Zapytaj Mokoszy

BOSKA MOKOSZ

Za jej sprawa kwitną słowiańskie łąki i rodzi słowiańska natura. Jej siła jest w pierwszej wiosennej rosie, rześkim poranku i pachnącej wilgocią ziemi.

PANEL DYSKUSYJNY: 21.09.2019, godzina 18:00

WERNISAŻ:  21.09.2019, godzina 19:00

MIEJSCE: Sztuka Wyboru, Gdańsk

 

zapytaj mokoszy

SKLEP

Bogini Mokosz

Mokosz to bogini płodności i miłości – prasłowiańska Wenus. Opiekunka kobiet, seksualności i urodzaju. Przypominamy o jej niezwykłej sile w kolejnej odsłonie projektu artystycznego ZAPYTAJ MOKOSZY. Tym razem chcemy odnaleźć siłę Mokoszy we współczesnych kobietach. W ich codzienności, w sposobach na relacje z naturą i przede wszystkim mocy twórczej – kreatywności. To właśnie ona, zupełnie tak samo jak słowiańska Mokosz pozwala rodzić wszystko to, co piękne.

Weź udział w warsztatach towarzyszących i odkryj swoją boską boginię.

zapytaj mokoszy
zapytaj mokoszy

Projekt Zapytaj Mokoszy

Zapytaj Mokoszy to projekt, który odwołuje się do dawnych tradycji folkloru i zwyczajowo kojarzonych z kobiecym zajęciem rzemiosł. Korzystanie z tych dawnych umiejętności, przywracanie ich ogólnej pamięci i wykorzystywanie do tworzenia aktualnej sztuki współczesnej jest doskonałym sposobem na sięganie do wiedzy przodkiń i powrotu do słowiańskich korzeni

Prasłowiańska bogini Mokosz

Wyobraź sobie pierwotną puszczę, w której żyje dzikie plemię Słowianek. Ich ideologia       jest pokojowa i czuła: wywodzi się z empatii, podąża za etyką troski, dba o wykluczone      zbiorowości, zwierzęta, naturę oraz równość. Kobietom przewodzi Mokosz, prasłowiańska bogini rozrodczości i urodzaju, matronka prac takich jak tkactwo i przędzenie. Panujący kult płodności, rozumianej także jako siła kreacji, zachęca do nieskrępowanej twórczości i kultywowania manualnego rzemiosła. Społeczność wzmacnia sięzasprawądalekoposuniętej wspólnotowości, a nauka następuje poprzez wzajemne opowiadanie sobie historii. Ty, słuchając tych opowieści, powoli  odkrywasz, że plemię to nie jest egzotyczne, a raczej swojskie i bliskie. Taką wspólnotę można założyć na każdym podwórku, w każdej miejscowości.

Wystawa Zapytaj Mokoszy

Projekt wystawy ​Zapytaj Mokoszy motywuje do czerpania z szeroko rozumianej    tradycji. Całość ekspozycji odnosi się do kobiecej zbiorowości doświadczeń i rodzi refleksję, że aby poczuć siłę, nie trzeba przywoływać zapomnianej już, mitycznej istoty. Wystarczy czerpać z przeżyć kobiet znajdujących się w bliskim kręgu.

Mokosz jest zatem Twoją prababcią, kuzynką czy przyjaciółką. ​Carol Gilligan w swojej książce „Innym głosem. Teoria psychologiczna, a rozwój kobiet”, z 1982 roku, podkreśla: „Wyciągnięcie doświadczeń kobiet i dziewcząt na wierzch, choć w pewnym sensie całkiem proste, staje się wysiłkiem doprawdy radykalnym. Pozostawanie więc w kontakcie z kobietami i dziewczynami – w nauczaniu, w badaniach, w terapii, w przyjaźni, w macierzyństwie, na codzień – jest potencjalnie rewolucyjne“.

Dlatego też prezentowane na wystawie dzieła poddają analizie sytuację współczesnych kobiet, Zapytaj Mokoszy opiera się na herstory – widoku dziejów z feministycznej perspektywy. Podkreślany punkt widzenia nie musi być domeną wyłącznie kobiet. Przynależna obu płciom empatia, każdemu pozwala przyjąć proponowane wartości i zrozumieć kobiece traumy. W opowiedzianych narracjach pojawiają się mity, boginie, żeńskie archetypy, ale także błędy przeszłości, bajki z morałem do wyciągnięcia dla matek, córek, ojców i synów.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

Odkryj, że plemię to nie jest egzotyczne, a raczej swojskie i bliskie. Taką wspólnotę można założyć na każdym podwórku, w każdej miejscowości.

WARSZTATY x Zapytaj Mokoszy

Biznesmandala™- zaprojektuj swój biznes

prowadząca: Agata Dutkowska

20.09.2019, 18:00 – 21:00

Można projektować biznesy, pamiętając o tym, że jesteśmy częścią wszechświata, nie mniej niż drzewa i gwiazdy, i tak jak one, mamy prawo tu być.

czas trwania: 3h,

inwestycja: 120 zł,

zapisy: KLIKNIJ TU

facebook: KLIKNIJ TU

Eliksir Mocy z Okoro

prowadząca: Asia Stróżyna

21.09.2019, 11:00 – 15:00

Każdy z nas będzie miał okazję stworzyć swój unikatowy eliksir na bazie terapeutycznych olejków eterycznych, esencji energetycznych i maceratów ziołowych.

czas trwania: 4h,

inwestycja: 150 zł,

zapisy: okorotherapy@gmail.com

facebook: KLIKNIJ TU

Warsztaty suchych bukietów z Folkisz

prowadząca: Ania Rulecka,

22.09.2019, 11:00 – 13:00

Stworzymy przepiękny bukiet przepełniony naszą wewnętrzną intencją, poznamy tajniki bibułkarstwa czyli tworzenia kwiatów z włoskiej krepiny.

czas trwania: 2,5h,

inwestycja: 90 zł,

zapisy: KLIKNIJ TU
facebook: KLIKNIJ TU

 

Kosmiczna medytacja bogiń. Warsztat czerpie z tradycji zwoływania kobiecych kręgów, uczestniczki dzielą się intencją – marzeniem na poziomie osobistym i zawodowym.

prowadząca: Agnieszka Smektała,
22.09.2019, 16:00 – 18:30

czas trwania: 2,5 h,

inwestycja: opłatą za uczestnictwo w warsztacie jest zakup dowolnej cegiełki w akcji crowdfundingowej, wspierającej wydanie „Kosmicznej Księgi Duszy” ->

www.ksiegaduszy.pl,

zapisy: i@inzpirea.com
facebook: KLIKNIJ TU

 

Równonoc z KosMoc / PRAGNIENIA

prowadząca: Kasia Bartoszewicz

23.09.2019, 18:30 – 21:00

Ta podróż odbędzie się w tańcu. Tańcu, który jest tajemnicą, zabawą, poddaniem i zaufaniem. Roztańczymy ciało, by rozluźnić umysł i poruszyć to, co do tej pory było zastygłe. Warsztat jest otwarty dla kobiet i mężczyzn.

czas trwania: 2,5 h,

inwestycja: 90 zł,

zapisy: KLIKNIJ TU
facebook: KLIKNIJ TU

 

Warsztaty tkackie dla początkujących z Tartaruga Studio

22.09.2019, 11:00 – 16:00

Na tych kameralnych warsztatach stworzymy dekoracyjną tkaninę do powieszenia na ścianie. Nad wydarzeniem czuwać będzie Bogini Mokosz, matronka tkactwa i przędzalnictwa.

czas trwania: 5h

inwestycja: 250 zł,

zapisy: contact@tartarugastudio.pl
facebook: KLIKNIJ TU

Kuratorki Projektu Zapytaj Mokoszy

ANNA RULECKA

Artystka wizualna, absolwentka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Twórczyni projektu Folkisz, w ramach którego przywraca do życia zapomnianą sztukę̨ bibułkarstwa i pokazuje ją w zupełnie nowej, nowoczesnejodsłonie.

Współpracuje z magazynami Kukbuk, Usta, Label, Weranda czy Zwykłe Życie oraz realizuje projekty dla wielu polskich i zagranicznych marek.

 

EWA MROZIKIEWICZ

Artystka wizualna, krytyczka i kuratorka sztuki, współzałożycielka poznańskiej galerii FWD:. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2013 roku realizuje w Poznaniu projekt wystaw, spotkań i warsztatów Wyobraźnia Utrudnia Życie. Kuratorka w Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach. Redaktorka Naczelna Important Art Magazine. Laureatka Stypendium dla młodych twórców środowiska artystycznegoMiastaPoznania w2018 roku.

zapytaj mokoszy

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.