Bajki dla dzieci bezpieczne i rozwijające

Bajki dla dzieci to magiczny świat, który daje poczucie bezpieczeństwa. Bajki dla dzieci rozwijają wyobraźnię. Sprawdź, które bajki bawią i rozwijają.

bajki dla dzieci

SKLEP

Bajki towarzyszą nam całe życie. Poznajemy świat bajek jako dzieci, by potem wchodząc w rolę rodzica wprowadzać w bajkową krainę swoje pociechy. W dobie postępu technologicznego i tempa życia, maluchy coraz wcześniej i coraz więcej czasu spędzają przed ekranem telewizora, laptopa bądź telefonu. Żeby zdobyć chwilę cennego czasu na pracę lub obowiązki domowe, rodzice przebierają w niezliczonej ofercie bajek, którymi na chwilę zajmą uwagę swoich pociech. Dlatego warto znać i wybierać bajki, które mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

BOBASKI I MIŚ – BAJKA POLECANA DLA NAJMŁODSZYCH DZIECI

Wielu rodziców stoi przed dylematem, kiedy zacząć wprowadzać dziecko w świat animowanych bajek, a szczególnie, jakie bajki są odpowiednie dla dziecka, które dopiero stawia pierwsze kroki w świecie. Treści bajek dla najmłodszych, nawet jeśli są rekomendowane dla danej grupy wiekowej, rzadko są weryfikowane pod tym kątem. Na szczęście są też takie, które możemy z czystym sumieniem i bezpiecznie pokazywać od najmłodszych lat, ponieważ zostały sprawdzone przez psychologów i specjalistów od edukacji dziecięcej.

Od niedawna na antenie Tvp ABC oraz vod.tvp można oglądać nową bajkę (twórcy popularnej Rodziny Treflików) pt. Bobaski i Miś, która została stworzona właśnie z myślą o najmłodszym odbiorcy. Podobnie jak przy pierwszej produkcji, za reżyserię składającego się z 26 odcinków mini serialu odpowiada Marek Skrobecki, współtwórca nagrodzonej Oscarem, stworzonej do muzyki Sergieja Prokofiewa, animacji pt. „Piotruś i Wilk”.

bajki dla dzieci
bajki dla dzieci
bajki dla dzieci

ŚWIAT WIDZIANY OCZAMI BOBASKA

Bobaski i Miś to bajka inna niż wszystkie znane nam animacje. Przede wszystkim wyróżnia się brakiem dialogów, które zastępują łagodne dźwięki i muzyka skomponowana przez samego reżysera. Minimalistyczne, pełne form geometrycznych i kolorowych kształtów scenografie zostały dostosowane do możliwości odbioru obrazu przez najmłodsze dzieci. Każdy z odcinków bajki Bobaski i Miś trwa zaledwie 3 minuty, co odpowiada możliwościom skupienia maluszka.

Dwójka bajkowych Bobasków (fani Rodziny Treflików natychmiast rozpoznają w nich małe Trefliki) ma te same cechy co wszystkie maluchy na świecie – są słodkie, ciekawskie i wszędzie ich pełno. Wszystko co widzą jest dla nich nowe i ekscytujące, a ogromna potrzeba poznawania otoczenia często wpędza je w tarapaty. Na szczęście na ratunek zawsze przychodzi tytułowy Miś, przyjaciel i opiekun, który dba o to, żeby każda przygoda miała szczęśliwe zakończenie. Brzmi znajomo? Twórcy z KAZstudio w Gdyni (dawne Studio Trefl) zadbali o to, żeby maluchy oglądając bajkę mogły łatwo zidentyfikować się z bohaterami oraz rozpoznać i zrozumieć otaczający je świat.

BAJKA, KTÓRA ROZWIJA KREATYWNOŚĆ, WRAŻLIWOŚĆ ARTYSTYCZNĄ I WSPOMAGA ROZWÓJ EMOCJONALNY

Animacji nie brakuje też artystycznego polotu. Całość utrzymana jest w konwencji pierwszych filmów z czasów kina niemego (np. Charlie Chaplin), a zabawne sytuacje, które przeżywają bohaterowie, mają na celu rozbawienie małego widza do rozpuku.

Na oficjalnym profilu animacji Bobaski i Miś znajdziemy przytoczone cytaty opinii psychologicznych, które potwierdzają, że rodzice mogą bezpiecznie pokazywać tę bajkę nawet najmłodszym pociechom.

Serial ma adekwatne przesłanie, uwzględnia potrzeby młodego widza i pozwala go bezpiecznie wprowadzić w świat mediów”.

Co ważne, serial wprowadza rodziców w świat dziecka, dzięki czemu mogą lepiej zrozumieć potrzeby własnego malucha i z empatią odpowiadać na nie.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

bajki dla dzieci

BAJKI DOSTOSOWANE DO DZIECIĘCYCH POTRZEB

Wszystko wskazuje na to, że KAZstudio w Gdyni specjalizuje się w bajkach skrojonych na miarę dziecięcych potrzeb, bowiem kolejna animacja, którą polecamy rodzicom już nieco starszych dzieci, została stworzona przez ten sam zespół. Rodzina Treflików, bo o niej mowa, to pierwszy animowany poklatkowo muzyczny serial Studia i chyba jedyny taki serial dla dzieci w Polsce. Niezwykłe przygody Treflików niemal od 5. lat. możemy oglądać na ekranach telewizorów. W tym czasie zyskały rzesze małych fanów, a także uznanie specjalistów od edukacji dziecięcej.

Na półkach sklepowych nie brakuje puzzli, gier edukacyjnych, książek i płyt z muzyką z serialu Rodzina Treflików, a w ramach innowacyjnego projektu Trefliki w Przedszkolu powstały zestawy edukacyjne dla przedszkoli, z których uczą się dzieci. Funkcjonuje też platforma edukacyjna www.edukacjaztreflikami.pl, która prowadzona jest we współpracy z nauczycielami oraz powstają kolejne placówki przedszkolne pod patronatem Rodziny Treflików  (w Zaborzu i w Gdyni).

W serialu poruszane są tak ważne zagadnienia jak: ekologia, dbanie o środowisko, przyjaźń, wzajemny szacunek, uczciwość, wytrwałość w pokonywaniu problemów, czy tolerancja. Dzięki poruszanej w bajce problematyce, możemy przekazać dziecku wiele cennych wartości.   

Głosom serialowych postaci od lat udzielają znani aktorzy serialowi i dubbingowi: m.in. Joanna Jabłczyńska, Jarosław Boberek, Krystyna Tkacz, Grzegorz Pawlak czy Karolina Trębacz.

Możemy zdradzić, że w najbliższym sezonie usłyszymy także głos Piotra Czajki i Jacka Kawalca.

bajki dla dzieci
bajki dla dzieci

ZAGRANICZNY SUKCES BAJKI

Na koniec warto dodać, że walory bajki Rodzina Treflików doceniane są już nie tylko w Polsce. Obecnie bajkę można oglądać w Czechach, Niemczech, na Węgrzech i w Rumunii, a od nowego roku będzie dostępna w większości europejskich krajów.

Czy serial Bobaski i Miś czeka podobny sukces? Trzymamy kciuki, żeby tak było, bo właśnie takie produkcje najlepiej promują polską animację.

Fanów Rodziny Treflików  w te Święta czeka nie lada gratka, gdyż  26 grudnia na kanale TVP ABC planowana jest premiera 6. sezonu serialu. Obecnie, w kraju, muzyczną animację można oglądać na kanale TVP ABC, Nick Jr, TOP Kids, VOD.TVP, VECTRA, TBN oraz na YouTube https://www.youtube.com/RodzinaTreflikow . Serial jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Serial Bobaski i Miś można oglądać codziennie o godz. 13.25 w TVP ABC oraz VOD.TVP, a od 6. grudnia również na YouTube. Więcej na temat produkcji znajdziecie na stronie https://thetreflikfamily.com

bajki dla dzieci
bajki dla dzieci
bajki dla dzieci

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.