Warto mieć w życiu szczęście. Przyda się, kiedy pijany kierowca wyminie bezpiecznie auto, którym podróżujesz z dziećmi. Zbyt często jednak zapominamy o różnicy pomiędzy: mieć szczęście a być szczęśliwym. O ile to pierwsze zupełnie nie zależy od nas, to drugie – jak najbardziej. Jeśli nie możesz znaleźć czterolistnej koniczynki – nie znaczy to, że szczęście jest dla Ciebie niedostępne.

***

W przypadku wielu osób ich brak poczucia szczęścia wcale nie wiąże się z obiektywnie trudną sytuacją. Po prostu nie potrafią cieszyć się z małych rzeczy. Doceniać, że może nawet jeśli nie są najbogatsi – to nie brakuje im na zaspokojenie wielu potrzeb. Jeśli nawet dzieci dają w kość – to przynajmniej są zdrowe. Podobno nie powinniśmy się porównywać do tych co mają gorzej, lecz patrzeć na tych, co mają lepiej. To jednak dotyczy raczej naszych aspiracji, a nie oceniania obecnej sytuacji. Dlatego gdy wydaje Ci się, że jesteś „taka biedna” pomyśl o tych, którzy naprawdę mają dużo gorzej.

Niektórzy ludzie oczekują, że wszystko zawsze będzie szło gładko, dlatego niesmaczna potrawa na wymarzonych rodzinnych wakacjach potrafi zepsuć im humor. Nawet gdy poza tym cały dzień jest cudowny. Warto ćwiczyć umiejętność przełknięcia łyżki dziegciu w beczce miodu – nawet wtedy, gdy tego gorzkiego bywa więcej. Pewnie to prawda, że w życiu piękne są tylko chwile – ale czy to automatycznie oznacza, że nie trzeba cały czas starać się być szczęśliwym?

Mówi się, że szczęście to stan umysłu. Jednym nauka bycia szczęśliwym przychodzi łatwiej – innym trudniej – jak to w życiu. Warto jednak nauczyć się interpretować wydarzenia, jakie nam się przytrafiają. Są ludzie, którzy w każdej sytuacji starają się nie poddawać i walczyć. Nie masz wpływu na wiele zdarzeń, ale na to jak je oceniasz, jak na nie reagujesz – jak najbardziej.

Ze stanem szczęśliwości mocno związane jest poczucie sensu – mając swój cel w życiu, nawet mały; coś, do czego będziemy dążyć – łatwiej znosimy codzienne niedogodności.

Jeśli Ci go brakuje – koniecznie zacznij szukać. W końcu gra toczy się o Twoje szczęście.


Autor: Hanna Pietrzak-Trzcińska

Od zawsze otoczona tomami – pracowała w wydawnictwie, teraz recenzuje książki dla dorosłych i te podebrane z regału synowi. Próbuje zostać pełnoetatową copywriterką. W swoich tekstach stara się inspirować, bo ona ubarwia codzienność, i lekko ironizować, bo dystans ułatwia życie.

Zdjęcie: Pixbay

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.