Książki dla dzieci o sprawach intymnych

Odkryj książki dla dzieci o sprawach intymnych – pomóż swojemu dziecku zrozumieć ciało i relacje. Poznaj nasz przegląd książek dla dzieci, które poruszają tematy ważne i potrzebne.

książki dla dzieci o sprawach intymnych

SKLEP

Książki dla dzieci o sprawach intymnych to już nie temat tabu. Dzięki nowoczesnemu podejściu do wychowania, to temat niezwykle popularny. Chcemy podpowiedzieć Ci zatem, które książki dla dzieci pomogą w rozmowach o sprawach intymnych tak, aby był to temat nie tylko ciekawy, ale i zrozumiały. Dostosowany do wieku i rozwoju emocjonalnego dziecka. Wiemy bowiem dobrze, że dzieci są bardzo ciekawe, zadają konkretne i bardzo szczegółowe pytania. Niech ten przegląd książek będzie dla Ciebie wsparciem i pomocą w oswajaniu niekiedy trudnych tematów.

Rozmowa z dziećmi na temat spraw intymnych jest bowiem niezwykle ważnym elementem ich edukacji. Tematy związane z ciałem, granicami i bezpieczeństwem osobistym są nieodłączną częścią życia, które należy omawiać w sposób otwarty i zrozumiały. Książki mogą być niezastąpionym narzędziem w prowadzeniu tych rozmów, pomagając dzieciom zrozumieć siebie i świat wokół nich. W tym przeglądzie skupimy się na roli książek w budowaniu zdrowych relacji i samoświadomości u dzieci.

Znaczenie książek w wychowaniu dzieci

Książki są nie tylko źródłem wiedzy, ale także narzędziem do budowania empatii, rozumienia siebie i innych oraz pomagają w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych. Dla dzieci, które dopiero poznają świat, książki mogą być przewodnikiem, który pomaga im zrozumieć skomplikowane tematy w sposób dostosowany do ich wieku i doświadczenia. Książki mogą również dostarczać dzieciom wzorców postaw, pokazywać różnorodność świata oraz pomagać im w budowaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przegląd książek dla dzieci o sprawach intymnych

Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy cz.I i cz. II

Wydwnictwo Dwie Siostry | Autor: Katharina von der Gathen | Ilustracje: Anke Kuhl

książki dla dzieci o sprawach intymnych
książki dla dzieci o sprawach intymnych

Seria „Odpowiedz mi!” to niezwykłe książki, które odważnie podejmują delikatny temat seksualności w sposób przystępny dla dzieci. Pierwsza część zawiera 99 autentycznych pytań zadawanych przez dzieci na temat intymności, wraz z klarownymi i wyważonymi odpowiedziami. Śmieszne ilustracje dodają lekkości temu trudnemu tematowi. A ponieważ pytań od dzieci nigdy nie za mało, druga część serii „Odpowiedz mi! Nowe pytania” to nie lada gratka dla dzieci, które chcą wiedzieć jeszcze więcej.

Ponieważ mam w domu dzieci w dwóch grupach wiekowych, więc dostosowuje nasze rozmowy do potrzeb moich dzieci. Książka rośnie z dzieckiem i będziemy wracać do tematów, gdy dorosną do nich emocjonalnie. To prawdziwa skarbnica wiedzy, przyznam, że niektóre pytania są zaskakujące z punktu widzenia mamy, ale ponieważ zadały je dzieci, mam pewność, że właśnie im służy. Odpowiada bowiem na pytania, które dla nas są zbyt oczywiste, poruszają problemy i tematy, które nie przyszły by nam do głowy, bo traktujemy je naturalnie. Czytanie tej książki naprawdę pozwala rozmawiać o sprawach intymnych z dziećmi w taki sposób, jaki jest im potrzebny.

Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej

Jak powstaje dorosły | Jak powstaje dziecko

Wydawnictwo HarperKids | Autor: Rachel Grener

książki dla dzieci o sprawach intymnych
książki dla dzieci o sprawach intymnych
książki dla dzieci o sprawach intymnych

„Jak powstaje dziecko” to nieocenione narzędzie do rozmów z dziećmi na temat tworzenia nowego życia. Przekazuje rzetelne informacje w przystępny sposób, zaspokajając ciekawość i ucząc dzieci nazewnictwa intymnych części ciała. To ważne wsparcie dla rodziców w trudnych rozmowach. Natomiast „Jak powstaje dorosły” to niezastąpiony przewodnik po okresie dojrzewania. Wyjaśnia zmiany w ciele i psychice nastolatków, promując szacunek i samoakceptację. Wnikliwie omawia także relacje rodzinne, tożsamość płciową i cyberprzemoc. Przyjazna i wszechstronna, łagodzi niepokoje i wspiera różnorodność.

książki dla dzieci o sprawach intymnych
książki dla dzieci o sprawach intymnych

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

To jest penis oraz książka To jest wulwa
Wydawnictwo Debit | Autor: Anna Salvia Christina Torron

książki dla dzieci o sprawach intymnych
książki dla dzieci o sprawach intymnych
książki dla dzieci o sprawach intymnych

Zabawna i edukacyjna seria książek dla dzieci, która w jasny sposób tłumaczy funkcjonowanie intymnych części ciała chłopca i dziewczynki. Odpowiada na pytania dzieci, poruszając temat różnorodności i pielęgnacji. Wartościowy dodatek dla rodziców i nauczycieli. Autorstwa psycholożki Anny Salvia i ilustratorki Cristiny Torrón. W książkach znajdziesz odpowiedzi na liczne pytania, które dzieci zadają, gdy coś je w temacie intymności ciekawi. Książka w sam raz dla młodszych czytelników. Miłe dla oka ilustracje pozwalają dziecku jeszcze lepiej zobrazować tematykę części ciała każdej z płci.

Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi
Wydawnictwo Kropka | Autor: Cathy Evans | Ilustracje: Bia Melo

książki dla dzieci o sprawach intymnych
książki dla dzieci o sprawach intymnych
książki dla dzieci o sprawach intymnych

Ta pięknie zilustrowana książka przenosi czytelnika w fascynujący świat rodzicielstwa w gromadzie ssaków. Od zapłodnienia po karmienie piersią, każda strona odkrywa niezwykłe aspekty opieki nad potomstwem. Ssaki to niezwykle ciekawa grupa zwierząt, tak nas fascynuje, bo szukamy podobieństwa do swojego własnego życia. Muszę przyznać, że książka zaskoczyła nas faktami, o których Zoe nie miała jeszcze pojęcia. Dobrana tematyka i przykłady są właśnie dlatego źródłem inspiracji do dalszych poszukiwań i ciekawych rozmów.

Wybierz się i Ty w podróż ze swoim dzieckiem po tym ciekawym świecie ssaków. Całość ubrana jest w urocze ilustracje, co sprawia, że ta książka to jeszcze bardziej interesująca skarbnica wiedzy dla małych badaczy natury.

Rozmowa jako klucz do zrozumienia

Niezależnie od tego, jakie książki wybierzesz, kluczowym elementem wychowania dzieci w kwestiach intymnych jest otwarta, uczciwa i wolna od wstydu komunikacja. Rodzice i opiekunowie powinni zachęcać dzieci do zadawania pytań, dzielenia się swoimi myślami i uczuciami oraz budowania zaufania. Równie ważne jest wsparcie i akceptacja ze strony dorosłych, które pomaga dzieciom czuć się pewniej i bezpieczniej w swojej tożsamości.

Książki dla dzieci na temat spraw intymnych mogą być cennym narzędziem w budowaniu zdrowych relacji i samoświadomości. Przez otwartą i uczciwą komunikację oraz wsparcie ze strony dorosłych, dzieci mogą lepiej zrozumieć siebie i świat wokół nich. Wprowadzenie rozmów na temat spraw intymnych już od najmłodszych lat może przyczynić się do budowania silnych więzi rodzinnych oraz pomóc dzieciom w radzeniu sobie z trudnościami i wyzwaniami życiowymi w przyszłości.

Artykuł powstał we współpracy ze wskazanymi wydawnictwami.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.