Książki o emocjach dla dzieci

Książki o emocjach dla dzieci – TOP 5. Inteligencja emocjonalna dzieci to narzędzie, które pomoże mu odczytywać emocje i nauczyć się na nie reagować, a to wszystko pozwoli na lepszą komunikację z rówieśnikami, a nawet lepsze wyniki w nauce. Nad inteligencją emocjonalną można pracować i dlatego przygotowałam dla Ciebie zestawienie 5 książek o emocjach dla dzieci. Skorzystaj koniecznie!

mądre książki o emocjach dla dzieci

SKLEP

Istatnio polecam Ci najciekawsze książki o ekologii dla dzieci (jeśli jeszcze nie czytałaś artykuły KLIKNIJ TU), a dzisiaj na tapetę bierzemy książki o emocjach dla dzieci.

Emocjonalnie inteligentne dzieci nie są odporne na napady lęku, złości i innych wielkich emocji. A kiedy te emocje nadejdą, dziecko może poczuć się zdezorientowane i bezradne. Liczne badania powiązały powyższe zachowania z niezdolnością do odpowiedniego radzenia sobie z emocjami. Warto zadbać o to, aby uzbroić dziecko w narzędzia, które wesprą w radzeniu sobie z emocjami. To cenna życiowa nauka.

Dlaczego warto wspierać inteligencję emocjonalną dziecka?

Badania nad inteligencją emocjonalną Gottmana wykazały, że dzieci, które uczone są odczytywania i reagowania na emocje, potrafią przyjmować strategie eliminowania niepokojących bodźców. Dla przykładu dzieci inteligentne emocjonalnie wiedzą, kiedy odejść od nieprzyjemnych sytuacji lub są w stanie wybrać czynności, w które się angażują, aby uspokoić swoje niespokojne lub zagniewane uczucia.

Istnieją dowody na to, że dzieci które są świadome swoich emocji i potrafią je wyrażać w sposób akceptowany przez społeczeństwo:
– lepiej radzą sobie w szkole
– mają lepsze relacje z rówieśnikami
– znacznie częściej uznają, że mają kontrolę nad tym, co się dzieje
– są mniej podane na problemy z zachowaniem
– są bardziej skłonne do nauki
– są szczęśliwsze niż dzieci, które nie potrafią zarządzać swoimi emocjami

Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach?

PO PIERWSZE – NAUCZ DZIECKO ROZPOZNAWAĆ EMOCJE

Pierwszym krokiem do radzenia sobie z silnymi emocjami jest nauka rozpoznawania różnych emocji. Nie uczymy natomiast tłumić emocji. Chodzi raczej o to, żeby pokazać, że emocje są normalne, że są wokół nas i dotyczą nie tylko dzieci. Można je kontrolować i nauczyć się na nie reagować w odpowiedni sposób.

PO DRUGIE – ROZWIJAJ INTELIGENCJĘ EMOCJONALNĄ DZIECKA

–> rozmawiaj z dzieckiem o emocjach często, ale krótko, przyniesie to lepsze efekty
–> wybierz odpowiedni moment na rozmowę o emocjach – cichy i spokojny, gdy dziecko i Ty jesteście zrelaksowani i uważni, ja często z Zoe rozmawiam przed snem
–> powiąż sytuację, która się dzieje z rozmową o emocjach, ja na przykład rozmawiam często o emocjach z Zoe czytając książki lub oglądając z nią bajki. Wykorzystuję sytuację ulubionego bohatera, aby zapytać Zoe o jej własne chwile, gdy czuła się w podobny sposób i jak może opisać to uczucie

Oto 3 strategie, które pomogą, gdy pojawią się wielkie emocje

Strategia 1: Zapewnij wsparcie

Aby pomóc rozproszyć dziecko w silnych emocjach, rozmowa o sytuacji wywołującej lęk lub złość, to najlepsze, co możesz zrobić. Dostępne badania sugerują, że reagowanie na uczucia dziecka, zmniejsza ryzyko rozwoju zaburzeń emocjonalnych w późniejszym życiu. Co ważniejsze, słuchanie dziecka i zadawanie pytań, które sprawiają, że mówi o sytuacji, pomaga mu spojrzeć na sytuację z obiektywnej perspektywy. Pytania takie jak „Czego najbardziej się boisz” mogą dać Ci podstawę, na której możesz budować swoje wsparcie.

Strategia 2: Nie unieważniaj emocji dziecka

Żadna z obaw Twojego dziecka nie jest zbyt mała, by ją zignorować. Musi wiedzieć, że martwienie się, sfrustrowanie lub złość są normalne, i że każdy czasami ma takie uczucia. Porozmawiaj o sytuacjach, które sprawiają, że Ty jesteś niespokojna lub zła, i powiedz mu, jak radzisz sobie ze swoimi uczuciami. Niech wie, że emocje są normalne, ale można nimi zarządzać.

Strategia 3: Daj dziecku narzędzia do radzenia sobie z dużymi emocjami

Mówienie dziecku „wszystko będzie dobrze” nie pomoże uspokoić wielkich emocji. Dziecko potrzebuje narzędzi, które może stopniowo samo zastosować do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Im częściej zastosuje wybrane techniki, tym bardziej staną się one codziennymi nawykami.

Mówi się, że wszyscy jesteśmy niewolnikami naszych nawyków i Twoje dziecko nie jest inne. Z dziećmi chodzi o to, że chociaż mogą kojarzyć pewne emocje (na przykład lęk przed lekcją pływania) z pewnymi mechanizmami radzenia sobie (na przykład rysowanie). A nie będą one koniecznie kojarzyć nowej sytuacji wywołującej lęk (na przykład zmiany szkoły) z tymi samymi mechanizmami radzenia sobie. Niektóre dzieci są w stanie to zrobić, większość nie. Oznacza to, że w wielu przypadkach Twoje dziecko będzie musiało nauczyć się nowych mechanizmów radzenia sobie z nowymi sytuacjami.

5 mądrych książek o emocjach dla dzieci

Uwielbiamy z Zoe czytać książki, korzystam z tych licznych okazji, żeby rozmawiać o emocjach. Wybrałyśmy zatem mądre książki dla dzieci, które pozwolą rozszyfrować emocje i pokażą jak na nie reagować.

książki o emocjach dla dzieci
mądre książki o emocjach dla dzieci

AUTOR: HOLLY WEBB / TŁUMACZENIE: PATRYK DOBROWOLSKI / WYDAWNICTWO: ZIELONA SOWA

KSIĄŻKA O EMOCJACH DLA DZIECI: uczymy się empatii, wrażliwości i odpowiedzialność za czworonożnego przyjaciela

Seria ,,Zaopiekuj się mną:” to obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika czworonogów. Te książki pokochały dzieci na całym świecie. Czego możesz spodziewać się na kartkach książki? Czekają Cię wzruszające opowieści między dziećmi, a zwierzętami. Losy bohaterów nauczą dziecko empatii, ale także wrażliwości na świat i emocje swoje i innych. Uczą także jak opiekować się zwierzątkiem i jak wielka to odpowiedzialność. Gdy dziecko umie już czytać, może czytać samo, bo to dobra książka na pierwszą samodzielną lekturę. Ma prosty język i dużą czcionkę. A jeśli tak jak ja i Zoe, lubisz wspólne czytanie, zyskasz jeszcze więcej okazji do rozmowy u uczuciach. To jedna z mądrych książek o emocjach dla dzieci, którą w dzisiejszym zestawieniu Ci polecam.

serce w butelece
serce w butelce

AUTOR: OLIVER JEFFERS / TŁUMACZENIE: EWA ŚWIERŻEWSKA/ WYDAWNICTWO: TEKTURKA

KSIĄŻKA O EMOCJACH DLA DZIECI: poznajemy stratę i nadzieję, która nie umiera nigdy

Olivier Jeffers to kultowy autor, który towarzyszy nam już w czytelniczej podróży już od narodzin Nicolasa i Matteo. Lubię świat widziany jego oczami. I chociaż jego książki nie zawsze są łatwe i oczywiste, warto do nich zaglądać i wyciągać z nich to, co najcenniejsze. ,,Serce w butelce” to opowieść o dziewczynę, która z radością odkrywała świat, jednak zatraciła tą pasję, gdy straciła ukochaną osobę, która zawsze była obok. W tym dniu jej serce zamknęło się butelce i przez wiele lat nie chciało jej opuścić. Do czasu gdy…Więcej Ci nie opowiem, nie chcę, żebyście tracili radość czytania i odkrywania tej wartościowej lektury dla dzieci. Książka wzrusza rodzica, a dziecko oswaja z tematem przemijania. Wspólne czytanie tej książki o emocjach, to doskonały sposób na to, żeby dać dziecku wiarę, że nadzieja nie umiera nigdy.

książki o emocjach dla dzieci
książki o emocjach dla dzieci

AUTOR: M.G.LEONARD I SAM SEDGMAN/ ILUSTACJE: ELISA PAGANELLO / TŁUMACZENIE: AGATA MIETLICKA / WYDAWNICTWO: TEKTURKA

KSIĄŻKA O EMOCJACH DLA DZIECI: poznajemy siłę prawdziwej przyjaźni

Książki o emocjach nie są przeznaczone tylko dla najmłodszych czytelników. Starszaki też potrzebują rozwijania inteligencji emocjonalnej. ,,Złodzieje w Sokole Górskim” to powieść detektywistyczna o sile prawdziwej przyjaźni. I chociaż coraz częściej mam wrażenie, że takiej wśród dzieci jest coraz mniej, wierzę, że warto ją pokazywać, mówić i uczyć jak te relacje budować. Ta obsypana nagrodami książka została przetłumaczona na wiele języków, czas, żeby poznało ją Twoje dziecko. Czego może spodziewać się na kartkach powieści? Wartkiej akcji, zagadek, które aż samemu chce się rozwiązać i przygodę, za którą wszystkie dzieci tęsknią. Niech jedenastoletni bohater książki, Harrison Beck będzie siłą napędową dla Twojego dziecka, niech inspiruje i dodaje skrzydeł. A może Twoje dziecko samo rozwiąże tajemnicę zaginionych rzeczy? Gwarantuję ciekawy czas z lekturą, a jeśli chcesz mieć temat do rozmów, przeczytaj i Ty. Będzie okazja do ciekawych dyskusji, gdy tylko nadarzy się na to okazja.

książki o emocjach dla dzieci
książki o emocjach dla dzieci

AUTOR: BARBARA SUPEŁ / ILUSTRACJE: AGATA DOBKOWSKA / WYDAWNICTWO: SŁOWNE MŁODE

KSIĄŻKA O EMOCJACH DLA DZIECI: uczymy się rozszyfrowywać emocje

,,Co zrobi Frania?” to seria książek, której bohaterką jest pięcioletnia i bardzo rezolutna dziewczynka. Zoe pokochała Franię od pierwszego akapitu książki, bo przedszkolakowi łatwo się z nią zidentyfikować. Książka została skonstruowana w sposób, który pozwala dziecku rozwijać inteligencję emocjonalną, bowiem każdy rozdział kończy się możliwością wyboru zakończenia sytuacji. Tego wyboru dokonać może sam czytelnik. To także dobry moment, żeby przystanąć i porozmawiać z dzieckiem o tym, co samo zrobiłoby w danym momencie. To także szansa na rozmowę o tym jak reagować w życiowych sytuacjach i jak inni mogą sobie z tymi emocjami radzić. Frania ma też dla dziecka porady, jako uzupełnienie danej książki z serii. Na ten moment ukazały się cztery pozycje: asertywność, życzliwość, akceptacja oraz współpraca. Każda z nich to spora dawka wiedzy i nauki praktycznego podejścia w życiu. To zdecydowanie książka o emocjach dla dzieci, która musi się znaleźć się w Waszej biblioteczce.

książki o emocjach dla dzieci
książki o emocjach dla dzieci

AUTOR: TOM PERCIVAL/ TŁUMACZENIE: AGNIESZKA SZLING / WYDAWNICTWO: ZIELONA SOWA

KSIĄŻKA O EMOCJACH DLA DZIECI: uczymy się pokonywać lęki

Oto książka o emocjach dla dzieci z serii ,,Drużyna snów”, która pozwoli pokonać dziecku lęki i zostać swoim bohaterem. Zastanawiasz się czym zajmuje się wspomniana drużyna? Jest to tajna organizacja, która ma moc usuwania zmartwień ze snu (sama chciałabym mieć taką cudowną moc). Jeśli zdecydujesz się przeczytać tą książkę, możesz przygotować się na opowieść pełną wyobraźni i przygody. Jeśli Twoje dziecko już czyta, zapraszam do lektury, ale wielką frajdę sprawia też (jak na pewno sama wiesz) wspólne czytanie. Tak książka dodatkowo pozwoli Wam odkryć emocje i przystanąć na chwilę w tym szalonym świecie. To moment, w którym zachęcić można dziecko do rozmowy o emocjach, o swoich obawach, lękach i trudnościach w radzeniu sobie z nimi. Razem z dzieckiem możesz szukać sposobów, wskazywać strategie i narzędzia, które pozwolą pracować nad emocjami. Nie będę do końca zdradzać Ci fabuły książki, bo wierzę, że już sama tematyka zachęci Cię, żeby sięgnąć po tą książkę. Jestem przekonana, że szczególnie starsze dzieci (6-8 lat) docenią tą pozycję w domowej biblioteczce.

Zapisz się na MINTowy newsletter i odbierz PREZENT - Pomysły na kreatywne zabawy na CAŁY MIESIĄC!

Dołącz do naszej społeczności i poczuj miętę do MINT! Nasz newsletter to gwarancja dobrych treści! Odbierz w prezencie 30 kreatywnych pomysłów na zabawy z dzieckiem, bo to nowa jakość czasu z dzieckiem.

książki o emocjach dla dzieci
książki o emocjach dla dzieci

AUTOR: MARCIN MALEC / ILUSTRACJE: MARTA GRABOWSKA / WYDAWNICTWO: ZIELONA SOWA

KSIĄŻKA O EMOCJACH DLA DZIECI: uczymy się wiary w siebie i we własne możliwości

Jeśli potrzebujesz porozmawiać z dzieckiem o wierze w siebie i własne możliwości, to książka dla Ciebie. ,,Planeta Lawa” to pierwsza część przygód Jaszczurki Drago. Na kartkach książki znajdziesz fantastyczne przygody bohatera. Nie zabraknie silnych emocji i prób radzenia sobie z nimi. Drago bowiem na nowej planecie, wśród samym smoków czuje się jak odmieniec. A gdyby tego było mało nie polubił się ze szkolną gwiazdą, co prowadzi do licznych kłopotów i nieprzyjemności. Losy i działania bohatera książki pokazują, że każdy odnaleźć może w sobie siłę, aby przezwyciężyć poczucie inności. Wszystko zależy od podejścia, reakcji i woli walki o siebie. Nie zawsze ta droga musi być samotna, ale nie niemożliwa. Zapewniam, że znajdziesz tu emocje, które Cię czasem rozzłoszczą, czasem wzruszą. Niekiedy nie będziesz chciała poznać końca, a w innym momencie, nie będziesz mogła powstrzymać się, żeby nie zerknąć na jej zakończenie. Zdecydowanie to książka o emocjach dla dzieci, a także narzędzie dla dorosłych, aby o tych emocjach uczyć i opowiadać.

Artykuł powstał przy współpracy z wybranymi wydawnictwami.

podobne artykuły

magazyn dla mamy

Zapisz się na newsletter

MINT MAGazyn online to lifestylowy serwis dla mam. To portal o pozytywnym macierzyństwie i szczęśliwym dzieciństwie. Zajrzyj do nas po codzienną dawkę inspiracji. Poczuj miętę do MINT!

Copyright MINT Project design SHABLON

Pin It on Pinterest

Udostępnij ten artykuł!

Podoba Ci się ten post? Podziel się z nim ze znajomymi i rodziną, udostępniając w wybranym medium.