Gdy do kin trafiła słynna już komedia romantyczna z Jennifer Lopez w roli głównej o dźwięcznym tytule „Powiedz tak”, nie jedna dziewczyna zamarzyła o karierze wedding plannerki czyli konsultantki ślubnej. Czy to zawód dla każdego, czy każdy ma do niego predyspozycje? Mammazine sprawdziło i poznało zawód z bliska.

Zajrzeliśmy do trójmiejskiej Wytwórni Ślubów, jednej z pierwszych Agencji w tym rejonie. Jest też jak udało nam się zweryfikować jedyną, której po latach pracy udało się stworzyć biuro, w którym czujemy się niezwykle wyjątkowo, przyjaźnie i bardzo ślubnie.

Konsultant ślubny Konsultant ślubny

Rok 2005, to czas, gdy pojawiają się pierwsze w Polsce Agencje. Ich usługa wtedy jeszcze należy do luksusowych i tylko nieliczni się na nią decydują.

Usługi konsultanta w tamtych czasach uważane są za luksus i fanaberię. Z czasem praca u podstaw konsultantów przynosi efekty i to już nie kwestia majętności, ale luksusu oszczędności czasu.

Dzisiaj 80% Klientów Wytwórni Ślubów to pary mieszkające poza granicami Polski, którzy z racji odległości nie mogą sami zająć się organizacją i potrzebują na miejscu godnego zaufania, doświadczonego partnera. Pozostałe pary to Klienci zapracowani, którzy potrzebują profesjonalnego wsparcia i przewodnika w drodze do ślubu idealnego. Podczas spotkań w biurze przy pysznej kawie, krok po kroku realizują wizję tego wydarzenia, korzystając z rekomendacji i podpowiedzi Konsultantki Ślubnej.

Ale czym tak naprawdę zajmuje się konsultant ślubny i jaką rolę pełni?

Konsultant jest przede wszystkim ogromnym wsparciem dla Pary Młodej. Tworzy szyte na miarę oczekiwań Klientów eventy ślubne, organizuje wydarzenie w zakresie określonym podczas ustaleń z Klientem. Klient nie traci kontroli, a zyskuje pełnego know how partnera, który pilnuje budżetu, harmonogramu organizacji. A sam proces organizacji własnego ślubu zyskuje dla niego zupełnie nowy wymiar. Z poziomu własnej i wygodnej kanapy, Klient wybiera spośród zarekomendowanych przez konsultanta ślubnych ofert. Co więcej ma 100% pewność, że wybiera wśród sprawdzonych i znanych konsultantowi partnerów. Konsultant bowiem nie korzysta z googla, on jest w posiadaniu bazy podwykonawców branży ślubnej, z którymi zrealizował nie jeden ślub. Bazę budował latami, ale ma pewność, że na swoich podwykonawców może liczyć o każdej porze dnia i nocy.

Uwiecznieniem jego pracy jest koordynacja dnia ślubu. Młoda para pełna relaksu przygotowuje się do wielkiej chwili, a konsultant od wczesnych godzin rannych egzekwuje wykonanie umów, dba o każdy detal i stoi na posterunku aż do zakończenia wydarzenia.

Konsultant ślubny Konsultant ślubny to praca w pełnym wymiarze godzin, z bardzo elastycznym podejściem do czasu pracy. Kliencie najchętniej spotykają się w weekendy lub w godzinach wieczornych. W sezonie ślubnym natomiast praca koordynatora ślubnego nie ustaje, a swój finał ma podczas realizacji weekendowych.

Jakie cechy charakteru i predyspozycje posiadać musi dobry konsultant?

Konsultantka ślubna to urodzona organizatorka, która nie tylko potrafi łatwo nawiązywać kontakty, ale jest otwarta i perfekcyjna w działaniu. Musi posiadać umiejętności negocjacji, być dobrym słuchaczem, umieć zarządzać budżetem, organizować własną pracę. Elastyczność w działaniu, poszukiwanie nowych rozwiązań to również cechy przydatne w pracy. Odporność na stres jest również bardzo wskazana, nierzadko konsultantki pracują pod presją czasu. Konsultantka musi być przygotowana na każdą sytuację i zawsze mieć plan B. One doskonale przewidują wydarzenia i zawsze mają asa w rękawie. W tej branży zawsze należy dążyć do samodoskonalenia, konsultantka do przede wszystkim świetna businesswoman. Większość Agencji prowadzone jest przez kobiety w ramach jednoosobowej działalności. Dodatkowe wsparcie wykorzystywane jest podczas ślubnych realizacji. Umiejętność zarządzania czasem i pracą jest zatem bardzo przydatna. W tym zawodzie jest się człowiekiem orkiestrą: managerem, new business managerem, PR-owcem i marketingowcem w jednej osobie. Pracy zatem nie brakuje nawet poza sezonem. Aby się rozwijać Konsultantki Wytwórni Ślubów prowadzą bloga, piszą artykuły, realizują sesji a już wkrótce zaproponują warsztaty dla Par Młodych. Pomysłowość i kreatywność jak również sumienne dążenie do celu są w tej branży kluczem do sukcesu.

Konsultant ślubny

Zapisz się na newsletter

No.13 Mint | gazeta online dla mamy już jest!

Magazyn MINT to poradnik dla mam o charakterze lifestylowym. MINT to nie tylko portal, który codziennie dostarcza porcji inspiracji dla mamy i dziecka. To także drukowany kwartalnik stworzony dla chwili relaksu. Poczuj miętę do MINT.

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.