Wystarczy 7 prostych historii, żeby nauczyć dziecko dobrych nawyków. Na półki księgarni trafiła właśnie bestsellerowa książka  „7 nawyków szczęśliwego dzieciństwa” Sean’a Covey, słynnego amerykańskiego eksperta w dziedzinie psychologii.

Jako rodzice stajemy na wysokości zadania gotowi do działania, aby dać dzieciom dobry start w przyszłość, mocne korzenie i wiarę, że mogą wszystko.

Od najmłodszych lat pokazujemy jaką moc można zyskać, żyjąc zgodnie z zasadami takimi jak: odpowiedzialność, planowanie, szacunek dla innych, praca zespołowa czy równowaga. Zasady te są ponadczasowe, uniwersalne i oczywiste, a dziś potrzebujemy ich bardziej niż kiedykolwiek. Poznaj z dzieckiem 7 nawyków szczęśliwego dzieciństwa, wprowadź w życie i idź do przodu.

POZNAJ 7 NAWYKÓW SZCZĘŚLIWEGO DZIECKA

#1 POCZUCIE SPRAWSTWA

Dzieci już od najmłodszych lat uczą się, że podejmowana przez nich inicjatywa bywa kłopotliwa i niewygodna, co więcej uczone są bierności.

SKUTECZNY NAWYK: Bądź proaktywny!

ZŁY NAWYK: Nie wychylaj się, Nie ruszaj bo popsujesz, Siedź cicho

 

#2 PLANOWANIE

Dzieci są niezwykle ciekawe co je czeka, uwielbiają planować. Mają sprecyzowane plany i oczekiwania, zarzucając nas pytaniami kiedy, długo jeszcze. Zamiast planować za nie, zapytajmy dzieci i wspólny czas czy wakacje. Zaakceptujmy odmienne pomysły dzieci.

SKUTECZNY NAWYK: Planuj w krótkiej i odległej perspektywie

ZŁY NAWYK: Rób co Ci mówię – odtwarzaj, a nie planuj

 

#3 USTALANIE PRIORYTETÓW

Często mamy ważne powody, aby pośpieszać dzieci, jednak to decydowanie o priorytetach za nich bierze pod uwagę jedynie nasze cele, a nie dziecka. A to dzięki własnym celom dzieci uwierzą w siebie, zyskają niezależność potrzebną do wzięcia odpowiedzialności w dorosłym życiu.

SKUTECZNY NAWYK: Rób najpierw, co najważniejsze

ZŁY NAWYK: Pośpiesz się, zrób to teraz, natychmiast

 

#4 NEGOCJOWANIE DOBRYCH ROZWIĄZAŃ

Od najmłodszych chwil dzieci uczą  się ustępować dorosłym, a rywalizować z rówieśnikami. A w życiu należy starać się o dobro własne i drugiej osoby, dbać o potrzeby własne, ale i innych. Nie można wiecznie ustępować.

SKUTECZNY NAWYK: Myśl w kategoriach wygrana-wygrana

ZŁY NAWYK: Nie targuj się ze mną, nie negocjuj po prostu przegraj

 

#5 KOMUNIKACJA OPARTA NA EMPATII

Pomagamy dzieciom w zrozumieniu świata, czasami wolimy unikać prawdy, czasami nam się zwyczajnie nie chce, denerwujemy się niepotrzebnie, gdy dzieci są dociekliwe i zdają pytania. Unikamy szczerej rozmowy o uczuciach, a dziwimy się że relacje z dziećmi nie są dosyć bliskie. Nie dajemy przyzwolenia na przeżywanie, odwracamy uwagę. W efekcie nie uczymy empatii.

SKUTECZNY NAWYK: Staraj się najpierw zrozumieć, a potem dopiero być zrozumianym.

ZŁY NAWYK: Czy Ty musisz tyle pytać? nie ma o co płakać

 

#6 DOCENIENIE RÓŻNIC POMIĘDZY LUDŹMI

Naturalne jest, że chronimy nasze dzieci, często wmawiamy im, że nie warto zadawać się z ludźmi którzy są inni, myślą czy działają inaczej. Dzieci jednak są ciekawe z natury i nieskażone stereotypami, akceptują wszystkich takimi jacy są. Warto je w tym wspierać, zaprocentuje ta umiejętność w przyszłości.

SKUTECZNY NAWYK: Szukaj synergii w kontakcie z innymi

ZŁY NAWYK: Nie chcę, żebyś się z nim bawił

 

#7 ZACHOWANIE RÓWNOWAGI

Uczymy dzieci odpowiedzialności i obowiązkowości, ale czy pamiętamy o nauce odpoczynku? Regeneracja sił, dbanie o kondycję i wyciszenie to równie ważne elementy życia. To sztuka trudna, ale ważna dla balansu między pracą a relaksem.

SKUTECZNY NAWYK: Miej nawyk codziennej regeneracji

ZŁY NAWYK: Leń z ciebie

 

Mat.pras

 

 

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.