Wystarczy 7 prostych historii, żeby nauczyć dziecko dobrych nawyków. Na półki księgarni trafiła właśnie bestsellerowa książka „7 nawyków szczęśliwego dzieciństwa” Sean’a Covey, słynnego amerykańskiego eksperta w dziedzinie psychologii.
Jako rodzice stajemy na wysokości zadania gotowi do działania, aby dać dzieciom dobry start w przyszłość, mocne korzenie i wiarę, że mogą wszystko.
Od najmłodszych lat pokazujemy jaką moc można zyskać, żyjąc zgodnie z zasadami takimi jak: odpowiedzialność, planowanie, szacunek dla innych, praca zespołowa czy równowaga. Zasady te są ponadczasowe, uniwersalne i oczywiste, a dziś potrzebujemy ich bardziej niż kiedykolwiek. Poznaj z dzieckiem 7 nawyków szczęśliwego dzieciństwa, wprowadź w życie i idź do przodu.
POZNAJ 7 NAWYKÓW SZCZĘŚLIWEGO DZIECKA
#1 POCZUCIE SPRAWSTWA
Dzieci już od najmłodszych lat uczą się, że podejmowana przez nich inicjatywa bywa kłopotliwa i niewygodna, co więcej uczone są bierności.
SKUTECZNY NAWYK: Bądź proaktywny!
ZŁY NAWYK: Nie wychylaj się, Nie ruszaj bo popsujesz, Siedź cicho
#2 PLANOWANIE
Dzieci są niezwykle ciekawe co je czeka, uwielbiają planować. Mają sprecyzowane plany i oczekiwania, zarzucając nas pytaniami kiedy, długo jeszcze. Zamiast planować za nie, zapytajmy dzieci i wspólny czas czy wakacje. Zaakceptujmy odmienne pomysły dzieci.
SKUTECZNY NAWYK: Planuj w krótkiej i odległej perspektywie
ZŁY NAWYK: Rób co Ci mówię – odtwarzaj, a nie planuj
#3 USTALANIE PRIORYTETÓW
Często mamy ważne powody, aby pośpieszać dzieci, jednak to decydowanie o priorytetach za nich bierze pod uwagę jedynie nasze cele, a nie dziecka. A to dzięki własnym celom dzieci uwierzą w siebie, zyskają niezależność potrzebną do wzięcia odpowiedzialności w dorosłym życiu.
SKUTECZNY NAWYK: Rób najpierw, co najważniejsze
ZŁY NAWYK: Pośpiesz się, zrób to teraz, natychmiast
#4 NEGOCJOWANIE DOBRYCH ROZWIĄZAŃ
Od najmłodszych chwil dzieci uczą się ustępować dorosłym, a rywalizować z rówieśnikami. A w życiu należy starać się o dobro własne i drugiej osoby, dbać o potrzeby własne, ale i innych. Nie można wiecznie ustępować.
SKUTECZNY NAWYK: Myśl w kategoriach wygrana-wygrana
ZŁY NAWYK: Nie targuj się ze mną, nie negocjuj po prostu przegraj
#5 KOMUNIKACJA OPARTA NA EMPATII
Pomagamy dzieciom w zrozumieniu świata, czasami wolimy unikać prawdy, czasami nam się zwyczajnie nie chce, denerwujemy się niepotrzebnie, gdy dzieci są dociekliwe i zdają pytania. Unikamy szczerej rozmowy o uczuciach, a dziwimy się że relacje z dziećmi nie są dosyć bliskie. Nie dajemy przyzwolenia na przeżywanie, odwracamy uwagę. W efekcie nie uczymy empatii.
SKUTECZNY NAWYK: Staraj się najpierw zrozumieć, a potem dopiero być zrozumianym.
ZŁY NAWYK: Czy Ty musisz tyle pytać? nie ma o co płakać
#6 DOCENIENIE RÓŻNIC POMIĘDZY LUDŹMI
Naturalne jest, że chronimy nasze dzieci, często wmawiamy im, że nie warto zadawać się z ludźmi którzy są inni, myślą czy działają inaczej. Dzieci jednak są ciekawe z natury i nieskażone stereotypami, akceptują wszystkich takimi jacy są. Warto je w tym wspierać, zaprocentuje ta umiejętność w przyszłości.
SKUTECZNY NAWYK: Szukaj synergii w kontakcie z innymi
ZŁY NAWYK: Nie chcę, żebyś się z nim bawił
#7 ZACHOWANIE RÓWNOWAGI
Uczymy dzieci odpowiedzialności i obowiązkowości, ale czy pamiętamy o nauce odpoczynku? Regeneracja sił, dbanie o kondycję i wyciszenie to równie ważne elementy życia. To sztuka trudna, ale ważna dla balansu między pracą a relaksem.
SKUTECZNY NAWYK: Miej nawyk codziennej regeneracji
ZŁY NAWYK: Leń z ciebie
Mat.pras