Biblioteczka to prosty mebel składający się z rytmicznych pionowych i poziomych podziałów tworzących otwarte półki. To pierwsze skojarzenie biblioteczki, które przychodzi nam na myśl. Nic dziwnego, ponieważ jest to najprostsze i najbardziej klasyczne rozwiązanie. Ale biblioteczki w pokoju dziecięcym wcale nie muszą być nudne, a walory estetyczne nie muszą schodzić na dalszy plan ustępując pola praktycznym aspektom. Przy odrobinie fantazji możemy znaleźć coś naprawdę ładnego i oryginalnego.

 

OTO TOP 10 BIBLIOTECZEK DO POKOJU DZIECKA

 

1.    KLASYCZNA BILBIOTECZKA

Prosty mebel o regularnych podziałach jest bardzo dobrą bazą i sprawdzi się w każdym wnętrzu. Może składać się jedynie z otwartych półek lub łączyć w sobie części “otwarte” z “zamkniętymi”. Jednokolorową biblioteczkę możemy urozmaicić dodając ciekawe uchwyty lub wprowadzając dodatkowy materiał, np. drewno. Również dzięki kolorowym akcesoriom możemy w prosty sposób spersonalizować go i nadać mu indywidualny charakter.

Źródło: www.my-full-house.com

 

2. BIBLIOTECZKA Z ODROBINĄ SZLEŃSTWA

Biblioteczka może mieć bardzo prostą formę o regularnych podziałach lub wręcz przeciwnie – konstrukcję asymetryczną, lekko szaloną. Jeśli połączymy to z nóżkami i uchwytami o ciekawym kształcie, wprowadzimy dodatkowy kolor lub materiał możemy uzyskać coś naprawdę niepowtarzalnego.

CONCEPT: Ania Chmielewska, Jola Skóra PHOTOGRAPHY: Jola Skóra STYLIST: Ania Chmielewska

CONCEPT: Ania Chmielewska, Jola Skóra
PHOTOGRAPHY: Jola Skóra
STYLIST: Ania Chmielewska

3. POJEDYŃCZE PÓŁECZKI

To idealny pomysł na początek, kiedy księgozbiór jest niewielki. Półki nie zajmują dużo miejsca, nie odstają bardzo od ściany i dlatego mogą być powieszone tak nisko, aby nawet małe dziecko mogło do nich dosięgnąć. Można kupić gotowe półki, ale sprytnym pomysłem będzie również wykorzystanie półek na przyprawy i pomalowanie ich na pasujący nam kolor. Dodatkowym atutem jest w tym wypadku fakt, że dziecko widzi okładki książeczek i łatwo może odnaleźć swoją ulubioną.

Źródło: www.babydeco.blogspot.com

Źródło: www.laybabylay.com

Źródło: www.theyellowcactus.es

 

4. REGAŁ Z POJEDYŃCZYCH PÓŁEK

Z pojedynczych półek możemy stworzyć większą konstrukcję. Wieszając je jedna pod drugą tworzymy coś na kształt regału. Konstrukcja jest lekka, wąska i nie ostaje od ściany dlatego możemy ją umieścić nawet w miejscu, gdzie tradycyjny regał nie miałby szans się zmieścić.

Źródło: www.babies.constancezahn.com

Źródło: www.daffodildesign.com

5. BIBLIOTECZKA Z SIEDZISKIEM

Nie ma chyba lepszego pomysłu niż umieścić biblioteczkę w sąsiedztwie wygodnego siedziska. A co jeśliby połączyć je ze sobą? Półki pomieszczą książki i zabawki a miękkie siedzisko będzie doskonałym miejscem do lektury. Jeśli mamy duże okna, a parapet jest nisko świetnym rozwiązaniem będzie stworzenie regału z miękkim siedziskiem tuż pod oknem. To duet idealny.

Możemy zamówić taki mebel lub skorzystać z gotowych rozwiązań i zatroszczyć się o miękkie siedzisko lub dużo poduszek.

Źródło: www.domzpomyslem.pl

6. BIBLIOTECZKA Z MODUŁÓW

Kwadratowe, prostokątne, sześcienne – moduły 3d są lekkie i możemy je dowolnie zestawiać tworząc przy tym ciekawe kompozycje. Takie modułowe konstrukcje mają taką zaletę, że w raz z powiększaniem się księgozbioru możemy dokładać kolejny element zwiększając tym samym miejsce w naszej biblioteczce. Wielu producentów oferuje takie moduły, możemy również wykorzystać meble w formie kubików.

Źródło: www.kochamurzadzanie.pl

7. BIBLIOTECZKA ZE SKRZYNEK

To kolejny już sposób na wykorzystanie modnych w ostatnim czasie drewnianych skrzynek. Skrzynki można zabezpieczyć bezbarwnym lakierem lub pomalować na psujący nam kolor i ułożyć z nich dowolną konstrukcję. Taka biblioteczka będzie pasowała do skandynawskich lub loftowych wnętrz, ale nie tylko.

Źródło: www.maisondepax.com

8. NOWE ŻYCIE STAREGO MEBLA

Rolę biblioteczki może odegrać również mebel, którego początkowe przeznaczenie było zupełnie inne. Stare meble mają unikatowy charakter i są ciekawym akcentem w nowoczesnym wnętrzu. Jeśli pierwotna forma mebla nie pasuje w 100% do naszego wnętrza zawsze możemy poddać go renowacji i pomalować na inny kolor lub dodać nowe nóżki lub uchwyty. 

Źródło: www.finelittleday.com

Źródło: www.thebooandtheboy.com

9. MOBILNA BIBLIOTECZKA

Nie masz jednego, konkretnego miejsca na biblioteczkę? Mobilny mebel jest świetnym rozwiązaniem. Możemy go przestawiać w dowolne miejsce i zawsze jest pod ręką. Możemy kupić taki mebel lub wykorzystać do tego celu wózek na kółkach.

Źródło: www.ikea.com

10. OSOBNE BIBLIOTECZKI DLA RODZEŃSTWA

Umieszczenie dwóch biblioteczek w pokoju rodzeństwa to dobry pomysł, szczególnie jeśli pokój dzieli ze sobą dwoje dzieci w różnych wieku, o różnych zainteresowaniach, posiadających swoje własne księgozbiory. Biblioteczki mogą być identyczne lub różnić się np. kolorem. Daje to wrażenie spójności całej kompozycji przy zachowaniu odrębności.

Źródło: www.voyconlacasacuestas.blogspot.com.es

To zestawienie to jedynie początek. Ilość możliwości jest nieograniczona a każdy z nas może znaleźć coś dla siebie.

Autor: Marta Sikora

 

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.