Bajki dla dzieci bezpieczne i rozwijające

Bajki dla dzieci to magiczny świat, który daje poczucie bezpieczeństwa. Bajki dla dzieci rozwijają wyobraźnię. Sprawdź, które bajki bawią i rozwijają.

bajki dla dzieci

SKLEP

Bajki towarzyszą nam całe życie. Poznajemy świat bajek jako dzieci, by potem wchodząc w rolę rodzica wprowadzać w bajkową krainę swoje pociechy. W dobie postępu technologicznego i tempa życia, maluchy coraz wcześniej i coraz więcej czasu spędzają przed ekranem telewizora, laptopa bądź telefonu. Żeby zdobyć chwilę cennego czasu na pracę lub obowiązki domowe, rodzice przebierają w niezliczonej ofercie bajek, którymi na chwilę zajmą uwagę swoich pociech. Dlatego warto znać i wybierać bajki, które mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

BOBASKI I MIŚ – BAJKA POLECANA DLA NAJMŁODSZYCH DZIECI

Wielu rodziców stoi przed dylematem, kiedy zacząć wprowadzać dziecko w świat animowanych bajek, a szczególnie, jakie bajki są odpowiednie dla dziecka, które dopiero stawia pierwsze kroki w świecie. Treści bajek dla najmłodszych, nawet jeśli są rekomendowane dla danej grupy wiekowej, rzadko są weryfikowane pod tym kątem. Na szczęście są też takie, które możemy z czystym sumieniem i bezpiecznie pokazywać od najmłodszych lat, ponieważ zostały sprawdzone przez psychologów i specjalistów od edukacji dziecięcej.

Od niedawna na antenie Tvp ABC oraz vod.tvp można oglądać nową bajkę (twórcy popularnej Rodziny Treflików) pt. Bobaski i Miś, która została stworzona właśnie z myślą o najmłodszym odbiorcy. Podobnie jak przy pierwszej produkcji, za reżyserię składającego się z 26 odcinków mini serialu odpowiada Marek Skrobecki, współtwórca nagrodzonej Oscarem, stworzonej do muzyki Sergieja Prokofiewa, animacji pt. „Piotruś i Wilk”.

bajki dla dzieci
bajki dla dzieci
bajki dla dzieci

ŚWIAT WIDZIANY OCZAMI BOBASKA

Bobaski i Miś to bajka inna niż wszystkie znane nam animacje. Przede wszystkim wyróżnia się brakiem dialogów, które zastępują łagodne dźwięki i muzyka skomponowana przez samego reżysera. Minimalistyczne, pełne form geometrycznych i kolorowych kształtów scenografie zostały dostosowane do możliwości odbioru obrazu przez najmłodsze dzieci. Każdy z odcinków bajki Bobaski i Miś trwa zaledwie 3 minuty, co odpowiada możliwościom skupienia maluszka.

Dwójka bajkowych Bobasków (fani Rodziny Treflików natychmiast rozpoznają w nich małe Trefliki) ma te same cechy co wszystkie maluchy na świecie – są słodkie, ciekawskie i wszędzie ich pełno. Wszystko co widzą jest dla nich nowe i ekscytujące, a ogromna potrzeba poznawania otoczenia często wpędza je w tarapaty. Na szczęście na ratunek zawsze przychodzi tytułowy Miś, przyjaciel i opiekun, który dba o to, żeby każda przygoda miała szczęśliwe zakończenie. Brzmi znajomo? Twórcy z KAZstudio w Gdyni (dawne Studio Trefl) zadbali o to, żeby maluchy oglądając bajkę mogły łatwo zidentyfikować się z bohaterami oraz rozpoznać i zrozumieć otaczający je świat.

BAJKA, KTÓRA ROZWIJA KREATYWNOŚĆ, WRAŻLIWOŚĆ ARTYSTYCZNĄ I WSPOMAGA ROZWÓJ EMOCJONALNY

Animacji nie brakuje też artystycznego polotu. Całość utrzymana jest w konwencji pierwszych filmów z czasów kina niemego (np. Charlie Chaplin), a zabawne sytuacje, które przeżywają bohaterowie, mają na celu rozbawienie małego widza do rozpuku.

Na oficjalnym profilu animacji Bobaski i Miś znajdziemy przytoczone cytaty opinii psychologicznych, które potwierdzają, że rodzice mogą bezpiecznie pokazywać tę bajkę nawet najmłodszym pociechom.

Serial ma adekwatne przesłanie, uwzględnia potrzeby młodego widza i pozwala go bezpiecznie wprowadzić w świat mediów”.

Co ważne, serial wprowadza rodziców w świat dziecka, dzięki czemu mogą lepiej zrozumieć potrzeby własnego malucha i z empatią odpowiadać na nie.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Kreatywny Zeszyt Zabaw MINT z pomysłami na laurki z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie Kreatywny Zeszyt Zabaw z całą masą inspiracji na kreatywny czas. 

bajki dla dzieci

BAJKI DOSTOSOWANE DO DZIECIĘCYCH POTRZEB

Wszystko wskazuje na to, że KAZstudio w Gdyni specjalizuje się w bajkach skrojonych na miarę dziecięcych potrzeb, bowiem kolejna animacja, którą polecamy rodzicom już nieco starszych dzieci, została stworzona przez ten sam zespół. Rodzina Treflików, bo o niej mowa, to pierwszy animowany poklatkowo muzyczny serial Studia i chyba jedyny taki serial dla dzieci w Polsce. Niezwykłe przygody Treflików niemal od 5. lat. możemy oglądać na ekranach telewizorów. W tym czasie zyskały rzesze małych fanów, a także uznanie specjalistów od edukacji dziecięcej.

Na półkach sklepowych nie brakuje puzzli, gier edukacyjnych, książek i płyt z muzyką z serialu Rodzina Treflików, a w ramach innowacyjnego projektu Trefliki w Przedszkolu powstały zestawy edukacyjne dla przedszkoli, z których uczą się dzieci. Funkcjonuje też platforma edukacyjna www.edukacjaztreflikami.pl, która prowadzona jest we współpracy z nauczycielami oraz powstają kolejne placówki przedszkolne pod patronatem Rodziny Treflików  (w Zaborzu i w Gdyni).

W serialu poruszane są tak ważne zagadnienia jak: ekologia, dbanie o środowisko, przyjaźń, wzajemny szacunek, uczciwość, wytrwałość w pokonywaniu problemów, czy tolerancja. Dzięki poruszanej w bajce problematyce, możemy przekazać dziecku wiele cennych wartości.   

Głosom serialowych postaci od lat udzielają znani aktorzy serialowi i dubbingowi: m.in. Joanna Jabłczyńska, Jarosław Boberek, Krystyna Tkacz, Grzegorz Pawlak czy Karolina Trębacz.

Możemy zdradzić, że w najbliższym sezonie usłyszymy także głos Piotra Czajki i Jacka Kawalca.

bajki dla dzieci
bajki dla dzieci

ZAGRANICZNY SUKCES BAJKI

Na koniec warto dodać, że walory bajki Rodzina Treflików doceniane są już nie tylko w Polsce. Obecnie bajkę można oglądać w Czechach, Niemczech, na Węgrzech i w Rumunii, a od nowego roku będzie dostępna w większości europejskich krajów.

Czy serial Bobaski i Miś czeka podobny sukces? Trzymamy kciuki, żeby tak było, bo właśnie takie produkcje najlepiej promują polską animację.

Fanów Rodziny Treflików  w te Święta czeka nie lada gratka, gdyż  26 grudnia na kanale TVP ABC planowana jest premiera 6. sezonu serialu. Obecnie, w kraju, muzyczną animację można oglądać na kanale TVP ABC, Nick Jr, TOP Kids, VOD.TVP, VECTRA, TBN oraz na YouTube https://www.youtube.com/RodzinaTreflikow . Serial jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Serial Bobaski i Miś można oglądać codziennie o godz. 13.25 w TVP ABC oraz VOD.TVP, a od 6. grudnia również na YouTube. Więcej na temat produkcji znajdziecie na stronie https://thetreflikfamily.com

bajki dla dzieci
bajki dla dzieci
bajki dla dzieci

podobne artykuły

Rodzic Idealny

Zapisz się na newsletter

gazeta dla mam

No.14 MINT | świąteczne wydanie już jest!

Magazyn MINT to poradnik dla mam o charakterze lifestylowym. MINT to nie tylko portal, który codziennie dostarcza porcji inspiracji dla mamy i dziecka. To także drukowany kwartalnik stworzony dla chwili relaksu. Poczuj miętę do MINT.

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.