Biblioteczka to prosty mebel składający się z rytmicznych pionowych i poziomych podziałów tworzących otwarte półki. To pierwsze skojarzenie biblioteczki, które przychodzi nam na myśl. Nic dziwnego, ponieważ jest to najprostsze i najbardziej klasyczne rozwiązanie. Ale biblioteczki w pokoju dziecięcym wcale nie muszą być nudne, a walory estetyczne nie muszą schodzić na dalszy plan ustępując pola praktycznym aspektom. Przy odrobinie fantazji możemy znaleźć coś naprawdę ładnego i oryginalnego.

 

OTO TOP 10 BIBLIOTECZEK DO POKOJU DZIECKA

 

1.    KLASYCZNA BILBIOTECZKA

Prosty mebel o regularnych podziałach jest bardzo dobrą bazą i sprawdzi się w każdym wnętrzu. Może składać się jedynie z otwartych półek lub łączyć w sobie części “otwarte” z “zamkniętymi”. Jednokolorową biblioteczkę możemy urozmaicić dodając ciekawe uchwyty lub wprowadzając dodatkowy materiał, np. drewno. Również dzięki kolorowym akcesoriom możemy w prosty sposób spersonalizować go i nadać mu indywidualny charakter.

Źródło: www.my-full-house.com

 

2. BIBLIOTECZKA Z ODROBINĄ SZLEŃSTWA

Biblioteczka może mieć bardzo prostą formę o regularnych podziałach lub wręcz przeciwnie – konstrukcję asymetryczną, lekko szaloną. Jeśli połączymy to z nóżkami i uchwytami o ciekawym kształcie, wprowadzimy dodatkowy kolor lub materiał możemy uzyskać coś naprawdę niepowtarzalnego.

CONCEPT: Ania Chmielewska, Jola Skóra PHOTOGRAPHY: Jola Skóra STYLIST: Ania Chmielewska

CONCEPT: Ania Chmielewska, Jola Skóra
PHOTOGRAPHY: Jola Skóra
STYLIST: Ania Chmielewska

3. POJEDYŃCZE PÓŁECZKI

To idealny pomysł na początek, kiedy księgozbiór jest niewielki. Półki nie zajmują dużo miejsca, nie odstają bardzo od ściany i dlatego mogą być powieszone tak nisko, aby nawet małe dziecko mogło do nich dosięgnąć. Można kupić gotowe półki, ale sprytnym pomysłem będzie również wykorzystanie półek na przyprawy i pomalowanie ich na pasujący nam kolor. Dodatkowym atutem jest w tym wypadku fakt, że dziecko widzi okładki książeczek i łatwo może odnaleźć swoją ulubioną.

Źródło: www.babydeco.blogspot.com

Źródło: www.laybabylay.com

Źródło: www.theyellowcactus.es

 

4. REGAŁ Z POJEDYŃCZYCH PÓŁEK

Z pojedynczych półek możemy stworzyć większą konstrukcję. Wieszając je jedna pod drugą tworzymy coś na kształt regału. Konstrukcja jest lekka, wąska i nie ostaje od ściany dlatego możemy ją umieścić nawet w miejscu, gdzie tradycyjny regał nie miałby szans się zmieścić.

Źródło: www.babies.constancezahn.com

Źródło: www.daffodildesign.com

5. BIBLIOTECZKA Z SIEDZISKIEM

Nie ma chyba lepszego pomysłu niż umieścić biblioteczkę w sąsiedztwie wygodnego siedziska. A co jeśliby połączyć je ze sobą? Półki pomieszczą książki i zabawki a miękkie siedzisko będzie doskonałym miejscem do lektury. Jeśli mamy duże okna, a parapet jest nisko świetnym rozwiązaniem będzie stworzenie regału z miękkim siedziskiem tuż pod oknem. To duet idealny.

Możemy zamówić taki mebel lub skorzystać z gotowych rozwiązań i zatroszczyć się o miękkie siedzisko lub dużo poduszek.

Źródło: www.domzpomyslem.pl

6. BIBLIOTECZKA Z MODUŁÓW

Kwadratowe, prostokątne, sześcienne – moduły 3d są lekkie i możemy je dowolnie zestawiać tworząc przy tym ciekawe kompozycje. Takie modułowe konstrukcje mają taką zaletę, że w raz z powiększaniem się księgozbioru możemy dokładać kolejny element zwiększając tym samym miejsce w naszej biblioteczce. Wielu producentów oferuje takie moduły, możemy również wykorzystać meble w formie kubików.

Źródło: www.kochamurzadzanie.pl

7. BIBLIOTECZKA ZE SKRZYNEK

To kolejny już sposób na wykorzystanie modnych w ostatnim czasie drewnianych skrzynek. Skrzynki można zabezpieczyć bezbarwnym lakierem lub pomalować na psujący nam kolor i ułożyć z nich dowolną konstrukcję. Taka biblioteczka będzie pasowała do skandynawskich lub loftowych wnętrz, ale nie tylko.

Źródło: www.maisondepax.com

8. NOWE ŻYCIE STAREGO MEBLA

Rolę biblioteczki może odegrać również mebel, którego początkowe przeznaczenie było zupełnie inne. Stare meble mają unikatowy charakter i są ciekawym akcentem w nowoczesnym wnętrzu. Jeśli pierwotna forma mebla nie pasuje w 100% do naszego wnętrza zawsze możemy poddać go renowacji i pomalować na inny kolor lub dodać nowe nóżki lub uchwyty. 

Źródło: www.finelittleday.com

Źródło: www.thebooandtheboy.com

9. MOBILNA BIBLIOTECZKA

Nie masz jednego, konkretnego miejsca na biblioteczkę? Mobilny mebel jest świetnym rozwiązaniem. Możemy go przestawiać w dowolne miejsce i zawsze jest pod ręką. Możemy kupić taki mebel lub wykorzystać do tego celu wózek na kółkach.

Źródło: www.ikea.com

10. OSOBNE BIBLIOTECZKI DLA RODZEŃSTWA

Umieszczenie dwóch biblioteczek w pokoju rodzeństwa to dobry pomysł, szczególnie jeśli pokój dzieli ze sobą dwoje dzieci w różnych wieku, o różnych zainteresowaniach, posiadających swoje własne księgozbiory. Biblioteczki mogą być identyczne lub różnić się np. kolorem. Daje to wrażenie spójności całej kompozycji przy zachowaniu odrębności.

Źródło: www.voyconlacasacuestas.blogspot.com.es

To zestawienie to jedynie początek. Ilość możliwości jest nieograniczona a każdy z nas może znaleźć coś dla siebie.

Autor: Marta Sikora

 

Zapisz się na newsletter

gazeta dla mam

No.14 MINT | świąteczne wydanie już jest!

Magazyn MINT to poradnik dla mam o charakterze lifestylowym. MINT to nie tylko portal, który codziennie dostarcza porcji inspiracji dla mamy i dziecka. To także drukowany kwartalnik stworzony dla chwili relaksu. Poczuj miętę do MINT.

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.