[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Odmawianie innym i wyznaczanie własnych granic często przychodzi nam z trudnością. Dlaczego? Bo nie chcemy nikogo urazić, bo chcemy być lubiani, bo boimy się wykluczenia. Szczególnie trudno powiedzieć „nie”, jeśli jesteś miłą współpracownicą, wierną przyjaciółką i matką dwójki dzieci. A to właśnie Tobie przysługuje prawo do głośnego i stanowczego mówienia „nie” zawsze wtedy, gdy masz taką potrzebę. Oczekiwania społeczeństwa w stosunku do kobiet mogą wydawać się inne, jednak pamiętaj: masz prawo odmówić. Oto pięć rzeczy, o których musisz pamiętać.

***

1/ Nie traktuj odmowy osobiście

Jeśli przyjaciółka prosi Cię o przysługę, której nie możesz lub nie chcesz wyświadczyć, np. chce pożyczyć pieniądze, odwołaj się do swoich wyższych wartości i powiedz: „Słuchaj, chętnie bym ci pomogła, ale mam jedną zasadę — nie pożyczam pieniędzy przyjaciołom”. Dzięki takiemu uczciwemu postawieniu sprawy druga strona nie będzie miała do Ciebie żalu o to, że akurat jej nie chcesz pożyczyć pieniędzy. To nie jest kwestia osobista, więc nie ranisz niczyich uczuć.

2/ Stawiaj jasne granice

Wyznaczanie wyraźnych granic świetnie sprawdza się w pracy. Warto już na samym początku współpracy określić podstawowe zasady, na które obie strony się zgadzają, np. niezależnie od sytuacji nie pracujesz w weekendy, a w tygodniu pracujesz w wyznaczonych godzinach. Dzięki temu w momencie, gdy przełożony zapyta Cię, czy nie przyszłabyś do biura w weekend, możesz powołać się na wcześniejszą umowę i bez poczucia winy po prostu odmówić.

3/ Daj sobie czas

Często zgadzamy się na wyświadczenie komuś przysługi, a później tego żałujemy. Takich sytuacji można uniknąć — wystarczy dać sobie czas na podjęcie odpowiedniej decyzji. Gdy ktoś Cię o coś poprosi, odpowiedz, że musisz to przemyśleć i wrócisz z decyzją. Następnie przeanalizuj prośbę, zastanów się, czy chcesz się podjąć tego zadania, i koniecznie poinformuj osobę, od której wyszła prośba, o Twojej decyzji. W przeciwnym razie będzie wyglądało to tak, jakbyś chciała uciec od tematu.

4/ Ćwicz na małych rzeczach

Kiedy ktoś Ci coś zaproponuje, coś banalnego, chociażby zapyta, czy masz ochotę na kawę, powiedz: „Dziękuję ci, doceniam to, że mi zrobiłeś kawę, niestety muszę odmówić”. Nie tłumacz dlaczego. Ćwicz odmawianie w różnych sytuacjach, począwszy od tych najmniejszych. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak się zachować, kiedy przyjdzie Ci powiedzieć „nie” w poważniejszej kwestii.

5/ Bądź konsekwentna

Zdarza się, że jednorazowa odmowa nie wystarcza. Jeśli druga strona nalega i kilkakrotnie ponawia prośbę, nie daj się zbić z tropu i konsekwentnie odmawiaj. Za każdym razem będzie to trudniejsze do wykonania, jednak Twój upór zostanie wynagrodzony — nie podejmiesz się czegoś, czego nie chcesz robić, i będziesz mieć więcej czasu dla siebie i rodziny.

Asertywność, jak każdą inną cechę, można wypracować. Ważne jest, aby trzymać się kilku podstawowych zasad i technik ułatwiających proces odmawiania. Nie myl asertywności z arogancją — osoba, która potrafi skutecznie odmawiać, nadal może być postrzegana jako osoba towarzyska i jednocześnie profesjonalna.


Zdjęcie: Designed by Freepik                                                                                     

Mat.pras – Podręcznik perswazji. Najskuteczniejsze metody przekonywania innych i świadomej ochrony przed manipulacją. / Mateusz Grzesiak

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Zapisz się na newsletter

No.13 Mint | gazeta online dla mamy już jest!

Magazyn MINT to poradnik dla mam o charakterze lifestylowym. MINT to nie tylko portal, który codziennie dostarcza porcji inspiracji dla mamy i dziecka. To także drukowany kwartalnik stworzony dla chwili relaksu. Poczuj miętę do MINT.

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.