[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Skuteczna obrona przed manipulacją zaczyna się od zrozumienia, z czym mamy do czynienia. Bez tego nie będziemy wiedzieć, po jakie narzędzia sięgnąć, aby nie dać się wmanewrować w sytuację bez wyjścia. Przyznaj się, ile razy miałaś z tym do czynienia, ale nie umiałaś powiedzieć: stop?
***
Manipulacja to ukryta forma wywierania wpływu na ludzi i osiągania określonych celów. Wszystkie chwyty są tutaj dozwolone: nadawca często nagina prawdę, aby pasowała do obrazu całości, lub częściowo ukrywa fakty. Nierzadko bazuje na przymusie, stawiając odbiorcę w pozycji, w której jest on przyparty do muru i po prostu musi przystać na propozycję składaną przez manipulatora.
Szczególnie narażone na manipulację są kobiety. Oto trzy typowe sytuacje, w których dochodzi do manipulacji względem nich, i najskuteczniejsze narzędzia obrony.
1/ Już mnie nie kochasz
Wywoływanie poczucia winy jest bardzo częstą formą manipulacji w związku. Najczęściej dotyczy seksu, ale nie tylko. Chcąc osiągnąć zamierzony efekt, partner zarzuca drugiej stronie brak zaangażowania emocjonalnego. Według niego dowodem miłości jest spełnienie jego prośby, jakakolwiek by ona była.
Jak się przed tym bronić?
Po pierwsze należy zdać sobie sprawę, że miłość nie jest warunkowa. Jeśli partner w jakimkolwiek aspekcie wspólnego życia ucieka się do manipulacji, w Twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Jeśli usłyszysz z jego ust takie ultimatum: „Uwierzę, że mnie kochasz, jeśli zrobisz to, o co proszę”, odpowiedz, używając jego własnej broni: „Gdybyś mnie kochał, nie prosiłbyś mnie o to”. Takie odwrócenie sytuacji powinno zadziałać i sprawić, że partner zrezygnuje z dalszych nacisków.
2/ Przecież się przyjaźnimy
Wkradanie się w cudze łaski to kolejny sposób manipulacji, szczególnie popularny w sytuacjach zawodowych. Manipulator działa długofalowo — najpierw próbuje zaskarbić sobie przyjaźń drugiej osoby, a później wykorzystuje tę relację do własnych celów.
Jak się przed tym bronić?
Miejsce pracy nie zawsze sprzyja bliskiej przyjaźni, dlatego bądź ostrożna w zawieraniu nowych znajomości. Manipulator wysuwa prośby, powołując się na Waszą relację, gdy w rzeczywistości znacie się od miesiąca. Może także posługiwać się niedomówieniami, często nie formułuje wyraźnych próśb. Ty, jako osoba empatyczna, domyślasz się, o co jesteś proszona, i nie chcąc sprawić nikomu przykrości, wpadasz w zastawione sidła. W takiej sytuacji najlepiej poprosić drugą stronę o jasne sformułowanie prośby. Wtedy będziesz mieć szansę na otwartą konfrontację i grzeczną, lecz stanowczą odmowę.
3/ 99 procent kobiet potwierdza skuteczność
Z czystą formą manipulacji mamy styczność w reklamach. Jednym z typowych chwytów marketingowych jest posługiwanie się statystykami, które mają potwierdzić słuszność dokonywanego przez konsumenta wyboru zakupowego. To przykład nadużycia jednej z technik perswazyjnych, czyli tzw. społecznego dowodu słuszności. Często badania są przeprowadzane na bardzo wąskiej grupie badawczej, która nie jest wiarygodna.
Jak się przed tym bronić?
Przede wszystkim sprawdzaj, na jakiej grupie wykonano badania. Reklamodawcy mają obowiązek o tym informować, jednak najczęściej robią to w mało widocznym miejscu. Od razu powinno zwrócić Twoją uwagę, jeśli trudno jest znaleźć informację o próbie badawczej. Pamiętaj, że marketerzy posługują się całym arsenałem technik manipulacji — informacje przedstawiane za pomocą statystyk są tylko wierzchołkiem góry lodowej.
Z manipulacją spotykamy się na każdym kroku, jeśli jednak zdajemy sobie sprawę ze skali zjawiska, możemy skutecznie się przed nim bronić. Zdarza się, że niektórzy, szczególnie bliskie osoby, manipulują nami nieświadomie, powtarzając utrwalone schematy wyniesione z domu lub z poprzednich związków. W takiej sytuacji należy zdiagnozować problem i nad nim pracować. W przypadku celowej próby manipulacji trzeba jasno i stanowczo wyznaczyć granice i za wszelką cenę nie pozwolić dać się wciągnąć w nieczystą grę, w której od początku stoi się na przegranej pozycji.
Zdjęcie: Designed by Freepik
Mat.pras – Podręcznik perswazji. Najskuteczniejsze metody przekonywania innych i świadomej ochrony przed manipulacją. / Mateusz Grzesiak
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]