Rynek pracy, zupełnie jak świat mody, ma swoje przelotne trendy, niezmienne klasyki oraz absolutne „must have”. W mojej branży od wielu sezonów władcą wybiegów jest  jeden termin – networking, czyli świadome budowanie i rozwijanie swojej sieci kontaktów.  Jeśli w tym momencie przemknęła Ci myśl „jak to wszystko zrobić z dzieckiem na głowie?”, to jesteś w odpowiednim miejscu. Mam na imię Kamila, jestem doradcą kariery i zamierzam Ci pomóc.

To, co wyróżnia mnie spośród innych doradców, to bardzo praktyczne podejście do świata i budowania strategii rozwoju osobistego.

Nie miewam złudzeń i doskonale zdaję sobie sprawę, że Twoje „nie mam czasu” często jest faktem, a nie popularną wymówką.

Wiem, jak trudno jest znaleźć czas dla siebie w natłoku codziennych zadań. A jeśli nawet znajdziesz chwilę,  jest tyle możliwości jej wykorzystania.  Pomalować paznokcie? Przeczytać kilka kartek książki? Zjeść coś w spokoju? Znam wagę tych dylematów, dlatego tym bardziej doceniam fakt, że jesteś tu dziś razem ze mną, bo chcę pokazać Ci, co jeszcze możesz zrobić z chwilą ciszy i spokoju.  Będzie to trudne i niestety czasochłonne, ale wierz mi – warto.

W pewnym momencie Twojego życia pojawi się moment, w którym podejmiesz decyzję o powrocie do „dawnej siebie”.

 

Zaczniesz myśleć o innej roli niż macierzyństwo. Bycie mamą to coś wspaniałego,  przynosi ogrom radości i spełnienia, ale z biegiem czasu w Twojej głowie pojawi się apetyt na więcej.

  Widziałam to wiele razy, to szczególne spojrzenie, tę determinację i nieśmiały uśmiech pojawiający się na twarzy kobiet, które zaczęły tęsknić za zawodowymi wyzwaniami.

 

Znam kobiety, które rozpoczęły bardzo trudną podróż do realizacji swoich marzeń. Trudną, bo zaczętą zbyt późno. Kobiety, które zaniedbały networking i dla świata przestały istnieć. Zaszyły się gdzieś, nie obserwując dynamicznych zmian świata. Niestety, prawda często bywa brutalna – kiedy one skupiały się na nowej roli, otoczenie zaczęło o niech zapominać. W chwili „przebudzenia” nie znajdują wspólnego mianownika z rzeczywistością i wtedy zaczyna się płacz.

Networking nie działa niestety w sytuacjach kryzysowych. Jeśli po kilku miesiącach nieutrzymywania relacji, nagle napiszesz do kogoś z pytaniem o podjęcie współpracy, udzielenie pomocy czy jakiekolwiek  inne wsparcie, to – przykro mi – ale odbijesz się od ściany. Większość ludzi nie lubi, kiedy ktoś nawiązuje z nimi kontakt w przypadku nagłej potrzeby, z nożem na gardle.

Wybacz mi tę bezpośredniość. Taka jestem. Dzięki temu osiągam konkretne rezultaty. To moja misja: obudzić Cię i nieco wstrząsnąć, żebyś podjęła działania, zanim będzie za późno.

Wystarczy godzina dziennie, żeby wypracować nawyki networkingowe,  pozwalające zostać w grze.  Na wszystko jest sposób, a ja przynoszę Ci aż 5  Do każdego z nich potrzebujesz jednego narzędzia – konta na Facebooku.  Proste, łatwe i przyjemne bo większość z nas wie, jak go obsługiwać. Gotowa do działania? Nie pozwól o sobie zapomnieć! Świat Cię potrzebuje, dlatego działaj:

GRATULUJ SUKCESÓW – koleżanka z pracy chwali się awansem? Kolega napisał artykuł? Napisz im coś miłego na tablicy. Pokaż, że cieszysz się ich szczęściem. To pozwala podtrzymać więź.  Ludzie lubią miłych ludzi, a docenianie jest na tyle unikatowe, że wyraźnie wyróżnia spośród innych.  Trzymając za kogoś kciuki, udzielasz mu wsparcia i zachęcasz do nawiązania lub utrzymania z Tobą kontaktu.

POMAGAJ – jak? Dziel się wiedzą! Na Facebooku istnieje pewnie z milion grup tematycznych, gdzie codziennie ktoś ma z czymś problem. Czujesz się na siłach – odpowiedz. Śledź zwłaszcza te branżowe wątki. To pomoże Ci być na bieżąco oraz pochwalić się wiedzą. Może to być świetna okazja do zdobycia nowych kontaktów i doświadczeń, bo osoba której udzielisz rady, na pewno będzie otwarta na dialog.

PISZ – blog, artykuły, opinie, komentarze. Jednym słowem: daj się poznać, pokaż o czym myślisz, jakie masz doświadczenia. Nie zawsze pierwsza musisz nawiązać relacje, czasem wystarczy pokazać, że jesteś otwarta na kontakt i wymianę poglądów. Daj się poznać i stwórz okazję do wywołania rozmowy, a zobaczysz, że Twoja sieć kontaktów znacznie wzrośnie.

ZAŁÓŻ GRUPĘ – moderując swoją własną społeczność, masz szansę poznać mnóstwo ciekawych osób. Własna grupa skupia stargetowany typ osób, czyli dokładnie te, których potrzebujesz. Moderatorzy są znani w zarządzanych grupach, dlatego masz szansę znacznie zasilić bazę znajomych.

ZARZĄDZAJ SWOJĄ TABLICĄ – i na koniec najważniejszy etap: mądrze publikuj treści na profilu. Nie udostępniaj miliona fotek dziecka, pokaż, że robisz coś więcej. Nie daj się zaszufladkować. Pochwal się fajną książką, wyjściem z koleżanką na kawę, ciekawym artykułem, sukcesami. Nie pozwól na to, by Twoi znajomi zapomnieli o osobie, którą znali. Napisz recenzję filmu lub konferencji, dodaj komentarz do obecnej sytuacji na świecie i kraju. Jednym słowem: bądź interesującą osobą, nie tylko mamą.

Mam nadzieję, że trochę Ci pomogłam i już wiesz, że utrzymanie relacji to nic trudnego.

Wystarczy poświęcić nieco czasu i energii, by pielęgnowane znajomości zaowocowały w przyszłości ciekawymi projektami i propozycjami współpracy.

Tego życzę Ci z całego serca!

Autor: Kamila Czarnomska „Trening kariery”

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.