Nudności w ciąży – problem, z którym boryka się ponad połowa kobiet w okresie ciąży. Spowodowane zmianami hormonalnymi w gospodarce kobiet nękają nie tylko o poranku. Wiele z nas miewało je o każdej porze dnia i nocy. Ta mało sympatyczna dolegliwość ustaje zazwyczaj w drugim trymestrze ciąży. Ale jak radzić sobie z nudnościami? Mammazinowe mamy i ekspertki dzielą się swoimi poradami i pomysłami na walkę z nudnościami.

 

Ewelina Szkutnik / Zabawa w gotowanie

„Nudności w ciąży, walczyłam z nimi jedząc po prostu tony migdałów. Równie dobrze służyły mi pestki dyni, które zawsze miałam pod ręką i pochłaniałam również kilogramami.”

Małgosia / Redaktor prowadząca serwis internetowy Mammazine

„W moim przypadku nic nie pomagało na nudności w ciąży. Ani jedzenie zaraz po przebudzeniu, ani imbir, ani migdały. Jedynie lekarstwa dawały sobie radę z mdłościami nie tylko porannymi. Moje koleżanki próbowały natomiast wszystkiego, z lepszymi i gorszymi efektami. Trzeba działać metodą prób i błędów i szukać najlepszej opcji dla siebie. Do tego wierzyć, że po 3 miesiącu przejdą te uprzykrzające życie nudności.”

Daria Rybicka / Dietetyczka

„W ciąży ze swoim pierwszym synkiem nudności dokuczały mi bardzo mocno. Wymiotowałam prawie do 5 miesiąca. Schudłam przez ten czas prawie 5kg i lekarz zalecił mi wtedy przyjmowanie tabletek, które miały ograniczyć dolegliwości. Prawda jest taka, że domowe sposoby niewiele pomagały. A testowałam je na tyle namiętnie, że przez długi czas nie mogłam patrzeć na imbir i migdały. W drugiej ciąży było zupełnie inaczej. O tym, że jestem w ciąży dowiedziałam się będąc już w 3 miesiącu. Nudności w ciąży pojawiły się właśnie w tym okresie i trwały zdecydowanie krócej niż w pierwszej ciąży. Oczywiście były częste wizyty w toalecie, ale tym razem polecane sposoby przynosiły chociaż niewielką ulgę. Dzień zaczynałam niepełną szklanką ciepłej wody z cytryną, często dodawałam świeży imbir. Szybko po wstaniu jadłam śniadanie, ale ważne było to aby nie było one zbyt obfite. Starałam się pilnować regularnych posiłków – dzięki temu unikałam wahań cukru we krwi i to z pewnością pomagało. Zauważyłam, że jak miałam zbyt długą przerwę pomiędzy posiłkami to nudności przybierały na sile. Z domowych sposobów ulgę przynosił mi świeży imbir- dodawałam go do letniej wody z cytryną lub herbaty. Stosowałam go regularnie więc to nie były jednorazowe zrywy w przypadku wystąpienia już dolegliwości. Dosyć często sięgałam również po orzechy, które były dla mnie wygodną i szybką przekąską. Lubię migdały więc zajmowały one mocną pozycję na mojej liście. Mówi się o tym, że one również pomagają przetrwać mdłości. Zobojętniają one kwasy żołądkowe więc jest to możliwe.”

Gosia / Czytelniczka Mammazine

„Nudności w ciąży doskwierały mi we wszystkich trzech ciążach. Mało co pomagało. Medykamenty tylko na chwilę. Pochłaniałam więc sporo migdałów, ale spektakularnych efektów nie zauważyłam. Jedyne co, na dłuższą metę pomagało – soda oczyszczona. Piłam ją co noc.  Wstrętne to było, ale przez chwilę czułam ulgę i mogłam spokojnie zasnąć.

 

5 SPOSOBÓW NA NUDNOŚCI W CIĄŻY

 

Mammazine_sposoby_na_nudności_w_ciąży_2

 

1.ŚNIADANIE DO ŁÓŻKA

Zanim wstaniesz zjedz coś. Jeśli nie masz możliwości otrzymywania codziennie śniadania prosto do łóżka, połóż na stoliku nocnym herbatniki lub banana, po które sięgniesz z łatwością zaraz po przebudzeni się.

Mammazine_sposoby_na_nudności_w_ciąży_4

 

2. IMBIR

Dodawaj imbir do herbaty, wody, pij małymi łyczkami przez cały dzień. Ważne tylko, żeby imbir był świeży. Z łatwością dostaniesz go w każdym supermarkecie.

Mammazine_sposoby_na_nudności_w_ciąży_7

 

3. JEDZ MNIEJ ALE CZĘŚCIEJ

Nie możesz doprowadzić do sytuacji, w której będziesz czuła głód, spowoduje to bowiem mdłości. Nie doprowadzaj zatem do sytuacji, w której nie masz pod ręką pokrojonych warzyw czy owoców. Chrup do woli!

Mammazine_sposoby_na_nudności_w_ciąży_6

 

4. MIGDAŁY

Mają właściwości przeciwwymiotne. Noś w torebce małe opakowanie tych bakali i gdy tylko poczujesz ssanie w żołądku, przegryź migdały.

Mammazine_sposoby_na_nudności_w_ciąży_5

 

5. WITAMINA B6

Ma właściwości hamujące nudności. W Twojej diecie nie powinno zatem zabraknąć produktów bogatych w witaminę B6.  Jedz zatem na zdrowie: kapustę, kalafior, groszek zielony, chude mięso, marchew, ziemniaki, szpinak oraz produkty zbożowe.

Mammazine_sposoby_na_nudności_w_ciąży_3

 

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.