[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Odmawianie innym i wyznaczanie własnych granic często przychodzi nam z trudnością. Dlaczego? Bo nie chcemy nikogo urazić, bo chcemy być lubiani, bo boimy się wykluczenia. Szczególnie trudno powiedzieć „nie”, jeśli jesteś miłą współpracownicą, wierną przyjaciółką i matką dwójki dzieci. A to właśnie Tobie przysługuje prawo do głośnego i stanowczego mówienia „nie” zawsze wtedy, gdy masz taką potrzebę. Oczekiwania społeczeństwa w stosunku do kobiet mogą wydawać się inne, jednak pamiętaj: masz prawo odmówić. Oto pięć rzeczy, o których musisz pamiętać.

***

1/ Nie traktuj odmowy osobiście

Jeśli przyjaciółka prosi Cię o przysługę, której nie możesz lub nie chcesz wyświadczyć, np. chce pożyczyć pieniądze, odwołaj się do swoich wyższych wartości i powiedz: „Słuchaj, chętnie bym ci pomogła, ale mam jedną zasadę — nie pożyczam pieniędzy przyjaciołom”. Dzięki takiemu uczciwemu postawieniu sprawy druga strona nie będzie miała do Ciebie żalu o to, że akurat jej nie chcesz pożyczyć pieniędzy. To nie jest kwestia osobista, więc nie ranisz niczyich uczuć.

2/ Stawiaj jasne granice

Wyznaczanie wyraźnych granic świetnie sprawdza się w pracy. Warto już na samym początku współpracy określić podstawowe zasady, na które obie strony się zgadzają, np. niezależnie od sytuacji nie pracujesz w weekendy, a w tygodniu pracujesz w wyznaczonych godzinach. Dzięki temu w momencie, gdy przełożony zapyta Cię, czy nie przyszłabyś do biura w weekend, możesz powołać się na wcześniejszą umowę i bez poczucia winy po prostu odmówić.

3/ Daj sobie czas

Często zgadzamy się na wyświadczenie komuś przysługi, a później tego żałujemy. Takich sytuacji można uniknąć — wystarczy dać sobie czas na podjęcie odpowiedniej decyzji. Gdy ktoś Cię o coś poprosi, odpowiedz, że musisz to przemyśleć i wrócisz z decyzją. Następnie przeanalizuj prośbę, zastanów się, czy chcesz się podjąć tego zadania, i koniecznie poinformuj osobę, od której wyszła prośba, o Twojej decyzji. W przeciwnym razie będzie wyglądało to tak, jakbyś chciała uciec od tematu.

4/ Ćwicz na małych rzeczach

Kiedy ktoś Ci coś zaproponuje, coś banalnego, chociażby zapyta, czy masz ochotę na kawę, powiedz: „Dziękuję ci, doceniam to, że mi zrobiłeś kawę, niestety muszę odmówić”. Nie tłumacz dlaczego. Ćwicz odmawianie w różnych sytuacjach, począwszy od tych najmniejszych. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak się zachować, kiedy przyjdzie Ci powiedzieć „nie” w poważniejszej kwestii.

5/ Bądź konsekwentna

Zdarza się, że jednorazowa odmowa nie wystarcza. Jeśli druga strona nalega i kilkakrotnie ponawia prośbę, nie daj się zbić z tropu i konsekwentnie odmawiaj. Za każdym razem będzie to trudniejsze do wykonania, jednak Twój upór zostanie wynagrodzony — nie podejmiesz się czegoś, czego nie chcesz robić, i będziesz mieć więcej czasu dla siebie i rodziny.

Asertywność, jak każdą inną cechę, można wypracować. Ważne jest, aby trzymać się kilku podstawowych zasad i technik ułatwiających proces odmawiania. Nie myl asertywności z arogancją — osoba, która potrafi skutecznie odmawiać, nadal może być postrzegana jako osoba towarzyska i jednocześnie profesjonalna.


Zdjęcie: Designed by Freepik                                                                                     

Mat.pras – Podręcznik perswazji. Najskuteczniejsze metody przekonywania innych i świadomej ochrony przed manipulacją. / Mateusz Grzesiak

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.