Autor: Magdalena Droń

Nie wypada, nie umiem, nie jestem wystarczająco dobra, ten pomysł jest kiepski – myślisz tak prawie codziennie. Czy chciałabyś żeby podobną postawę przyjęła Twoja dorastająca córka?!

Nic z tych rzeczy, przecież zależy Ci na tym, żeby wychować ją na silną, niezależną kobietę. Czemu więc dajesz jej zły przykład i na starcie przekreślasz szanse swoich pomysłów? Tylko dlatego, że się boisz? Przełam swoje wewnętrzne ograniczenia i czerp siłę od tych kobiet, które w głębokim poważaniu miały stereotyp „słabszej płci”.

Zestawienie bezwzględnie powinna otworzyć nasza rodaczka – Maria Skłodowska-Curie. Badaczka, uczona, pierwsza w dziejach kandydatka do nagrody francuskiej Akademii Nauk, pierwsza i jedyna laureatka dwóch nagród Nobla. Prekursorka badań nad leczniczym wykorzystaniem promieniotwórczości w przypadku nowotworów. Jej prace dosłownie zmieniły życie ludzkości!

Kolejna kobieta w naszym zestawieniu jest prekursorka łamania ustalonych reguł i konwenansów dotyczących mody i wzornictwa – Coco Chanel. Innowacyjna projektantka, która redefiniowała kobiecy styl, nawiązując do męskich krojów i wykorzystania materiałów. Za jej sprawą kobiety uwolniły się z gorsetów i po dziś dzień kochają klasyczne dzianinowe kostiumy, spodnie czy legendarną już małą czarną.

Estée Lauder – jedyna kobieta na liście najbardziej wpływowych geniuszy biznesu XX wieku, opublikowanej przez „Time” w 1998 roku. Wiedzę zdobytą u wuja chemika wykorzystała do zbudowania imperium kosmetycznego, które prężnie rozwija się po dziś dzień. Wymyśliła zwyczaj dodawania bezpłatnych próbek przy zakupie kosmetyku, dzięki któremu przekonała do swojej marki pierwsze klientki spacerujące Piątą Aleją w Nowym Jorku.

Kobieta-astronauta. Niemożliwe? A jednak! We współczesnej historii jest ich wiele, jednak na czele wysuwa się sylwetka 57-letniej Peggy Whitson, która pobiła rekord na najdłuższy lot i spacer kosmiczny. Cztery miesiące na pokładzie orbitalnego laboratorium zapewniły jej szóste miejsce na liście najbardziej wytrzymałych astronautów wszechczasów.

Jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata.  Jej program „The Oprah Winfrey Show” jest legendą na całym świecie. Swoim życiem udowadnia, że wszystko jest możliwe. Najbogatsza Afroamerykanka XX wieku, największa czarnoskóra filantropka w historii Ameryki, a przez pewien czas nawet jedyna „czarna” miliarderka na listach najbogatszych ludzi świata. Człowiek orkiestra – Oprah Winfrey!

Zaha Hadid jest pierwszą kobietą, która w 2004 r. otrzymała prestiżową architektoniczną nagrodę Pritzkera. Dwukrotna laureatka nagrody Stirlinga. Jej innowacyjne projekty to m.in.: Olimpijskie Centrum Sportów Wodnych w Londynie, gmach Muzeum MAXXI w Rzymie, budynek Evelyn Grace Academy, gmach opery w chińskim mieście Guangzhou czy willa w podmoskiewskiej Barwice.

Malala Yousafzai – pakistańska nastolatka, symbol walki o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich. W październiku 2012 roku postrzelona przez talibów w drodze ze szkoły. Po rehabilitacji kontynuuje edukację w Anglii. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 roku.

 

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.