Jak wybrać okap kuchenny?

Zastanawiasz się jak wybrać okap kuchenny żeby był wydajny, cichy, a przy tym, żeby komponował się z designem Twojej kuchni? Oto podpowiedzi, obok których nie możesz przejść obojętnie.

jak wybrać okap

SKLEP

Stoisz właśnie przed wyborem jaki okap kuchenny wybrać, przybywam do Ciebie z cennymi poradami, które będą pomocne przy zakupie. Skąd to wiem? Przechodziłam tą samą drogę i dzisiaj wiem, co należy brać pod uwagę wybierając okap.

Bo tak naprawdę przy wyborze okapu nie powinno się brać tylko pod uwagę design oraz cenę. Okap to coś więcej niż kolejne urządzenie w Twojej kuchni. To przede wszystkim ogromne wsparcie w gotowaniu dla całej rodziny. Zastosowanie dobrze dobranego okapu kuchennego, pozwoli utrzymać czystość kuchni, ale także uwolni Cię od kuchennych zapachów. Oto ważne parametry które warto brać pod uwagę przy komponowaniu nowej kuchni.

1. Ustal potrzebną wydajność okapu

Wydajność to nic innego jak parametr, który pozwala określić ile powietrza dane urządzenie jest w stanie oczyścić w określonym przedziale czasowym.  Ustalone zostało, że okap kuchenny musi filtrować powietrze w kuchni od 6 do 12 razy każdej godziny. Natomiast wydajność okapu podawana jest w metrach sześciennych na godzinę. Warto zapamiętać, że wydajność okapu związana jest zatem z wielkością kuchni.

Dlatego tak ważna jest wydajność okapu. Łatwo wywnioskować, że mało wydajny okap nie będzie mógł odpowiednio przefiltrować powietrza, a także nie da sobie rady w większej kuchni. Oczywiście ten tok rozumowania działa również w drugą stronę.

 

2. Wybierz styl okapu

Jeśli zastanawiasz się jak wybrać okap, warto poznać rodzaje okapów. Znając je, będziesz mogła wybrać ten, który najbardziej pasuje do Ciebie oraz do Twojej kuchni.

Ze względu na styl okapów, dzielimy je na:

    • okapy kominowe – gdy na nie patrzysz, przypominają odwróconą literę ,,T”. Można zainstalować je bezpośrednio nad kuchenką. Wykonane są ze stali nierdzewnej, nie rzadko połączone z hartowanym szkłem. Ta wersja okapu sprawdzi się zarówno w standardowej kuchni jak i nad wyspą.
    • okapy kominowe skośne – to okap, który ma skośny korpus, co pozwala na uzyskanie większej przestrzeni nad kuchenką. 
    • okapy wyspowe – to te, które są bardzo designerskie, mają nie tylko funkcję praktyczną, ale także wizerunkową. Montuje się je do sufitu nad kuchenką. Mają różne kształty i kolory. Wybór jest ogromny
    • okapy sufitowe – proste i funkcjonalne, do montażu w podwieszanym suficie. Są minimalistyczne, ale ich powierzchnia robocza jest wydajna. Często są sterowane za pomocą pilota.
    • okapy blatowe – instalowane są tuż przy kuchence: w blacie, nad lub pod nim. Są innowacyjne i bardzo designerskie. Mogą być zintegrowane z płytą lub mieć formę ruchomego wyciągu, który zamontowany jest obok płyty grzewczej.
    • okapy do zabudowy -to takie, które montuje się w szafce nad płytą kuchenki. Są bardzo praktyczne, właściwie ich nie widać, ale za to działają rewelacyjnie.

3. Weź pod uwagę głośność okapu

Słyszałaś kiedyś głośny okap? Dla mnie ten dźwięk przeszkadza w rozmowach, w gotowaniu oraz w skupieniu i koncentracji. Dlatego tak ważne jest, żebyś dobrze przemyślała tą kwestię gdy zastanawiać się będziesz jaki okap do kuchni wybrać. Zaleca się zakup okapu, którego głośność nie przekracza 56 dB przy średnim biegu pracy silnika.

Okap, który wybrałam do swojej kuchni okap Gingero 60.1 od Globalo, którego głośność wynosi min. 46 dB. Co oznacza, że praca z nim i gotowanie to dla mnie czysta przyjemność.

Ale warto wiedzieć, że sama informacja od producenta nie wystarczy, aby faktycznie okap chodził cicho, potrzeba jeszcze kilku elementów. Są to średnica odcinka łączącego wylot z silnika okapu z kominem – dopytaj producenta o zalecaną średnicę na tym odcinku. Co więcej sprawdź drożność oraz przekrój komina wentylacyjnego w Twoim budynku, a także zweryfikuj średnicę kanału odprowadzającego opary do komina. Dopytaj o ilość złamań kanału o dany kąt. Warto systematycznie czyścić filtr przeciw tłuszczowy. Jednym słowem – prawidłowy montaż to klucz do sukcesu.

 

 

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

4. Wybięrz między filtrem węglowym, a aluminiowym

Wbrew temu, co się mówi, filtr to bardzo ważny element okapu kuchennego. Warto, żebyś wiedziała jaka jest różnica między filtrem węglowym i aluminiowym.

Filtry węglowe stosuje się w okapach z funkcją pochłaniacza. Wybiera się taki system gdy nie możemy podłączyć okapu do komina wentylacyjnego. Tego typu filtr świetnie pochłania zapach podczas gotowania, a więc powietrze w kuchni będzie oczyszczone. Nie jest to opcja standardowa, zapytaj o nią przy wyborze swojego okapu. Warto jednak wiedzieć, że filtr węglowy należy wymieniać regularnie. 

Natomiast filtry aluminiowe wykorzystuje się dla okapów, które maja funkcję wyciągu i pochłaniania. Przybierają formę siatki. Jej zadaniem jest wyłapywanie drobinek tłuszczu, które wirują podczas gotowania w kuchni. Filtr można myć w zmywarce, warto czyścić go raz w miesiącu.

 

Mój wybór okapu kuchennego

Do kuchni w naszym nowym domu wybrałam po długiej rozmowie z doradcą i szerokiej selekcji – okap kuchenny Gingero 60.1 White z kolekcji okapów Globalo.

Jest to okap z filtrem aluminiowym, który może działać w trybie pochłaniacza lub wyciągu. Jest to okap do zabudowy, znajduje się w szafce nad kuchenką i jest praktycznie niewidoczny. Wykonany jest z białego hartowanego szkła, całość pięknie komponuje się w naszej białej kuchni ze złotymi dodatkami.

jak wybrać okap
jak wybrać okap
jak wybrać okap
jak wybrać okap

Dlaczego wybrałam okap Gingero 60.1 od Globalo?

Wymiary: szerokość 60 cm, głębokość 29 cm – udało się doskonale dopasować do szafki z IKEA

Klasa energetyczna: B

Wykonanie: białe szkło hartowane

Wydajność: 562 m3/h

Głośność: min. 46 dB na pierwszym biegu, jest cichy i bardzo komforotwy w użyciu

Zakres prędkości: 3 + boost, można sterować dotykowo lub za pomocą pilota

Oświetlenie: sterowane sensorycznie, czyli dotykowo, z wyświetlaczem LED, do zestawu dołączony jest pilot. Co więcej jest energoosczędne, barwa światła to 2950 K

 

jak wybrać okap
jak wybrać okap
jak wybrać okap
jak wybrać okap
jak wybrać okap
jak wybrać okap

Czy wybrałabym okap Globalo ponownie?

Oczywiście, że tak. Jest cichy, pozwala komforotwo gotować i pięknie wygląda w mojej wymarzonej kuchni. Dyskretny, ale wydajny – o taki okap mi chodziło.

Co więcej, nie mogłam liczyć na lepszę obsługę. Profesjonalne podejście marki oraz wybór adekwatny do mojej kuchni i technicznych wymogów był dla mnie bezcenny. Eksperci mają w małym palcu nie tylko trendy, ale biorą pod uwagę każdy aspekt funkcjonalności okapu. Całe zamówienie doszło do mnie szybko i sprawnie, a to przy remoncie kuchni było dla mnie niezwykle ważne.

A jaki Ty model okapu najchętniej widziałabyś w swojej kuchni?

Jeśli i Ty marzysz o okapie Globalo, mam dla Ciebie świetną wiadomość – 7% rabatu na hasło magazyn.mint Kod rabatowy ważny jest do końca 2022 roku. Zachęcam serdecznie do skorzystania z rozmowy z doradcą Globalo, który nie tylko doradzi, ale podpowie, który okap najlepiej wpisze się w Twoją kuchnię i gotowanie.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.