Zdrowe nawyki żywieniowe dziecka – od kiedy wdrażać, jak dobrze zacząć, czego unikać?

Z roku na rok świadomość społeczeństwa w zakresie zdrowego trybu życia i odżywiania rośnie. Żywienie rodziny i organizacja zakupów spożywczych to coraz bardziej rozważne i świadome działania. W marketach możemy zauważyć specjalne działy ze zdrową żywnością, a w warzywniaku uśmiechają się do nas bio marchewki, banany, czy brokuły. Moda na zdrowie przenosi się również na inne sfery naszego życia. W wielu firmach passé jest korzystanie z dań typu fast-food, za to wyjątkowo ceni się pracowników praktykujących domową dietę pudełkową, czy ćwiczących pod czujnym okiem trenera personalnego. Cateringi dietetyczne opanowały już nasze żłobki i przedszkola, więc nikogo nie dziwi fakt, że i branża dziecięca dała się ponieść trendowi promującemu zdrowy styl życia już od poczęcia. Współcześni rodzice mają możliwość korzystania z wielu poradni i kursów, wspierających je w okresie ciąży, czy podczas karmienia piersią, chodzą na jogę dla ciężarnych czy baby aqua aerobic. To one później robiąc zakupy dla ząbkującego maluszka chętnie sięgają po gryzaki w kształcie warzyw, w podróż zabierają pluszowe awokado i notują codzienne menu maluszka. One wyznaczają trendy. Są świadome wpływu konserwantów i cukru w diecie, wpływu aktywności na prawidłowy rozwój malucha i chętnie inspirują koleżanki. Wiedzą, że zdrowe nawyki żywieniowe kształtują się już na etapie ciąży. Dziecko będąc na etapie życia płodowego przejmuje upodobania i smaki mamy. Z tego względu warto postawić na prawidłowo zbilansowaną dietę, a utrzymując ją po porodzie szybciej wrócić do formy i być przykładem dla obserwującego nas dziecka.

W jaki sposób oswajać dziecko z warzywami?

Naturalnie najskuteczniej to robić samemu je spożywając. Często próbujemy na siłę serwować naszym dzieciom dania z użyciem składników, które nie pojawiają się w menu starszych domowników, po cichu licząc, że nasze dziecko tego nie zauważy. Pamiętajmy, że dziecko najwięcej czerpie i uczy się przede wszystkim naśladując, a w obserwacji jest prawdziwym mistrzem. Dajmy mu zatem dobry przykład i sami dbajmy o jakość spożywanego jedzenia. Nie zniechęcajmy się, gdy bogate w zdrowe tłuszcze, i witaminy warzywo nie przypadnie mu od razu do gustu. Z badań wynika, że są maluchy, które zachowują dystans i z nowościami na talerzu muszą się oswajać stopniowo, przez dłuższy czas. Nie namawiajmy zatem, nie róbmy babcinych helikopterków i nie wmuszajmy w malucha porcji „za tatusia, za mamusię”, tylko sami jedzmy z apetytem, głośno komentujmy jakie to pyszne i obserwujmy reakcję dziecka. Z każdym takim posiłkiem rośnie szansa, że nasz niejadek, przekona się do spróbowania nowości na talerzu, których jednocześnie nie powinno pojawiać się zbyt wiele.

Inspirujące zabawki, które uczą zdrowo jeść

Rynek dziecięcy pozwala nam na kształtowanie zdrowych nawyków oferując warzywno-owocowe gryzaki, czy zabawki. To bardzo ciekawa forma zapoznania maluchów z elementami zdrowej diety, która pozwala na neutralnym, bezpiecznym gruncie oswoić dziecko np. z warzywami i owocami podczas zabawy.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU W MINT NR 7


 

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.