Jak zaplanować tydzień
Czy wiesz jak zaplanować tydzień, żeby dobrze zacząć poniedziałek? Oto 11 sprawdzonych sposobów na dobrą organizację dla pracującej mamy. Korzystaj, działaj i zmieniaj swoją codzienność, aby żyć pełną piersią bez stresu i nerwów!

AUTOR: Katarzyna Danaj

jak zaplanować tydzień

SKLEP

Czy wiesz mamo jak zaplanować tydzień, aby zacząć poniedziałek bez stresu?

Czy wiesz jak zaplanować tydzień, aby budzić się każdego dnia bez stresu, nerwów i przerażenia, że o czymś zapomniałaś? I nie chodzi tu o jakąś sztuczną perfekcję, bo nawet Marie Kondo przyznała, że pozwala sobie z dziećmi na chaos. Ja lubię mieć zaplanowany tydzień, bo wtedy śpię spokojnie. Mam pewność, że wszystko, na co mam wpływ, zostało dobrze przemyślane i zaplanowane. To jak, gotowa na zmianę codzienności, aby nie dokładać sobie niepotrzebnego stresu?

11 sposobów na to, aby zacząć poniedziałek bez stresu

Piątek to dla mnie ten czas, w którym planuję nadchodzący tydzień. Robię to nie z nieprzyjemnego obowiązku, ale z radością, że wypracowałam narzędzie, które pozwala mi bezstresowo wejść w nowy tydzień. Wiele osób rekomenduje niedzielne przygotowania, sama też tego próbowałam, ale ostatecznie przy moim trybie pracy, piątek to lepsza opcja. Lubię zaczynać nowy tydzień z dobrym planem, a tylko kilka dni wcześniej, mogę dobrze zadziałać. To jak, gotowa na naukę jak zaplanować tydzień?

1. STWÓRZ TO-DO LISTĘ

Dzięki temu, że zanotujesz wszystko, co masz do zrobienia w nadchodzącym tygodniu, sprawniej rozplanujesz działania, a żaden termin czy wydarzenie Cię nie zaskoczą. Ja wykorzystuję do tego tradycyjny kalendarz, który łączę z kalendarzem Google oraz tradycyjnym ściennym, który wisi w kuchni i jest centrum zarządzania całej rodziny.

2. ZRÓB ZAKUPY

Lubię zaczynać tydzień z pełną lodówką, zatem w piątek robię zakupy online z dostawą w weekend, lub ruszam do lokalnego sklepu z moją listą zakupów. Bez listy się nie ruszam, dzięki niej oszczędzam i optymalizuję wydatki.

3. USTAL PRIORYTETY

Zastanów się co jest najważniejsze w nadchodzącym tygodniu i dostosuj codzienność tak, aby żaden termin, czy wydarzenie Cię nie zaskoczyło.

4. OCZYŚĆ PRZESTRZEŃ

Zaplanuj sprzątanie, nie chodzi mi jednak o takie z odsuwaniem kanap i mebli. Przemyśl jak zaplanować sprzątanie przez domowników, aby przez cały kolejny tydzień było Wam przyjemnie.

5. ZAPLANUJ POSIŁKI

To mój stały punkt wśród zadań jak zaplanować tydzień. Planuję nie tylko obiady, ale również śniadania i kolacje. Dbam także o to, żeby mieć zapas pomysłów na przekąski i drugie śniadania.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Czy wiesz co jak zaplanować przyjemny i zorganizowany tydzień? Czytaj dalej!

6. PRANIE I PRASOWANIE

Z uwagi na liczną rodzinę i intensywne aktywności dzieci, u mnie pralka i suszarka wstawiana jest przynajmniej raz każdego dnia, ale prasujemy już tylko raz w tygodniu. To akurat zadanie, które nieodmiennie przypisane jest do mojego męża. Nie wszystkie bowiem ubrania wkładamy do suszarki, wiele suszymy tradycyjnie. Tak się składa, że lubimy wyprasowane ubrania i planujemy na to czas. Nigdy kosztem czasu z rodziną, zazwyczaj są to wieczorne godziny, gdy dzieci już śpią, w ciągu dnia szkoda nam na to czasu.

7. UPRZĄTNIJ SKRZYNKĘ MAILOWĄ

Koniec tygodnia to dla mnie czas podsumowań w pracy. Kończę tematy i czyszczę skrzynkę, aby ze świeżą głową i bez zaległości wejść w nowy tydzień. Jeśli tak, jak ja pracujesz jako swój własny szef, czuję, że i Ty polubisz ten organizacyjny tip.

8. ZAPLANUJ BUDŻET

Czas zerknąć na finanse, zaplanować wydatki, opłacić faktury. Nie lubię w nowy tydzień  wchodzić bez planu również w temacie finansów. Koniec tygodnia to także czas na to, aby usiąść do faktur. Z reguły także zbieram wszystkie domowe zapotrzebowania i planuję jak te potrzeby rozplanować w czasie optymalizując domowy budżet.

9. CZAS NA SEN

Od dawna już śpię minimum 8h, a dodatkowo w weekend pozwalam sobie dodatkowo zaufać ciału. Zwalniam, nie szczędzę sobie snu, a nawet krótkich dżemek z Zoe. Sen to najlepsze lekarstwo również na przygotowanie do nowego tygodnia pełnego wyzwań.

10. IDŹ NA SPACER

Nie można dobrze wejść w nowy tydzień z głową pełną myśli, stresu i lęku. Spacer to mój regulator nastroju. Lubię spacerować w ciszy, ale najchętniej zaciągam domowników na spacer po naszych okolicznych kaszubskich lasach. To sposób na poprawę humory i oczyszczacz myśli. Połączenie z naturą działa cuda!

12. CELEBRUJ

W minionym tygodniu  nie wydarzyło się nic spektakularnego, a kto powiedział, że w życiu muszą pojawiać się fajerwerki, żeby było pięknie. Praktykuj wdzięczność i zawsze znajdź powód do celebracji. Właśnie tak najlepiej wchodzi się w nowy tydzień. Pozwól sobie na relaks, zwolnij, spełniaj marzenia i rób to, co kochasz. Naładuj akumulatory na nowy tydzień wyzwań!

Czujesz, że mogłaby to być metoda dla Ciebie? A może masz już swoje sprawdzone sposoby na to jak zaplanować tydzień? Podziel się nimi z nami koniecznie!

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.