Jaki dzień w roku jest najbardziej wyczekiwany przez dzieci? Oczywiście Dzień Dziecka, kiedy na najmłodszych czekają prezenty, luźniejsze lekcje i masa miejskich atrakcji. Dzień Dziecka obchodzony jest prawie na całym świecie, jednak nie we wszystkich krajach w tym samym czasie. Z czego wynikają takie różnice i jaka jest historia powstania tego święta? Jakie atrakcje czekają na dzieci w Polsce z okazji Dnia Dziecka?

Podjęcie tematyki praw dziecka nastąpiło w roku 1924 i wiąże się z ustanowieniem „Deklaracji Praw Dziecka” w Genewie. W Polsce i byłych państwach socjalistycznych Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 roku 1 czerwca, z inicjatywy Światowej Federacji Kobiet Demokratycznych. W roku 1954 ONZ oficjalnie ustanowiło Międzynarodowy Dzień Dziecka, zlecając wszystkim państwom obchodzenie go w dniu, który uznają za stosowne. Święto miało na celu upowszechnienie ideałów dotyczących poszanowania praw dziecka, jakie zawierała Karta Narodów Zjednoczonych.

Święto najmłodszych za granicą

Różnice w datach Dnia Dziecka wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych, religijnych i obyczajowych poszczególnych państw.

Ponad 40 krajów świata, min. Polska, Chiny, Rosja, Ukraina i Portugalia obchodzą Dzień Dziecka 1 czerwca.

Kolejną najpopularniejszą datą tego święta jest 20 listopada, obchodzony w ponad 20 krajach, min. w Hiszpanii, Francji i Szwecji. Pozostałe kraje obchodzą Dzień Dziecka w różne dni – dla przykładu w USA przypada zawsze w drugą niedzielę czerwca, w Niemczech 20 września, a w Holandii – nie obchodzi się takiego święta w ogóle.

Dzień dziecka

W Holandii nie obchodzimy takiego święta jak Dzień Dziecka, ponieważ wychodzimy z założenia, że taki dzień nasze dzieci powinny obchodzić codziennie – tłumaczy André Haardt, założyciel holenderskiej platformy edukacyjnej Squla, która dostępna jest również w Polsce – Według badań UNICEF-u holenderskie dzieci są najszczęśliwszymi dziećmi na świecie, a badano ich warunki materialne, mieszkalne, zdrowotne, bezpieczeństwo, edukację oraz relacje rodzinne. Dodatkowo badania wykazały, że holenderskie dzieci same uważają się za bardzo szczęśliwe – aż 95% z nich jest zadowolonych ze swojego życia! Dajemy swoim dzieciom wiele wolności, ale też określamy jasne zasady, których przestrzeganie staramy się nagradzać na każdym kroku – dodaje André Haardt.

Tegoroczne atrakcje na Dzień Dziecka w Polsce

Na polskie dzieci w dniu ich święta czeka moc atrakcji. Dla tych, którzy planują podróż z dzieckiem z okazji Dnia Dziecka, PKP Intercity przygotowało specjalną ofertę – od 30-go maja do 1 czerwca dzieci i młodzież do 16. roku życia mają możliwość podróżowania całkowicie za darmo. Osoby, które pragną spędzić ten dzień w domu mogą skorzystać z oferty platformy edukacyjnej Squla.pl, która 1 czerwca zezwala na całkowicie darmowy dostęp do tysiąca gier i materiałów edukacyjnych. Osoby, które tego dnia zarejestrują się w Squli, będą mogły z niej korzystać bez opłat również przez następne 2 tygodnie!

Na dzieci w całej Polsce czekają również liczne miejskie atrakcje. Poniżej prezentujemy kalendarium najciekawszych z nich:

Dzień dziecka

Warszawa:

 • 31 maja – 1 czerwca: Piknik z okazji Dnia Dziecka w warszawskim ZOO i darmowy wstęp dla wszystkich dzieci
 • 1-5 czerwca 2016: Kinoteka Małego Człowieka, czyli spotkania z bajkowymi bohaterami w Kinotece Pałacu Kultury i Nauki
 • 1-9 czerwca 2016: Wystawa Misiów w Centrum Handlowym BlueCity

Kraków:

 • 29 maja 2016: Dzień Dziecka z Kopalnią Soli Wieliczka w Parku św. Kingi
 • 1 czerwca 2016: Naukowy Dzień Dziecka – widowisko naukowe „Klaun Feliks w laboratorium Kuźni Wiedzy” na ul. Piłsudzkiego 105
 • 4-5 czerwca 2016: Dzień Dziecka z Krzysztofem i Dorotką organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Trójmiasto:

 • 28 maja 2016: Wielki Sopocki Festyn Dziecięcy „Bezpieczne Wakacje” na Sopockim Molo
 • 28-29 maja 2016: Dzień Dziecka w Teatrze Gdynia Główna – spektakle dla najmłodszych
 • 30 maja – 3 czerwca 2016: warsztaty naukowe „FUNtastyczny Dzień Dziecka” organizowane przez Gdański Park Naukowo-Technologiczny

Wrocław:

 • 26 maja – 5 czerwca 2016: Dzień Dziecka w Kinie Nowe Horyzonty
 • 4 czerwca: Dzień Dziecka w Klubie Anima – koncert z piosenkami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima

Poznań:

 • 29 maja 2016: Animacje dla dzieci z okazji Dnia Dziecka w Bramie Poznania
 • 28-29 maja 2016: Warsztaty na Dzień Dziecka w Starym Browarze

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.