamy kilka świetnych wskazówek, które pomogą Ci zacząć. Pracujęn nad nowym artykułem, a tymczasem chętnie poznam jakie są Twoje czynności na liście porannej rutyny. Mam nadzieję bowiem, że korzyści z porannej rutyny przekonały Cię na tyle, żeby nie czekać, a działać już dzisiaj.

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.