Bloki czasowe sposób na organizację pracy

Bloki czasowe to narzędzie organizacji pracy, które pomaga mi każdego dnia. Organizacja pracy to temat, który odmieniany już był przez wszystkie przypadki. A ja nadal mam wrażenie, że wiele osób ma ogromną trudność z tym jak zorganizować dzień pracy efektywni i skutecznie. Wypróbuj bloki czasowe i działaj prężnie MAMOBOSS!

 ZDJĘCIA: Paula Romanowska

bloki czasowe

SKLEP

Naucz się jak zorganizować dzień pracy efektywnie i skutecznie. A wszystko po to, abyś szła do przodu MAMOBOSS! Mówią o mnie urodzona organizatorka, nieśmiało przyznam, że opanowałam do perfekcji sztukę efektywnego wykorzystywania czasu w biurze. Ale zacznę od krótkiego wprowadzenia, abyś wiedziała, że jedziemy na tym samym wózku.

Nazywam się Bogna Bojanowska i jestem przedsiębiorczą kobietą, Redaktor Naczelną magazynu MINT oraz Wedding Plannerką w Wytwórnia Ślubów. Do tego mamą trójki (12 letnich bliźniąt Matteo i Nicolasa, oraz 4 letniej Zoe), żoną Michała, Panią domu i organizatorką życia 5 domowników i psa. Od 2012 roku prowadzę swoją działalność, mam biuro w domu, nienormowane godziny pracy i generalnie tylko ode mnie samej zależy czy i jak będą funkcjonowały moje działania i firmy. Jestem sobie okrętem i sterem, w pełnej świadomości wynikających z tego przywilejów, ale też trudności.

Zapewne tak jak Ty decyduję o tym kiedy pracuję. Przez lata pracy ,,na swoim” wypracowałam system, który pozwala mi maksymalnie wykorzystać czas w biurze, efektywnie realizować działania i pomyślnie prowadzić swoich Klientów i powierzane mi kampanie.

Dzisiaj podzielę się z Tobą kilkoma sposobami na to jak zorganizować dzień pracy efektywnie i skutecznie. Korzystaj do woli i sięgaj gwiazd!

Sprawdź jak zorganzować dzień pracy

Z tego artykułu dowiesz się jak blokować czas i koncentrację, aby móc realizować projekty i efektywnie planować tydzień. Wykorzystuję te metody właśnie wtedy kiedy planuje dzień pracy w biurze. Przejdź od pomysłu do realizacji swoich planów i przebij się przez cały ten hałas związany z produktywnością, aby zaplanować to, co naprawdę działa.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymagania dotyczące twojego czasu w danym dniu, czy wiesz jak mądrze nim zarządzasz? W temacie zarządzania czasem i produktywnością, już niewielkie zmiany mogą mieć duży wpływ na Twoje wyniki. Chciałabym dzisiaj podpowiedzieć Ci metodę bloków czasowych jako narzędzie do organizacji czasu pracy.

Blokowanie czasu może pomóc Ci być na bieżąco ze wszystkimi rzeczami, które wymagają Twojej uwagi. Pomaga w wykonywaniu zadań w sposób, który pozwala zarządzać czasem, przywraca poczucie kontroli w swoim życiu, skupia się na Tobie i zapewnia spokój umysłu.

Co to jest blok czasowy?

Bloki czasowe to koncepcja zarządzania czasem w najbardziej zorganizowany sposób. Jeśli jesteś przyzwyczajona do planowania dnia za pomocą list rzeczy do zrobienia, prawdopodobnie jesteś sfrustrowana w nocy, gdy nie możesz skreślić wszystkich pozycji z listy. Dzieje się tak, ponieważ listy rzeczy do zrobienia są niewystarczające. Nie pomagają w ustalaniu priorytetów zadań ani efektywnym zarządzaniu czasem.

W blokowaniu czasu przydzielasz określony czas w swoim codziennym harmonogramie na wykonanie określonej czynności. Właściwe użycie pozwala skupić się na wykonywaniu dużych i małych zadań, nie będąc jednocześnie zależnym od zegara, który określa, ile godzin pozostało do wykonania pracy. Jako narzędzie zwiększające produktywność, blokowanie czasu jest bardzo skuteczne i było używane przez ludzi takich jak Benjamin Franklin, Bill Gates i Elon Musk, aby wykonywać zadania pomimo bardzo napiętych harmonogramów.

Jakie są zalety bloków czasowych?

Chociaż bloki czasowe są zasadniczo bardzo prostą koncepcją, dodają wartość do zbioru narzędzi do zarządzania czasem danej osoby. Określają, jakie zadania są pilne i ważne, i pomaga zachować równowagę między nimi. Korzystając z bloków czasowych, możesz zająć się pilnymi sprawami, a jednocześnie być na bieżąco ze swoimi długoterminowymi projektami. Kiedy nie planujesz, jak wykorzystasz swój czas, pozwalasz, by nieistotne zadania zdominowały Twój czas – i pod koniec dnia zdajesz sobie sprawę, że ważne rzeczy nie zostały osiągnięte. Nawet jeśli zaczniesz pracować nad zadaniami, które są priorytetowe, może zabraknąć Ci czasu, zanim je ukończysz. 

Planowanie z wyprzedzeniem i zablokowanie wystarczającej ilości czasu na wykonanie wszystkich zadań pozwala ukończyć rzeczy, które są najważniejsze dla osiągnięcia długoterminowych celów. Zatrzymuje prokrastynację na swoich torach. Jeśli zadanie nie trafia do Twojego harmonogramu, możliwe, że nie jest to tak naprawdę priorytet.

Badania wykazały, że można uniknąć prokrastynacji, stosując techniki takie jak bloki czasowe właśnie. Kiedy planujesz konkretną godzinę rozpoczęcia pracy nad zadaniem, jest bardziej prawdopodobne, że faktycznie to zrobisz, ponieważ twój umysł jest gotowy do rozpoczęcia. Jesteś świadoma nadchodzącego zadania i możesz bez wahania przejść do tego zadania. Motywuje Cię do działania zgodnie ze swoimi priorytetami.

Planowanie rzeczy, które musisz zrobić na dany dzień, przypomina uczestnictwo w ważnym spotkaniu — zobowiązujesz się do stawienia się i ich realizacji.

Czasami najtrudniejszą częścią pracy nad projektem jest dopiero początek. Wystarczy iskierka motywacji, aby przezwyciężyć prokrastynację. Zobowiąż się do przestrzegania harmonogramu dokładnie tak, jak go planujesz, a da ci to motywację, której potrzebujesz, aby coś zrobić. Po zarezerwowaniu niezbędnego czasu na wykonanie pracy, będzie to priorytet nad wszystkim innym w tym czasie. Im więcej jesteś w stanie osiągnąć za pomocą tej techniki, tym większą motywację wygenerujesz.

 

bloki czasowe

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Jakie korzyści płyną z bloków czsowych?

Jeśli zastanawiasz się jak zorganizować dzień pracy efektywnie, bloki czasowe to pomysł dla Ciebie. Pozwala bowiem zobaczyć pełny obraz harmonogramu całego dnia. Zmusza Cię do realistycznego oszacowania, ile czasu masz na wykonanie swoich zadań. Chociaż możesz mieć ochotę umieścić 10 rzeczy na swojej liście rzeczy do zrobienia na jeden dzień, prawdopodobnie nie uda Ci się wykonać każdej z nich. Zmuszając się do oszacowania, ile czasu zajmie każde zadanie, jednocześnie myśląc o innych obowiązkach, jakie masz w życiu, trudno jest zobowiązać się do zrobienia zbyt wiele w ciągu jednego dnia.

Pozwalają  być panem swojego czasu. To Ty kontrolujesz, gdzie skierujesz swoją uwagę, i decydujesz się zająć swoimi zadaniami, zanim zaczniesz rozpraszać uwagę. Ludzie często pozwalają, aby ich kalendarze prowadziły ich dni, więc jeśli coś jest w kalendarzu, to się wydarzy. Ale ludzie także ich kalendarze jako narzędzie do odebrania im wolnego czasu, co prowadzi do długich godzin pracy bez przerw. Jeśli z wyprzedzeniem zablokujesz ważne godziny pracy w kalendarzu, możesz go użyć do ukierunkowania swojego czasu.

Jak zaplanować bloki czasowe?

 

Zidentyfikuj swoje największe priorytety, zapisz swoje typowe codzienne zadania i wypisz swoje działania poza pracą. Matryca Eisenhowera to pomocny system do kategoryzacji zadań według ich ważności i pilności. Pomoże Ci to ustalić, co należy zrobić rano, a co można przesunąć na inny dzień, jeśli wydaje się, że Twój dzień jest szczególnie pełny. Na przykład, jeśli masz połączenia konferencyjne do godziny 11:00, nie możesz oczekiwać, że przed lunchem wykonasz trzy godziny pracy nad dużym projektem. Rozważ wszystkie zadania, które są zaangażowane w twoim dniu, zanim poświęcisz swój czas na konkretne projekty.

Następnie skonfiguruj swój harmonogram. Zablokuj cały dzień. Zaplanuj, aby zakończyć codzienne zadania i nie pracować na czas. Zamiast tego nagraj kilka zadań, którym przypisujesz określone bloki czasu na zakończenie. Gdy skończysz z zadaniami, Twoja praca na dany dzień jest skończona. Oznacza to, że zamiast podążać za listą rzeczy do zrobienia, które należy wykonać przed końcem dnia, będziesz mieć bloki czasu przeznaczone na kończenie konkretnych projektów pojedynczo. W przypadku pustych bloków czasu zaplanuj w krótszych blokach (przeznaczając jedno zadanie na blok), według priorytetów. W ten sposób jako pierwsze wykonasz swoje priorytetowe zadania. Zajmij się mniej skomplikowanymi zadaniami pod koniec dnia, kiedy jesteś zmęczony i nie czujesz się zbyt produktywny. Te bardziej bezmyślne zadania mogą obejmować odbieranie wiadomości e-mail i połączeń telefonicznych. Harmonogram bloków czasowych dla każdego wygląda inaczej — zależy to tylko od osobistych priorytetów.

Jak trzymać się planu?

Rób rzeczy, które zaplanowałaś. Wykonuj swoje zadania zgodnie z planem. Oglądaj bloki z szacunkiem i nie wykonuj zadań, które nie są częścią zaplanowanego bloku. Ważne jest, aby zaangażować się w blokowanie czasu, aby było skuteczne. Na początku może wydawać się sztywny, ale poświęcenie mu czasu pomoże ci zobaczyć jego zalety i sprawdzić, czy pomoże ci być bardziej produktywnym w swoim czasie. Częścią zaangażowania w ten proces jest unikanie zewnętrznych rozproszeń, gdy jesteś w środku jednego ze swoich bloków czasowych. Skoncentruj się tylko na zadaniu. Wycisz telefon, wyeliminuj szumy w tle oraz wyłącz powiadomienia e-mail i media społecznościowe. Podczas gdy inni ludzie mogą być potencjalnymi rozpraszaczami, w rzeczywistości jesteś swoim największym wrogiem, jeśli chodzi o zejście z kursu. Stwarzasz większe zagrożenie dla własnej uwagi niż inni ludzie.

Czy bloki czasowe się zmieniają?

Popraw swoje bloki czasowe w razie potrzeby. Sprawy nie pójdą zgodnie z oczekiwaniami w 100% przypadków. Pod koniec dnia przejrzyj, jak poszło z blokowaniem czasu i w razie potrzeby wprowadź poprawki do swojego harmonogramu. Czasami sprawy trwają dłużej, niż się spodziewasz, lub kryzys w ostatniej chwili wymazuje cały dzień. W porządku. Samo przestrzeganie harmonogramu jest ważniejsze niż dokładne trzymanie się go.

Jak planuję swoje bloki czasowe?

W mojej pracy w biurze dzielę bloki czasowe na 4 rodzaje:

  1. BLOK KREATYWNY – który pozwala mi tworzyć koncepty, odpowiadać na briefy i przygotowywać nowe projekty, piszę artykuły, szukam nowych pomysłów i działań
  2. BLOK SPOŁECZNY – w którym planuję wszelkie działania w mediach społecznościowych – planuje posty, tworzę grafiki, materiały do promocji, newslettery, odpowiadam na wiadomości, ustawiam Later, przygotowuję zdjęcia
  3. BLOK ADMINISTRACYJNY – w którym uzupełniam teczki Klientów, arkusze kalkulacyjne, wykonuję opłaty, przygotowuję dokumenty księgowe, formularze zamówienia, skanuje dokumenty, podpisuję dokumenty, analizuję i uzupełniam formularze działań
  4. BLOK SPOTKAŃ I ROZMÓW – to czas na telefony, spotkania na Zoomie oraz w realu

Każdy z bloków czasowych ma od 90 do 120 minut

bloki czasowe
bloki czasowe

Małe podsumowanie

Mam nadzieję, że widzisz już, że bloki czasowe są skutecznym narzędziem zwiększającym produktywność. Stwarzają spokój ducha i uwalniają od poczucia przytłoczenia wszystkimi rzeczami, które musisz osiągnąć. Możesz skorzystać z aplikacji, które pomogą Ci ustalić bloki czasowe. Nie musisz też rewolucjonizować swojego czasu pracy, ale zacząć od jednego dnia w tygodniu na początku. 

Koniecznie daj mi znać czy bloki czasowe na dobre zagościły w Twoim życiu.

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.