7 sposobów na rozbudzenie ciekawości muzycznej dziecka

Udowodniono, że muzyka wspomaga rozwój dziecka. Sprawdziliśmy z Mamą Rytmiczką jak robzbudzić ciekawość muzyczną dzieci i świetnie się przy tym bawić.

bloki czasowe

SKLEP

7 sposobów na rozbudzenie ciekawości muzycznej dziecka

Rodzice coraz częściej zwracają uwagę na rozwój muzyczny swoich dzieci. Dostrzegają, że muzykowanie może mieć bardzo duży wpływ na ogólny rozwój, a więc szukają sposobów na to, jak zainteresować dziecko muzyką. Wbrew pozorom, wcale to nie jest takie trudne i nie wymaga od nas wielkiego muzycznego doświadczenia. Jak rozbudzić w dziecku muzyczną ciekawość? Oto 7 sposobów:

1. Wprowadźmy dziecko do swojego muzycznego świata

Dzieci uczą się przez przykład. Są bardzo uważnymi obserwatorami i to już od pierwszych miesięcy życia. Jeśli więc zależy nam na rozwoju muzycznym naszych dzieci, nie możemy pominąć tego punktu. To bardzo ważne, by dzieci obserwowały nas w kontakcie z muzyką – by widziały, że tata czasem łapie za gitarę, a mama podśpiewuje pod nosem przy gotowaniu. To ważne, by dzieci wiedziały gdzie są w domu instrumenty. Istotne jest także, by wspólnie słuchać muzyki, która sprawia przyjemność całej rodzinie. Jeśli więc dopiero zaczynamy przygodę z muzykowaniem, skupmy się najpierw na sobie i na tym, co nam sprawia radość w muzykowaniu. Dzięki temu nasze pociechy naturalnie wejdą w nasz muzyczny świat i będą miały większą motywację do tego, by muzykować.

2. Otaczajmy dziecko różnorodną muzyką

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko chciało odkrywać świat muzyki, musimy mu to umożliwić. Jednym z najprostszych sposobów jest zapoznawanie z różnymi gatunkami muzycznymi. Nie chodzi tu wyłącznie o muzykę klasyczną. Owszem, jeśli tylko lubimy, warto korzystać z jej zasobów i odtwarzać utwory Bacha, Mozarta czy Chopina. Jeśli jednak nie przepadamy za muzyką poważną, możemy śmiało sięgać do rocka, popu, jazzu. Ważne, by dziecko miało okazję zasmakować różnorodnych brzmień i to już w okresie niemowlęcym. Dzięki temu od początku będziemy rozszerzać muzyczne horyzonty malucha, a to zachęci go do własnych muzycznych eksploracji.

 

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

3. Śpiewajmy

Jak napisał Jonasz Kofta „Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi“. Można nie lubić barwy własnego głosu, ale pamiętajmy, że dla naszych pociech, głos mamy i taty i jest najpiękniejszy. Nie obawiajmy się, że zepsujemy dzieci słuch muzyczny śpiewając „nieodpowiednio”. Śpiewajmy pewnie i z przekonaniem, a nasze maluchy także będą śpiewać. Jeśli jednak nie czujemy się komfortowo odtwarzając melodie, możemy postawić na rytmiczne mówienie. Takie ćwiczenie pomoże otworzyć się na swoją barwę głosu, a z czasem być może będziemy gotowi także na dołączenie melodii.

4. Zachęcajmy do uważności na dźwięk

Słuchanie odgłosów ptaków w lesie czy szumu morza podczas spaceru po plaży to pierwsze ćwiczenia słuchowej uważności dla Twojego dziecka. Wszyscy jesteśmy otoczeni dźwiękami i dobrze jest się nauczyć je zauważać. Takie zabawy rozwijają koncentrację uwagi, a także kształtują umiejętność wyciszania się.

5. Zaopatrzmy się w instrumenty lub stwórzmy je samodzielnie

Żeby nasze dziecko chciało tworzyć dźwięki, trzeba najpierw dać mu odpowiednie narzędzia. Tymi narzędziami są właśnie instrumenty. Niech będą zawsze pod ręką, gotowe na swobodne improwizacje o różnych porach dnia. Pamiętajmy, że w tej kwestii warto postawić na jakość, nie na ilość. Kilka dobrej jakości instrumentów na początek na pewno wystarczy. Możemy też pokusić się o zrobienie własnych instrumentów DIY. Dadzą naszemu dziecku tyle samo radości, a dodatkowo wspólne wykonanie marakasów czy puszek szmerowych może być ciekawym zajęciem dla całej rodziny.

6. Wybierzmy słuchowisko zamiast bajki

Nie oszukujmy się – bajka do słuchania z reguły jest dla dziecka mniej atrakcyjna, niż ta do oglądania. Dlatego tym bardziej warto się zaprzyjaźnić z tą formą, najlepiej jeszcze przed tym, zanim dziecko pozna smak nagrań video. Jeśli jednak pierwsze bajki na Netflixie mamy już dawno za sobą – nic straconego. Włączajmy słuchowiska w różnych momentach dnia – podczas zabawy, w samochodzie, przed snem. W ten sposób uczymy dziecko, że słuchanie może być równie interesujące, co oglądanie. Wybierajmy słuchowiska bogate muzycznie, z ciekawą fabułą i narracją. Nie zrażajmy się także, jeśli nasze dziecko początkowo nie będzie zainteresowane słuchaniem bajek. Wkrótce i ono odkryje, że wyobrażanie sobie usłyszanej historii może być fascynującym zajęciem.

7. Pokazujmy, że muzykowanie to frajda

Żadne aktywności muzyczne, choćby najlepiej zaplanowane, nie obudzą w dziecku muzycznej ciekawości, jeśli nie powiąże się ich z radością. W tym wypadku to rodzic świeci przykładem. Jeśli chcemy wciągnąć dziecko w temat muzykowania, sami musimy się zaangażować. Pokazywanie, że gra na instrumentach czy śpiewanie ulubionych piosenek jest frajdą jest dużo ważniejsze, niż usystematyzowana muzyczna edukacja – szczególnie na początkowym etapie życia dziecka. Najlepsze efekty zobaczymy wtedy, gdy muzykowanie jest naturalne dla całej rodziny. W takiej sytuacji nawet nie trzeba wprowadzać dziecka w świat muzyki, bo dzieje się to samoistnie.

A jakie są Twoje sposoby na rozbudzanie muzycznej ciekawości u swoich dzieci?

Natalia Przewoska-Frydrych – muzyk, nauczyciel, mama 2-letniej Alicji. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (specjalność Rytmika). Autorka bloga mamarytmiczka.pl, miejsca, które wspiera rodziców chcących zadbać o rozwój muzyczny swoich dzieci. Natalia nagrywa i udostępnia umuzykalniające zabawy audio i video, a także tworzy materiały do muzycznych zabaw.  Jej największą misją jest sprawienie, aby każdy rodzic uwierzył, że jest w stanie muzykować ze swoim dzieckiem, bez względu na własne muzyczne doświadczenia.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.