Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością

Zastanawiasz się jak pomóc Twojemu dziekcu radzić sobie ze złością? Poznaj sprawdzone sposoby i metody. Bonus! Pobierz materiał do ćwiczenia z dzieckiem.

jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością

SKLEP

Dzieci czują złość i stres zupełnie tak ja my, dorośli. W tym artykule poznasz sposoby na to jak pomóc dziecku odnaleźć, utrzymać spokój i radzić sobie ze złością. Dowiesz się też, jak złość może motywować, aż wreszcie jeśli doczytasz artykuł do końca, otrzymasz niespodziankę – zeszyt ćwiczeń dla dziecka.

Jednak zanim przejdziemy do metod walki ze złością, warto w pierwszej kolejności wytłumaczyć dziecku emocje jaką jest złość.

Dziecko musi wiedzieć, że:

  • Złość to emocja. Kiedy czujemy złość jesteśmy zaniepokojeni, wzburzeni, a często nawet poirytowani. Złość może powodować negatywne myśli
  • Złość nie jest zła
  • Złość ma swój cel – Twoje ciało pokazuje Ci przez złość, że coś Cię dręczy
  • Wszyscy czasem czują złość, nawet mama i tata – możesz próbować opisać kilka sytuacji, w których czułaś złość, żeby zobrazować ją dziecku
  • Można nauczyć się jak radzić sobie ze złością, nawet dziecko może się tego nauczyć. – Czasem musimy rozwiązać problem, innym razem trudniej znaleźć przyczynę złości. Ale w każdym wypadku możemy nauczyć się sposobów na to jak złość kontrolować.

Jak się czujesz – określamy poziom złości

Kolejnym krokiem w odczytywaniu emocji i nauki jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością,, porozmawiajmy o różnych poziomach złości. Możesz użyć do tego przygotowanej przez MINT skali. To świetna metoda na to, aby poznać emocje i nauczyć się je opisywać. Ta 5-cio stopniowa skala określa stadium złości lub jej brak u dziecka. Dodałam kilka objawów, które pomogą dziecku określić swój poziom zdenerwowania.

Wierzę, że dopiero zrozumienie tych emocji i stanu, w którym znajduje się dziecko, pomaga przejść do kolejnej fazy, czyli walki ze złością.

 

jak-pomoc-dziecku-radzic-sobie-ze-zloscia-mintmagpl-cwiczenia

Poznaj swoją złość

Złość nie jedno ma imię, przygotowałam materiały, które pomogą dziecku określić swoje uczucia i to, co dzieje się z jego ciałem gdy jest złe i zdenerwowane. Materiały możesz pobrać i korzystać z nich za każdym razem gdy pojawi się ta emocja, lub także do pracy nad emocjami dziecka.

jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością
jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością

Oto 10 sposobów na to jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością

 

1. Wyraź swoje uczucia

Zachęć dziecko do stworzenia obrazu swoich uczuć. Za pomocą kolorów i ruchów pędzla tworzymy ekspresyjny obraz emocji. 

2. Muzyka relaksacyjna

Zachęć dziecko do założenia słuchawek i puszczenia muzyki. Z każdą piosenką może opisać lub opowiedzieć swoje emocje. Możecie wspólnie zastanowić się skąd one się biorą.

3. Policz do 5

Zanim zareagujesz policz do pięciu. 

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

4. Weź głęboki oddech

Głęboki oddech przeponą pozwala znaleźć się tu i teraz i skupić się na swoim ciele, odsuwając myśli na bok.

5. Schowaj ręce do kieszeni

Szczególnie przydatne gdy faza złości powoduje rzucanie przedmiotami.

6. Napisz i podrzyj

Na kartce papieru zapisz swoją złość, a następnie podrzyj kartkę i symbolicznie wyrzuć do kosza.

7. Przepychanki ze ścianą

Posiluj się ze ścianą, takie napieranie i próba przesunięcia wyzwala złość i pozwala spożytkować energię.

8. Joga

Joga to świetny sposób na to, żeby znaleźć ukojenie nerwów i emocji. Ja i Zoe ćwiczymy z Olą Żelazo nie od dziś. Gdy mamy lepszy i gorszy dzień, bo to nasz sprawdzony sposób na dobre zakończenie dnia. 

9. Przytulas

Kontakt fizyczny pozwala utwierdzić się, że nie jesteś sama/a ze swoją złością. Wsparcie bliskich jest nieocenione.

10. Powiedz to

Powiedz na głos:

Jak się czujesz?

Czego potrzebujesz?

Jak chcesz być traktowany?

A tu jeszcze kilka sposobów sprawdzonych przez nas

jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością

Czy wiesz, że złość może być motywująca?

W moim przekonaniu złość nie jest ani zła ani dobra. To jednak emocja, która może być budująca i motywująca, a wszystko zależy od tego jak sobie z nią poradzisz. Przeczytaj o tym, jak złość może być pozytywnie postrzegana.

 

PO PIERWSZE – ZŁOŚC MOŻE BYĆ MOTYWUJĄCA

Czy czułaś się kiedyś źle, gdy nie osiągnęłaś zamierzonego celu? Dla niektórych ludzi złość może być w takiej sytuacji motywująca do dalszych prób i działania. A emocje pomagają w dążeniu do celu. Zatem gdy jesteś zła, sprawdź w jaki sposób ta złość może Cię motywować do działania.

 

PO DRUGIE – ZŁOŚĆ UCZY NAS O NAS SAMYCH

Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego dana sytucja wkurza Cię? Za każdym razem, gdy czujesz złość, uczysz się czegoś o swoich preferencjach. O tym co lubisz, a czego nie. Zatem dowiadujesz się czegoś nowego o sobie, a to bardzo pozytywne, prawda? Możesz tą złość przełożyć na to, czy chciałabyś coś w związku z tym zmienić coś w swoim życiu.

 

PO TRZECIE – ZŁOŚĆ POZWALA CI WALCZYĆ O SWOJE

Złość pojawia się, gdy nie zgadzasz się z tym jak ktoś Cię traktuje, zwraca się do Ciebie czy mówi o Tobie. To świetna okazja, żeby zawalczyć o siebie – bądź asertywna. Co oznacza, że używasz emocji do pokazania komuś w cywilizowany sposób, że nie wyrażasz na pewna zachowania zgody. Jeśli ludzie wiedzą, jakie słowa lub czyny złoszczą Cię, mogą zmienić swoje podejście i zachowanie.

 

PO CZWARTE – ZŁOŚC MOŻE PROWADZIĆ DO DUŻYCH ZMIAN

Niektóre ważne wydarzenia w historii wydarzyły się, bo ktoś był zły i postanowił dokonać zmian. Jeśli kiedykolwiek uznasz, że coś jest niesprawiedliwe, możesz użyć swoją złość do zmian na lepsze. 

 

jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością

Podzielę się z Tobą jeszcze jednym sposobem na to jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością – czytaj i szukaj książek, które poruszają tematykę złości.

My ostatnio sięgnęliśmy po książkę ,,Zmiataj” z Wydawnictwa Zielona Sowa. Ta książka autorstwa Louise Greig i ilustracjami Julia Sarda pokazuje czym jest złość i jak nie rzadko pojawia się nagle i niespodziewanie. Bohater Edzio zmaga się ze złością, która przybiera kolosalny rozmiar afektując przy tym całe miasteczko. Dopiero pojawienie się wiatru, gdy Edzio nie ma już więcej sił, pozwala rozwiać emocje i spojrzeć na świat łaskawym okiem.

Ta opowieść podnosi na duchu i pozwala utożsamić się z bohaterem. Bo emocje towarzyszą nam od zawsze, a zły nastrój może pokrzyżować nasze plany i wycieńczyć do reszty. Niech ta wartościowa książka i dla Ciebie stanie się pomocą w rozmowie z dzieckiem o złości.

 

jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością
jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością

A jakie są Twoje sposoby na złość?

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w opanowaniu złości i wesprze w tym jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością. Jeśli chciałabyś podzielić się swoimi spostrzeżeniami czy sposobami, komentarz jest do Twojej dyspozycji.

A jeśli masz ochotę popracować z dzieckiem nad tematem złość, koniecznie pobierz materiały, które przygotowałm i rozpracuj złość.

jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.