Zapytaj Mokoszy

BOSKA MOKOSZ

Za jej sprawa kwitną słowiańskie łąki i rodzi słowiańska natura. Jej siła jest w pierwszej wiosennej rosie, rześkim poranku i pachnącej wilgocią ziemi.

PANEL DYSKUSYJNY: 21.09.2019, godzina 18:00

WERNISAŻ:  21.09.2019, godzina 19:00

MIEJSCE: Sztuka Wyboru, Gdańsk

 

zapytaj mokoszy

SKLEP

Bogini Mokosz

Mokosz to bogini płodności i miłości – prasłowiańska Wenus. Opiekunka kobiet, seksualności i urodzaju. Przypominamy o jej niezwykłej sile w kolejnej odsłonie projektu artystycznego ZAPYTAJ MOKOSZY. Tym razem chcemy odnaleźć siłę Mokoszy we współczesnych kobietach. W ich codzienności, w sposobach na relacje z naturą i przede wszystkim mocy twórczej – kreatywności. To właśnie ona, zupełnie tak samo jak słowiańska Mokosz pozwala rodzić wszystko to, co piękne.

Weź udział w warsztatach towarzyszących i odkryj swoją boską boginię.

zapytaj mokoszy
zapytaj mokoszy

Projekt Zapytaj Mokoszy

Zapytaj Mokoszy to projekt, który odwołuje się do dawnych tradycji folkloru i zwyczajowo kojarzonych z kobiecym zajęciem rzemiosł. Korzystanie z tych dawnych umiejętności, przywracanie ich ogólnej pamięci i wykorzystywanie do tworzenia aktualnej sztuki współczesnej jest doskonałym sposobem na sięganie do wiedzy przodkiń i powrotu do słowiańskich korzeni

Prasłowiańska bogini Mokosz

Wyobraź sobie pierwotną puszczę, w której żyje dzikie plemię Słowianek. Ich ideologia       jest pokojowa i czuła: wywodzi się z empatii, podąża za etyką troski, dba o wykluczone      zbiorowości, zwierzęta, naturę oraz równość. Kobietom przewodzi Mokosz, prasłowiańska bogini rozrodczości i urodzaju, matronka prac takich jak tkactwo i przędzenie. Panujący kult płodności, rozumianej także jako siła kreacji, zachęca do nieskrępowanej twórczości i kultywowania manualnego rzemiosła. Społeczność wzmacnia sięzasprawądalekoposuniętej wspólnotowości, a nauka następuje poprzez wzajemne opowiadanie sobie historii. Ty, słuchając tych opowieści, powoli  odkrywasz, że plemię to nie jest egzotyczne, a raczej swojskie i bliskie. Taką wspólnotę można założyć na każdym podwórku, w każdej miejscowości.

Wystawa Zapytaj Mokoszy

Projekt wystawy ​Zapytaj Mokoszy motywuje do czerpania z szeroko rozumianej    tradycji. Całość ekspozycji odnosi się do kobiecej zbiorowości doświadczeń i rodzi refleksję, że aby poczuć siłę, nie trzeba przywoływać zapomnianej już, mitycznej istoty. Wystarczy czerpać z przeżyć kobiet znajdujących się w bliskim kręgu.

Mokosz jest zatem Twoją prababcią, kuzynką czy przyjaciółką. ​Carol Gilligan w swojej książce „Innym głosem. Teoria psychologiczna, a rozwój kobiet”, z 1982 roku, podkreśla: „Wyciągnięcie doświadczeń kobiet i dziewcząt na wierzch, choć w pewnym sensie całkiem proste, staje się wysiłkiem doprawdy radykalnym. Pozostawanie więc w kontakcie z kobietami i dziewczynami – w nauczaniu, w badaniach, w terapii, w przyjaźni, w macierzyństwie, na codzień – jest potencjalnie rewolucyjne“.

Dlatego też prezentowane na wystawie dzieła poddają analizie sytuację współczesnych kobiet, Zapytaj Mokoszy opiera się na herstory – widoku dziejów z feministycznej perspektywy. Podkreślany punkt widzenia nie musi być domeną wyłącznie kobiet. Przynależna obu płciom empatia, każdemu pozwala przyjąć proponowane wartości i zrozumieć kobiece traumy. W opowiedzianych narracjach pojawiają się mity, boginie, żeńskie archetypy, ale także błędy przeszłości, bajki z morałem do wyciągnięcia dla matek, córek, ojców i synów.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Tygodniowy planner menu do druku

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie Tygodniowy Planner Menu, bo to nowa jakość organizacji codzienności.

Odkryj, że plemię to nie jest egzotyczne, a raczej swojskie i bliskie. Taką wspólnotę można założyć na każdym podwórku, w każdej miejscowości.

WARSZTATY x Zapytaj Mokoszy

Biznesmandala™- zaprojektuj swój biznes

prowadząca: Agata Dutkowska

20.09.2019, 18:00 – 21:00

Można projektować biznesy, pamiętając o tym, że jesteśmy częścią wszechświata, nie mniej niż drzewa i gwiazdy, i tak jak one, mamy prawo tu być.

czas trwania: 3h,

inwestycja: 120 zł,

zapisy: KLIKNIJ TU

facebook: KLIKNIJ TU

Eliksir Mocy z Okoro

prowadząca: Asia Stróżyna

21.09.2019, 11:00 – 15:00

Każdy z nas będzie miał okazję stworzyć swój unikatowy eliksir na bazie terapeutycznych olejków eterycznych, esencji energetycznych i maceratów ziołowych.

czas trwania: 4h,

inwestycja: 150 zł,

zapisy: okorotherapy@gmail.com

facebook: KLIKNIJ TU

Warsztaty suchych bukietów z Folkisz

prowadząca: Ania Rulecka,

22.09.2019, 11:00 – 13:00

Stworzymy przepiękny bukiet przepełniony naszą wewnętrzną intencją, poznamy tajniki bibułkarstwa czyli tworzenia kwiatów z włoskiej krepiny.

czas trwania: 2,5h,

inwestycja: 90 zł,

zapisy: KLIKNIJ TU
facebook: KLIKNIJ TU

 

Kosmiczna medytacja bogiń. Warsztat czerpie z tradycji zwoływania kobiecych kręgów, uczestniczki dzielą się intencją – marzeniem na poziomie osobistym i zawodowym.

prowadząca: Agnieszka Smektała,
22.09.2019, 16:00 – 18:30

czas trwania: 2,5 h,

inwestycja: opłatą za uczestnictwo w warsztacie jest zakup dowolnej cegiełki w akcji crowdfundingowej, wspierającej wydanie „Kosmicznej Księgi Duszy” ->

www.ksiegaduszy.pl,

zapisy: i@inzpirea.com
facebook: KLIKNIJ TU

 

Równonoc z KosMoc / PRAGNIENIA

prowadząca: Kasia Bartoszewicz

23.09.2019, 18:30 – 21:00

Ta podróż odbędzie się w tańcu. Tańcu, który jest tajemnicą, zabawą, poddaniem i zaufaniem. Roztańczymy ciało, by rozluźnić umysł i poruszyć to, co do tej pory było zastygłe. Warsztat jest otwarty dla kobiet i mężczyzn.

czas trwania: 2,5 h,

inwestycja: 90 zł,

zapisy: KLIKNIJ TU
facebook: KLIKNIJ TU

 

Warsztaty tkackie dla początkujących z Tartaruga Studio

22.09.2019, 11:00 – 16:00

Na tych kameralnych warsztatach stworzymy dekoracyjną tkaninę do powieszenia na ścianie. Nad wydarzeniem czuwać będzie Bogini Mokosz, matronka tkactwa i przędzalnictwa.

czas trwania: 5h

inwestycja: 250 zł,

zapisy: contact@tartarugastudio.pl
facebook: KLIKNIJ TU

Kuratorki Projektu Zapytaj Mokoszy

ANNA RULECKA

Artystka wizualna, absolwentka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Twórczyni projektu Folkisz, w ramach którego przywraca do życia zapomnianą sztukę̨ bibułkarstwa i pokazuje ją w zupełnie nowej, nowoczesnejodsłonie.

Współpracuje z magazynami Kukbuk, Usta, Label, Weranda czy Zwykłe Życie oraz realizuje projekty dla wielu polskich i zagranicznych marek.

 

EWA MROZIKIEWICZ

Artystka wizualna, krytyczka i kuratorka sztuki, współzałożycielka poznańskiej galerii FWD:. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2013 roku realizuje w Poznaniu projekt wystaw, spotkań i warsztatów Wyobraźnia Utrudnia Życie. Kuratorka w Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach. Redaktorka Naczelna Important Art Magazine. Laureatka Stypendium dla młodych twórców środowiska artystycznegoMiastaPoznania w2018 roku.

zapytaj mokoszy

podobne artykuły

Rodzic Idealny

Zapisz się na newsletter

gazeta dla mam

No.14 MINT | świąteczne wydanie już jest!

Magazyn MINT to poradnik dla mam o charakterze lifestylowym. MINT to nie tylko portal, który codziennie dostarcza porcji inspiracji dla mamy i dziecka. To także drukowany kwartalnik stworzony dla chwili relaksu. Poczuj miętę do MINT.

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.