12 kroków, zaplanuj swój idealny rok

To prawda 2020 dał nam w kość, zastanawiasz sie czemu miałabyś usiąść do planów Nowego Roku, skoro na nic te plany zdały się w minionym roku?

Chociażby po to, żeby wiedzieć na czym stoisz i dokąd zmierzasz. Ja także żyję w myśl zasady ,,tu i teraz”, ale lubie wyznaczać sobie kierunek działania. To jak, czas na planowanie 2021 roku?

zaplanuj rok

SKLEP

Jeśli czytasz ten artykuł, jesteś już o krok bliżej w zaplanowaniu roku 2021. Sama nigdy nie lubiłam podsumowań, ani noworocznych postanowień. Jednak warto zadać sobie pytanie, czy na pewno chcesz wkraczać w nowy rok bez celu?

Wiem, że łatwo powiedzieć – Zaplanuj rok, gorzej wykonać. Ja sama mam aktualnie w domu wszystkie dzieci, biuro też mamy w domu, więc to istny cyrk na wrotkach. Ale dla chcącego nic trudnego. Możesz wstać rano przed domownikami i zaplanować rok 2021. Możesz puścić dzieciom ulubioną bajkę i usiąść w fotelu na czas tylko dla Ciebie. Na pewno nie będzie końca świata przez tą jedną bajkę czy film.

Wszystko jest dla ludzi, kwestia proporcji.

#girlboss do dzieła, zaplanuj rok 2021

 

1. Wróc do wydarzeń roku 2020

To ważny punkt planowania. Bo jak można wyznaczać cele, nie zastanawiając się na tym, co sprawdziło się w mijającym roku, a co totalnie nie. Analiza starego roku, pozwoli Ci wyznaczyć punkt startowy dla tego, który właśnie się zaczyna. Będzie to punkt odniesienia  weryfikacji postępów zmian i realizacji założonych celów. Ja lubię wiedzieć, w jakim momencie życia aktualnie się znajduję i dokąd zmierzam, a Ty?

2. Odpuść

Krok drugi to, zrób porządek dookoła siebie. To czas na to, żeby odpuścić emocjonalnie i fizycznie. W moim przypadku najlepiej sprawdza się wielkie sprzątanie. Wyrzucam wszystko, czego w minionym roku nie używałam. Robię porządek w domu i w głowie. Uwalniam myśli, które do mnie nie budują. Odpuszczam relacje, z osobami, które wprowadzają złą aurę. Po takim seansie czuję się jak nowo narodona.

3. Określ kim chciałabyś być

Trudno wyznaczać cele, nie wiedząc kim się jest, lub chciałoby sie być. Znajdź swoje mocne i słabe strony. Zastanów się kto jest Twoim autorytetem i jaką osobą chcesz się stać. Co musisz zmienić, żeby patrzeć w lustro ze spokojem i dumą.

4. Stwórz mapę marzeń

Stwórz mapę marzeń, abyś wiedziała czego od życia oczekujesz. Nie chodzi tylko o materialne marzenia, ale o emocje i relacje. Mapę możesz powiesić w sypialni, w biurze lub w innym miejscu. Niech przypomina Ci przez cały rok Twoje cele i plany.

5. Znajdź swoje Ikigai

Ikigai to japoński koncept, który ma na celu znalezienie sens życia. To równowaga i miejsce w którym spotykają się Twoje talenty i pasja z tym, które świat potrzebuje oraz za ile świat gotowy jest za nie zapłacić. 

zaplanuj rok

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

6. Niech prowadzi Cię strach

Aby zbudować swoją pewność siebie, musisz okiełznać swój strach. Niech stanie się on Twoją gwiazdą polarną, która poprowadzi Cię we właściwym kierunku.

7. Wyznacz swoje cele

To ten moment, w którym pora określić swoje cele na 2021. Zaplanuj rok, o którym marzyłać. To czas, w którym określasz swoje priorytety w pracy oraz w domu. Właśnie teraz planujesz swój najlepszy rok, do dzieła!

8. Wznieś swoje nawyki na nowy poziom

Spisz listę nawyków, nad którymi chcesz pracować w 2021 roku. Wykreśl te, z którymi chcesz się pożegnać w tym roku. Zaplanuj swój idealny rok, niech nawyki wejdą Ci w krew. A jeśli nadal nie masz siły, żeby wznieść się na wyższy level, wypisz na kartce dlaczego warto inwestować w nie swój czas i energię.

9. Zacznij używać plannera

Jeśli jeszcze nie zaprzyjaźniłaś się z tym narzędziem, czas nadrobić zaległości. To naprawdę pomoże Ci zaplanować rok. Pomyśl jak zorganizowa będzie Twoja praca, ale też codzienność i dom. Do dzieła!

10. Rozbij cele na części pierwsze

Punkt 7 może być nieco przytłaczający. Wielkie cele i strach przed tym jak im podołać. Ale nie poddawaj się, rozbij je na części pierwsze i od razu będziesz miała więcej energii do działania. Pamiętaj, zawsze jest sposób!

11. Przeanalizuj raz jeszcze swoje cele

Jeśli już teraz wiesz, co i jak. To rozplanuj cele na poszczególne miesiące. Pamiętaj, żeby nie tylko realizować działania, ale także sprawdzać postęp relizacji celów. Dostosuj swoje cele do planów i tego, kim chcesz być. To właśnie ten moment, aby zaplanować rok 2021 od podstaw. 

12. Zrób Bucket Listę

Zrób listę przyjemności na ten rok. Niech to będą ciekawe wydarzenia, plany, do czystej zabawy. To mój ulubiony moment planowania roku. To lista na cały rok, stworzona po to, żeby poczuć, że żyję.

zaplanuj rok

Niech ten Ci się spełni. Nie musi być idealny, niech będzie dobry i niezapomniany. Moje życie zmieniło sie diametralnie od momentu, w którym przestałam oczekiwań do niego więcej i zaczęłam się cieszyć z tego, co mam. Brzmi jak dobry plan, prawda?

podobne artykuły

magazyn dla mam

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.