Nie taka szkoła straszna, czyli jak budować relacje z nauczycielami

Poradnik dla rodziców o tym jak tworzyć dobre relacje z nauczycielami.

Rozmawiamy z Iwoną Januszewską – Skup, nauczycielką klas młodszych z 30-letnim stażem. Obecnie uczy w Szkole Podstawowej nr 307 na warszawskich Stegnach.

 

jak budować relacje z nauczycielem

SKLEP

Jak rozmawiać z nauczycielami?

Na początku szkolnej kariery dzieci, my rodzice marzymy o wypracowaniu trwałych i opartych na zaufaniu relacji z nauczycielem. Podpowiadamy jak pracować na to, aby relacje rodzic – nauczyciel były przyjemne, pełne wsparcia i wzajemnego szacunku.

Te z Was, które mają dzieci w szkole, wiedzą już doskonale, że faktycznie jedynie pracą i wysiłkiem uda nam się zbudować dobre relacje, a i te mogą być jeszcze dalekie od marzeń o idealnej szkole. Nie tylko dzieci w dzisiejszych czasach mają wysokie oczekiwania, rodzice również. Warto jednak właśnie na początku roku szkolnego przeanalizować nasze działania i skupić się na stworzeniu fajnej klasowej atmosfery, bo wtedy dzieciom, rodzicom i nauczycielom po prostu żyje się łatwiej.

Problemy powinniśmy rozwiązywać, a nie mnożyć.

Jak wspierać dziecko w szkolny rozwoju?

Na ten temat można mówić dużo i długo. Ale najważniejsze, aby mieć czas dla dziecka, być z nim (nie tylko obok niego), rozmawiać (nie tylko zadawać pytania), słuchać dziecka i być z nim w jego świecie.

Teraz moi uczniowie często skarżą się, że rodzice nie mają dla nich czasu. Puste miejsce po rodzicu  wypełnia najczęściej telefon lub tablet. Tylko, że te media rozleniwiają umysł i nie dają szansy na nawiązanie prawdziwych relacji. Komunikują się one głównie za pomocą łańcucha szybko zmieniających się obrazów i jest to przekaz tylko w jedną stronę. Od kilku lat obserwuję, że uczniowie klas młodszych nie rozumieją w pełni sensu wypowiedzi słownych, bo zanim przyszli do szkoły nie trenowali dostatecznie często tej umiejętności. Uczniowie na lekcjach z potoku mowy wyłapują tylko pojedyncze słowa i często nie potrafią powiązać ich w sensowną całość. Tę kluczową umiejętność można rozwijać właśnie w czasie rozmowy, czy wspólnego czytania lektur.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Co pomaga stworzyć przyjemne relacje na lini rodzic-nauczyciel?

Tu nie wymyślę dynamitu. Jeżeli chcemy wejść w satysfakcjonującą obie strony relację, musi być ona oparta na szacunku, kulturze, życzliwości i wyrozumiałości. Jeżeli zobaczymy w nauczycielu zwykłego człowieka, któremu zależy na tym samym co nam, na dobru dziecka, to mamy ogromną szansę nawiązać z nim bliską relację. My nauczyciele klas młodszych traktujemy nasza pracę bardzo emocjonalnie. Zwyczajnie po ludzku przywiązujemy się do naszych wychowanków. Między sobą w szkole zwykle mówimy o uczniach z własnej klasy: nasze dzieci. I tak o nich myślimy. Ta więź nie wygasa w momencie, gdy uczeń zdaje do kolejnej klasy.

Gdy przy dziecku krytykujemy wychowawcę burzymy świat wartości, na którym dziecko buduje swoje poczucie bezpieczeństwa, szacunek i zaufanie do innych ludzi, widzenie i rozumienie świata.

Czego zdecydowani nie robić w komunikacji z nauczycielem?

Wystarczy, gdy szkoły nie będziemy traktować jak pola bitwy, a nauczycieli jak dowódców wrogiej armii. Od nastawienia rodziców zależy jak dziecko będzie czuć się w szkole. My nauczyciele obserwując uczniów na co dzień widzimy, że szczęśliwe dzieci, to dzieci szczęśliwych rodziców. Optymizmu, zaufania do ludzi i szacunku do innych uczymy się w środowisku rodzinnym. Jeżeli rodzic zawsze widzi szklankę w połowie pustą, to dziecko nie zobaczy jej w połowie pełnej. Początek edukacji szkolnej to ważny etap w życiu dziecka i jego rodziny. Mogą pojawić się różne problemy. Warto je rozwiązywać wspólnie z nauczycielem. Nie bójmy się zaufać  pedagogom naszych dzieci. Rozmawiajmy, mówmy sami, ale i słuchajmy co do nas mówi nauczyciel. Dobrze, jak rozmowa otwiera nas na drugiego człowieka. Gdy rozmowa zamienia się w atak, nie tworzy atmosfery sprzyjającej znalezieniu rozwiązań. A przecież problemy powinniśmy rozwiązywać, a nie mnożyć.

Czego zdecydowani nie robić w komunikacji z nauczycielem?

Dla dziecka w młodszym wieku szkolnym nauczyciel jest autorytetem. Relacja dziecko- nauczyciel to relacja mistrz- uczeń. Aby proces kształtowania się osobowości dziecka przebiegał prawidłowo warto uszanować specyfikę tej fazy rozwoju. Niedobrze, gdy przy dziecku krytykujemy wychowawcę, bo burzymy w ten sposób świat wartości, na którym dziecko buduje swoje poczucie bezpieczeństwa, szacunek i zaufanie do innych ludzi, widzenie i rozumienie świata.

Po kolejnej operacji ginekologicznej lekarz wręcz namawiał mnie do urodzenia dziecka. Odrzuciłam to. Nie dałam rady.

Czy istnieje trudny uczeń i jak rodzice mają go wspierać w szkolnej przygodzie?

Trudny uczeń to pojęcie szerokie i nieostre. Każde dziecko jest inne. Jego rozwój ma własne tempo i indywidualny przebieg. Każde dziecko ma inną osobowość, inne zdolności i ograniczenia. My nauczyciele mówimy, że wielu uczniów ma specyficzne potrzeby edukacyjne. Warto o tym rozmawiać z nauczycielem, bo on będąc z dzieckiem na co dzień widzi jak ono funkcjonuje w klasie, w środowisku rówieśniczym, jakie ma trudności  w nabywaniu nowych umiejętności i poszerzaniu zasobu wiedzy. Pedagog jest fachowcem, któremu warto zaufać. My nauczyciele mamy wiedzę i doświadczenie. Zwykle potrafimy doradzić rodzicom jak pomóc dziecku, aby czas spędzony w szkole był dla niego jak najbardziej przyjemny i pożyteczny. A rodzice powinni dziecku dawać jasny przekaz, że jest ono kochane, wartościowe i jedyne w swoim rodzaju. Zaspokojona w środowisku rodzinnym potrzeba miłości, akceptacji i bezpieczeństwa  to fundament,  na którym dziecko zbuduje poczucie własnej wartości.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.