3 zabawy metodą Montessori

Metoda Montessori bawi, uczy, a przede wszystkim rozwija. Poznaj trzy zabawy, które umilą domowy czas.

metoda Montessori

JAKA ZABAWA JEST ZGODNA Z METODĄ MONTESSORI?

Coraz więcej słyszymy o metodzie Montessori, dzisiaj chcemy przybliżyć szerzej ideę aktywności w duchu tej filozofii. Może i tobie przypadnie do gustu i będziesz chciała pewne elementy wprowadzić do swojego domu.

W pedagogice Montessori dzieci dzieci od urodzenia nastawione są na rozwój i przejście z etapu dziecka do dorosłości. Celem jest pomoc w tym procesie, zbudowana na indywidualnym podejściu do dziecka. To wszystko mając na uwadze jego osobowość, emocje, rozwój duchowy, ale także fizyczny. 

INDYWIDUALNE PODEJŚCIE W METODZIE MONTESSORI

Metoda Montessori wspiera indywidualny rozwój dziecka. Do rodziców i opiekunów należy zapewnienie Przygotowanego Otoczenia, w którym dzieci mogą pracować swobodnie z wybranymi przez siebie materiałami. Dzieci mają zakodowane uczenie się, ale pod warunkiem, że nie jest to męcząca nauka. W metodzie Montessori skupiamy się na naukę, które zachwyca i sprawia, że jest się szczęśliwym. 

Rodzic obserwuje dziecko i przygotowuje dla dziecka zadania i materiały, aby wspomóc jego chęć dążenia do rozwoju. Rodzic zatem wspiera, a nie hamuje. Ponieważ dziecko do 6 roku życia jest odkrywcą, wykorzystujemy jego zmysły, do budowania swojej osobowości i intelektu. 

 

SAMOREGULACJA I SAMOOCENA W METODZIE MONTESSORI

W metodzie Montessori dziecko samo ocenia swoją pracę, poprzez to działania wzmacnia swoją empatię, co tylko zaprocentuje w przyszłości. Każde dziecko ma różne talenty i umiejętności, metoda Montessori nie tylko pozwala je odkryć, ale także docenić. W ten sposób budujemy poczucie własnej wartości. 

 

 

3 pomysłowe zabawy metodą Montessori

A tu już konkretne zabawy metodą Montessori, które bez problemu możesz wykonać w domu. Niech te aktywności będą powiewem świeżości w domowej kwarantannie. Zdradzimy, że nasza Redakcja już od ponad 35 dni jest w czterech ścianach. Szukamy różnych sposobów, żeby umilić czas dzieciom i naszym czytelniczkom.

Zabawa Nr 1 – nalewanie wody

Metoda Montessori zakłada uczenie codziennych czynności. Wybrałyśmy zatem zabawę z wodą, którą dzieci uwielbiają. Wybrałyśmy nie przypadkowe porcelanowe kubeczki, aby uczyć dziecko, że naczynie może się zbić – zupełnie jak w normalnym życiu. Do przelewania wody z kubka w kubek, wybrałyśmy łyżkę do sosów, aby pozwolić na jeszcze lepsze rozwijanie umiejętności manualanych dziecka. Ile trwać może zabawa? W metodzie Montessori nie określamy czasu zabawy, ale obserwujemy dziecko. Ono samo da znać, że zabawa się już skończyła.

metoda Montessori
metoda Montessori

Zabawa Nr 2 – przesypywanie ziaren

Ta zabawa nigdy się nie nudzi. I to jest właśnie pięknie w metodzie Montessori. Każda aktywność może być powtarzana, dziecko samo decyduje kiedy chce do niej wrócić. W tej zabawie przesypujemy ziarna. My wybrałyśmy ziarna grochu, ale może być to kukurydza, ciecierzyca czy inne, które macie w domu. Za pomocą łyżki z cukiernicy dziecko przesypuje ziarna do innego naczynia. Dla zabawy dodałyśmy lejek. Dziecko samo wybierze w jaki sposób chce się bawić.

metoda Montessori
zabawa Montessori
zabawa Montessori
zabawa Montessori

Zabawa Nr 3 – kroimy banana

Zapewne nie raz twojego dziecko już się w ten sposób bawiło, a ty nawet nie wiedziałaś, że wykorzystujesz jedną z metod Montessori. Zastąp banana innym miękkim owocem. Może być taki, które dziecko lubi, albo, którego smak może dopiero poznać. Wybrałyśmy nóż dla dzieci, ale śmiało możesz pokazać mu ten bez ostrza jak do smarowania masłem. Na koniec można zjeść z apetytem, albo zrobić pyszny chlebek bananowy.

metoda Montessori
metoda Montessori
zabawa Montessori

A może masz jeszcze inny pomysły na zabawy metodą Montessori, podziel się z nami koniecznie!

Możesz też poczytać więcej o metodzie Montessori – KLIKNIJ TU lub iść na całość i przeorganizować pokój dziecka, aby był zgodny z filozofią Marii Montessori – KLIKNIJ TU i sprawdź nasze podpowiedzi.

Nasza mała redakcyjna koleżanka Zoe ma na sobie sukienkę z nowej kolekcji Kids On the Moon.

SKLEP

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.